Pylová sezóna je v plném proudu. Jak zmírnit nepříjemné příznaky?

Probouzení přírody je pro alergiky obdobím, kdy startuje každoroční marný boj s všudypřítomným pylem. Podívejme se, jak alespoň zmírnit některé klasické a nepříjemné projevy pylové alergie. Pár rad bude možná znít překvapivě, ale u někoho zabírají. Pylová alergie má totiž mnoho podob, takže na její potlačení neexistuje kouzelný univerzální recept. 

Nejprve se podíváme na stravovací návyky.

Omezte cukr

Tento pokyn může mít celkový a univerzální charakter. Obecně se dá říct (netýká se jen alergií), že když konzumujeme velké množství cukru, takže je vhodné jej omezovat. Pro alergiky by to v „jejich“ období mělo platit dvojnásob. Omezení cukrů ve stravě totiž pomáhá zvládat příznaky alergie.

Vitamíny a minerály

Mezi vitamíny, které pomáhají zmírnit důsledky pylové alergie, patří i ten nejznámější – céčko. Takže konzumace čerstvého ovoce a zeleniny (brokolice, kiwi, citrusy atp.) vám může od potíží ulevit. 

Extra vypíchnout bychom měli ananas, který obsahuje enzym bromelin, jehož účinky mírní alergickou reakci.

A vaši pozornosti by neměla ujít ani cibule, obsahující antioxidant quercetin. Ten zmírňuje rýmu, kýchání a také podráždění a svědivost. 

Také zvyšte spotřebu kalcia a magnezia. Tyto základní minerály slouží mimo jiné k prevenci vůči alergickým příznakům. 

Ryby a med

Mořské ryby nebo čistý rybí tuk patří obecně ke zdravému jídelníčku, takže nepřekvapí, že pomáhají i při zmírňování alergických reakcí. Díky látkám obsaženým v rybím mase se alergie tlumí a mírní se její příznaky. 

Pro někoho možná bude překvapivé, že do tohoto seznamu zařazujeme i med. Ten totiž mnoho lidí odmítá s ohledem na jeho přímou souvislost s pylem. Jenže pravidelná konzumace medu vyrobeného z rostlin, na které máte alergii, může ve vašem těle vybudovat rezistenci. Díky tomu budou projevy mírnější.

Větrání a hygiena

Teď se podíváme na to, jak upravit své chování, aby se nepříjemnosti spojené s pylovou alergií projevovaly co nejméně. Pro někoho to může být příliš omezující, někdo však obětuje trochu toho pohodlí pro čistší nos a oči bez nepříjemného pálení. 

Velkým tématem je větrání. To se příliš nedoporučuje, protože poletující pyl snadno pronikne až do vašeho domova. Funkční vychytávkou může být větrání přes vlhké prostěradlo. To nezachytí vše, avšak podstatná část alergenů zůstane mimo. 

Procházky a vůbec cesty mimo bezpečí domova je v období vrcholící pylové sezóny také dobré plánovat. Obecně se nedoporučuje vycházet kolem poledne. Vhodná jsou brzká rána a menší nebezpečí skýtá i podvečer. Úlevné účinky deště pak každý alergik zná, takže procházka po dešti určitě potěší a neohrozí. 

A když se vrátíte zvenčí, oblečení byste si měli převléknout, a pokud to jde, i vyprat. Pylové částečky zůstávají na oblečení zachycené a doma se mohou uvolnit a způsobovat vám nepříjemnosti. 

Intenzita domácích úklidů – zejména utírání prachu a vysávání – by také měla zesílit. Na prachové částice se totiž váže i pyl. Takže odstraněním prachu, odstraníte i alergeny.

Medikamenty

Každý alergik ví, jaké léky mu zabírají. Ať už jde o prášky, spreje do nosu, či kapky do očí. Jejich pravidelné užívání dokáže výrazně ztlumit alergické reakce. Ale i tady to není bez výhrad. Může se stát, že například některé prášky u vás způsobují malátnost. Pokud tomu tak je, zkuste jednoduchý trik. Neberte prášek ráno, ale dejte si ho až večer, takže případnou ospalost prostě zaspíte. Velmi účinné, i když pro někoho dost nepříjemné, je prolévání nosu solným roztokem. Speciální konvičky Rhino Horn jsou k mání v každé lékárně. 

Období pylových alergií je pro hodně lidí nepříjemné, avšak tyto nepříjemnosti jde významně omezit. Důležitá je důslednost, pravidelnost a také pomáhá vyhýbání se stresu. Ten totiž zvyšuje hladinu kortizolu. Tento hormon pak zvýrazňuje alergické reakce. 

 

See more articles in this category tipy triky jaro pyl pylová sezóna
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více