S mobilem do lesa? Se správnými aplikacemi může být zážitek ještě lepší

Smartphony se staly součástí našich životů, která s námi cestuje všude – včetně míst, na kterých hledáme oddech a ticho. Jejich používání v přírodě ale nemusí být jen rozptýlením, ale i užitečným způsobem, jak z cesty do lesa vytěžit ještě o kousek víc. Stačí si do mobilu nainstalovat ty správně aplikace.

Mapy a pohyb

Do první skupiny aplikací, jejichž instalace se oplatí zvážit, patří ty spojené s mapami. Klasikou v tomto směru je aplikace Google Maps, ale ještě detailnější mapy s chodníky a cestičkami pro turisty nabízejí české Mapy.cz. Pokud jste spíš cyklista, vyzkoušejte propracovanou aplikaci Bikemap, a pokud vás to v horách táhne opravdu vysoko, dejte šanci aplikaci PeakVisor, se kterou se zorientujete v okolních kopcích a jejich vrcholech.

Kromě plánování cesty stojí za zvážení i její zaznamenávání a následné sdílení zážitků na některé ze sportovních sociálních sítí. Stále populárnější je například aplikace Strava, na kterou můžete zavěsit trasu a fotografie jak z vaší procházky, tak i z běhu nebo cyklistického výletu.

Příroda

Cesta do lesa je zážitkem, který se nedá plnohodnotně nahradit technikou. Správná aplikace ale dokáže zážitku dopomoct a ještě ho umocnit. Takovou aplikací je například PlantSnap, která vám pomůže z fotografie rozpoznat leckterou z více než 600 tisíc rostlin v databázi, nebo aplikace Night Sky, se kterou můžete svůj mobil naopak namířit směrem k obloze a interaktivně zkoumat názvy hvězd nebo souhvězdí nad vámi.

Svébytnou kategorií jsou aplikace sledující počasí. Kromě těch klasických, které jsou často pevnou součástí smartphonů, stojí za zmínku detailní slovenské iMeteo nebo Ventusky, poskytující užitečné radarové snímky.

První pomoc

Asi nejdůležitější kategorií aplikací, které je užitečné mít s sebou při každém výletě do lesa, jsou ty, které vám doslova dokážou zachránit život. Řeč je v první řadě o aplikacích, jako je ta Horské záchranné služby, se kterou si jediným stiskem tlačítka přivoláte pomoc nebo odešlete nouzovou zprávu.

Na podobném základě funguje i aplikace 155.sk, ve které si také můžete dopředu uložit údaje o sobě a v případě potřeby si tak expresně rychle přivolat pomoc v průběhu několika vteřin. 

 

Přečtěte si další články z této kategorie: počasí první pomoc mobil les app mapy pohyb
Další články

Jak si vyrobit podložku pod sklenici? – video

V tomto podzimním počasí je ideální čas k tomu, abyste...

Zjistit více

Význam spánku pro školáky: Jak zajistit dostatek spánku?

Kvalitní spánek je klíčový pro zdravý vývoj dětí. Spánek ovlivňuje...

Zjistit více

Jak na sladění pracovního, školního rozvrhu a kroužků? Zde jsou naše tipy

S příchodem nového školního roku přicházejí i výzvy, které rodiče...

Zjistit více