„To, jak vypadáme, je takové puzzle,“ říká Zuzana Ondrisová, autorka knihy Omládněte s obličejovou jógou

Mluvili jsme s lektorkou, školitelkou obličejové jógy a autorkou knihy Omládněte s obličejovou jógou. Přečtěte si rozhovor se Zuzanou Ondrisovou o tom, co je obličejová jóga, pro koho je vhodná i jaká byla její cesta k ní.

Co vás inspirovalo, abyste začala cvičit a učit obličejovou jógu?

Obličejové józe jsem se začala věnovat v roce 2013, což bylo po šesti letech na mateřské dovolené s mými dvěma dcerami. Velmi jsem zvažovala, jestli se vrátím zpět do korporátního kolotoče na manažerskou pozici. Dostala jsem zpětnou vazbu, že nevypadám dobře (po té „dovolené“ to tak bývá často :-)), a to mě doslova „nakoplo“ něco s sebou udělat, abych nevypadala smutně a strhaně. Inspirovala mě moje kamarádka, která obličejovou jógu cvičila pro sebe a řekla mi, že si na to můžu udělat lektorský kurz. To mě velmi zaujalo a okamžitě jsem se rozhodla. Bylo to čistě pocitové a vůbec toho nelituji. Do korporace jsem se nevrátila a začala jsem podnikat. Velmi mi pomohl můj manžel, mám do dnešního dne jeho absolutní podporu a vlastně lze říci, že obličejová jóga je taková naše třetí dcera. Dostávala jsem mnoho otázek a poptávek na školení pro lektorky, a tak jsem si v roce 2018 rozjela svůj certifikovaný kurz pro budoucí lektorky obličejové jógy pod vlastní značkou Face Yoga Institute. Do dnešního dne prošlo tímto kurzem více než 300 žen ze Slovenska a Česka. Poslední tři roky školím také estetické a lymfatické tejpování obličeje, což je další skvělá omlazovací technika.

Jak se obličejová jóga liší od tradičních jógových praktik?

Práce s tělem je velmi podobná práci s naší tváří. K tváři bychom také měli přistupovat holisticky, nelze hlavu oddělit od zbytku těla. Všechno se vším souvisí. Je skvělé, když se věnujeme zdraví a dobré kondici svého obličeje. Je úžasné procvičit celé tělo alespoň krátkou rozcvičkou. Nastartujeme lymfu, prokrvíme svaly a uvolníme se. Při obličejové józe dbáme na to, abychom měli správné držení těla, soustředíme se na správné provedení jednotlivých cviků, cvičíme vědomě, dýcháme pravidelně, dech nezadržujeme. Snažíme se mít uvolněné svaly na tváři. V mnohém je to stejné jako při práci s tělem a při cvičení jakéhokoli druhu jógy.

Přináší obličejová jóga kromě zmírnění stárnutí i jiné benefity? Pokud ano, tak jaké?

Samozřejmě. Obličejová jóga je skvělou omlazovací technikou, avšak přináší užitek i v oblasti zdraví, psychiky či financí. Pomocí cvičení, masáží či baňkování můžeme pomoci zrelaxovat mysl, uvolnit spasmy, napětí ve svalech na tváři – zejména v oblasti čela nebo žvýkacích svalů. Mám klientky, které přestaly v noci skřípat zuby a nosit dlahy na zuby. 

Klientky s Bellovou obrnou nebo po zánětu trojklanného nervu po cvičení často pociťují brnění, lechtání, prokrvení obličeje a po určité době je vidět i estetické zlepšení na tváři. Podíváme-li se na ceny některých invazivních zákroků, které mají krátkodobý efekt, zjistíme, že díky obličejové józe můžeme ušetřit značnou sumu financí.

V jakém věku by měla žena začít praktikovat obličejovou jógu?

S obličejovou jógou je dobré začít kolem 35. roku nebo tehdy, začínáme-li na sobě pozorovat pokles svalů či vznik drobných linek na tváři. Ovšem lze začít spíše alespoň s krátkými rituály pro zdraví a krásu pleti.

Kolik minut bychom měli věnovat cvičení obličejové jógy a jak často bychom ji měli cvičit?

Pokud začínáme, ideální je věnovat tomu deset minut ráno a deset minut večer po dobu jednoho měsíce. To je čas, který si dokážeme bez problémů na sebe vyhradit a vytvoříme návyky.

Po měsíci si můžeme nastavit cvičení na 3 až 4krát v týdnu, avšak ranní rozcvička s krátkou masáží obličeje se po prvním měsíci stane neodmyslitelnou součástí dne a ženy v tom rády pokračují na denní bázi.

Kdy můžeme očekávat viditelné výsledky?

Je to velmi individuální. U sebe jsem viděla více vyformovaná líčka již po třech týdnech, po dvou měsících zjemněnou nasolabiální vrásku, po třech měsících zvednutá horní víčka. Pocitový efekt a efekt prokrvení obličeje se většinou dostaví hned po prvním tréninku či kurzu. Je vidět, že tvář je rozzářená, pleť svěží, prokrvená. K tomu, abychom dosahovali výsledků, je nutná disciplína, pravidelnost a v neposlední řadě i odstranění zlozvyků.

Mohla byste nám přiblížit typickou rutinu obličejové jógy nebo několik jednoduchých cvičení, která si začátečníci mohou vyzkoušet?

Ideální je vytvořit si například ranní rutinu – návyk. Rozhýbat ramena, krk, hlavu, zahřát pleť a svaly. Následně je skvělá krátká masáž obličeje. Toto nám může zabrat 5 minut a hned se cítíme lépe. Vyzkoušejte si tuto sestavu podle videa.

Jak podle vás obličejová jóga přispívá k celkové pohodě a sebevědomí?

Velmi! Mnohé ženy začínají s obličejovou jógou zejména z estetických důvodů. Nelíbí se jim, jak vypadají na fotkách, srovnávají se s kamarádkami a kolegyněmi. Praktikují-li obličejovou jógu pravidelně, přináší jim to často nejen viditelné změny na pleti a svalech, ale také na duši. Jsou klidnější, více září a líbí se samy sobě. Mnohé mi píší, že jim to doslova zvedlo sebevědomí a nejvíce je potěší kompliment nezainteresovaného člověka. Je to motivační a snaží se nadále. Psychická pohoda ženy má nevyčíslitelnou hodnotu a obrovský dopad na její blízké, rodinu či přátele.

Co je ještě kromě obličejové jógy důležité pro pevnou a pružnou kůži?

Já říkám, že to, jak vypadáme, je takové puzzle. Má na to vliv několik důležitých faktorů. Roli hraje také genetická výbava, anatomie obličeje, kondice svalů či péče o pleť. I naše mentální nastavení. Tuto otázku jsem dostávala velmi často a moje tipy pro zdravou a mladě vypadající pleť jsem sepsala do e-booku zdarma. Zaměřila jsem se zejména na ty, které dokážeme ovlivnit.

Vy jste i autorkou knihy Omládněte s obličejovou jógou. Co vás přesvědčilo, abyste o tomto tématu napsala knihu?

Kniha vznikla na podnět mých klientek, které měly doma e-book se cviky a žádaly něco, co mohou chytit do ruky, vpisovat si poznámky, podtrhnout důležité informace. A tak jsem na základě e-booku začala postupně tvořit kapitoly knihy Omládněte s obličejovou s jógou, která popisuje můj příběh, začátky a výsledky s obličejovou jógou. Najdete v ní také popis svalů, jednotlivé cviky, příběhy mých klientek, praktické tipy pro řešení vrásek v čele, nasolabiální vrásky či dvojité brady. Takže je to taková motivačně-edukační kniha a jsem ráda, že se setkala s velmi dobrým ohlasem.

Každý máme určité zlozvyky. Umíte říci nejčastěji zlozvyky, které děláme s naší tváří, a měli bychom se jim raději vyhnout?

Mezi nejčastější zlozvyky, které ovlivňují náš vzhled, patří nesprávné držení těla a častá mimika přídě. Shrbený postoj, předsunutá hlava – při práci s počítačem, skloněná hlava – dívání do telefonu mají za následek například i vznik dvojité brady, krku či ochablá horní víčka. Kromě toho svaly v čele velmi často a nadměrně používáme, ať už při běžné konverzaci, soustředění se na práci či při mhouření na silném sluníčku. To způsobuje vznik a prohlubování vrásek na čele. Velmi často ženy sahají po botoxu, protože si myslí, že je to jediné řešení, nicméně pomáhá dostat mimiku pod kontrolu, zařadit masáže, případně na noc vrásky zatejpovat nebo použít náplast a efekt po měsíci začíná být patrný.

Setkali jste se s nějakými mylnými představami lidí o obličejové józe? Pokud ano, tak s jakými?

Setkala jsem se s názorem, že obličejová jóga nemá žádný efekt a nepomáhá. To může říci jen člověk, který to nikdy nezkusil a vůbec tomu nedal šanci. Také se často setkávám s otázkou, zda to má ještě význam, když začínám v 50. či 60., že obličejová jóga je jen „pro mladé“. Zde je důležité si uvědomit, že pomocí cvičení a masáží se snažíme svaly udržet v dobré kondici. A efekt to má vždy, i v té šedesátce. Mnohé moje klientky jsou toho důkazem a lidé jim hádají o několik let méně. Přináší jim to nejen zdravější pleť, ale také pevnější kontury, jiskru v očích a spokojenost. Vzpomeňte si, jak se cítíte po ošetření a liftingové masáži u kosmetičky. Na tváři to je vždy vidět. A teď si představte, že něco podobného dokážete i sama doma před zrcadlem za 15 minut. Obličejová jóga nemá věkový limit. Je to jen o nás, jestli si chceme věnovat čas, nebo ne.

Mohou obličejovou jógu cvičit i muži? Má pro ně stejné účinky jako pro ženy?

Určitě ano. Obličejová jóga není striktně jen pro ženy, začínají ji cvičit i muži. Každý máme svaly na tváři a je třeba je udržovat v dobré kondici. Muži se také rádi o sebe starají a samozřejmě mohou takto vylepšit svůj vzhled, ale také vyřešit například asymetrii obličeje či zdravotní problémy.

O Zuzaně Ondrisové se můžete dozvědět více na jejím Instagramu.

 

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit
See more articles in this category tipy rozhovor jóga
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více