Silvia Škultéty: Nejsem ve stresu a myslím si, že o tom Vánoce nejsou

Silvia Škultéty rozhovor

Jak vypadají vánoční svátky u Silvie Škultéty, kterou můžete znát také jako Mini Diamond blog? Přečtěte si speciální vánoční rozhovor s inspirativní influencerkou, blogerkou, dvojnásobnou mámou a autorkou knih Organizovaná domácnost a Natálka inhaluje.

Zajímavý tip, který jste lidem ukázala, je obrácený adventní kalendář. Dítě každý den vybere ze svého pokoje jednu hračku nebo knížku, kterou věnujete někomu, kdo to potřebuje. Kdo vás inspiroval touto myšlenkou?

Je to už pár let dozadu, ale určitě jsem to viděla na sociální síti. Přišlo mi to jako nádherné gesto, velmi praktická a hlavně smysluplná věc, a tak jsem si řekla, že to zkusíme i my. Obrácený adventní kalendář je zároveň velmi dobrá pomůcka, jak naučit děti, o čem Vánoce opravdu jsou. Že nejsou jen o přijímání dárků, ale o obdarovávání a zejména pomoci.

Jak dlouho už děláte obrácený adventní kalendář a jak jej přijala vaše dcera Natálka?

Natálka ho hned pojala ze správného úhlu. U nás doma děláme obrácený adventní kalendář již čtvrtý rok a budeme jej dělat i tyto Vánoce. Si představte, že vám 24 věcí s radostí ubude z pokoje. Kdybych si vzala pytel a začala třídit, tak Natálka by mi křičela, že tohle ne a ani tohle. Ale psychologický podnět, že věci jdou dětem, kterým můžeme pomoci, zcela pochopila a sama za mnou chodí s věcmi, které bychom mohli darovat.

Pro mě je to naprosto nejkrásnější aktivita, jaká může před Vánocemi existovat a kterou mohou rodiče dětem ukázat. Svátky jsou právě o pomoci a je velmi silné, když jdeme 23. prosince zanést dárky z obráceného adventního kalendáře. Samozřejmě bez dárků Vánoce nemáme. Balanc prostě musí být. Natálka si ráda něco vyžádá a očekává, že jí to Ježíšek donese, ale chtěli jsme, aby pochopila, že v tom není celá podstata Vánoc.

Máte speciálně zorganizovanou přípravu na vánoční svátky, abyste vše stihli?

Nemám žádný speciální plán. Vždy se snažím věci postupně připravovat. U nás přípravy začínají adventem. Od té doby se snažím postupně myslet na věci, které bych měla stihnout. Ale když se něco nepovede, tak se z toho nezhroutím. Nikdy nejsem ve stresu a myslím, že o tom Vánoce nejsou. I když si to o mně možná mnoho lidí myslí, já nechci mít dokonalé svátky. Koláče si nechám napéct. S dcerkami pečeme jen perníky a možná máslové sušenky. Ale to proto, že spolu chceme trávit čas a při tom i něco upéct. Nejdeme do svátků s tím, že musíme napéct plno plechů, abychom je rozdali známým.

Stromeček zdobíme relativně brzy, už na Mikuláše. My se z něj těšíme víc do Vánoc. Takže to je věc, která je také udělána v předstihu.

Jak to máte s dárky? Sháníte je v předstihu?

Tím, že mám takovou práci, jakou mám, mám dárky pořízené již déle před Vánocemi. Protože lidé čekají, že jim ukážu, co jsem dívkám vybrala a jaké tipy na dárky bych jim doporučila. My s rodinou máme nepsané pravidlo, že dospělí se nijak speciálně neobdarovávají. Jsme vděční za společně strávený čas. Většinou si vybavíme společnou chatu nebo víkendový pobyt a jedeme tam spolu. Takže nemám stres s hledáním dárků.

Děláte i velký úklid před Vánocemi?

Velký úklid vůbec neřešíme. Jen si klasicky uklidíme. Nevidím smysl v tom, abych se před svátky stresovala, jen aby bylo čisto. Kromě stromku ozdobíme také dům a nakoupíme si na štědrovečerní jídlo. Poslední roky velmi zvažujeme, kolik jídla se udělá. Nechceme, aby se zbytečně vyhazovalo.

Před Vánocemi považuji za důležitější, abychom byli spolu. Já miluji předvánoční čas v Trenčíně, vánoční trhy, punč, i když jsem vždycky autem a dám si nealkoholický (smích). Ale setkávání s kamarády, krásná výzdoba, procházky ve městě mají své kouzlo a já nasávám předvánoční atmosféru. Mám mnohem raději čas od Mikuláše do Vánoc než přímo vánoční období, 25. či 26. prosinec. To už pro mě nemá takové kouzlo. Doma nemáme žádné speciální přípravy. Já jsem od Mikuláše až do Vánoc v euforii a naprosto si to užívám.

Když přejde euforie z Vánoc, je zde opět ta silvestrovská. Dáváte si předsevzetí do nového roku?

Nikdy jsem si je nedávala, protože si myslím, že když něčeho chci docílit, tak se o to snažím celoročně. My si vždy řekneme, ať jsme zdraví a abychom se za rok setkali ve stejném počtu. Ale máme milou tradici, že na Silvestra namísto petard a ohňostroje vypustíme lampion štěstí. Nakreslíme na něj naše základní rodinné hodnoty. Ještě když jsme byli s manželem jen dva, tak jsme si na něj nakreslili dětičky, abychom už byli rodina. Nyní na lampion kreslíme letadlo, což značí cestování. Manžel na něj kreslívá křížek jako znak zdraví, nás čtyři, jak se držíme za ruce, a srdíčka. To je naše tradice již několik let.

Nedávám si předsevzetí typu: začnu cvičit a chci změnit práci. To jsou pro mě cíle, které přijdou přirozeně v průběhu roku. 

Obrácený adventní kalendář, ale také vypouštění lampionu na Silvestra jsou velmi pěkné tipy. Kdo k nim inspiroval vás?

Každý jeden člověk, od kterého se něco nového dozvím, a posune mě dál. Mnohdy jsou to příběhy žen, které začaly podnikat. Kariérní růst lidí, se kterými mám možnost mluvit, to jsou pro mě neskutečné inspirace. Posouvá mě to i v mém empatickém chápání, ale také v tom, že všechno se dá. Lidé jsou šikovní, pracovití, učenliví, a to je pro mě motivací. Nikdo známý, ale kdybych měla jít s někým vlivným na kávu, tak s Michelle Obamovou, manželkou bývalého amerického prezidenta. Moc se mi líbil její dokument i kniha. Myslím si, že ona je inteligentní, srdečná žena a že oni jsou pár, který by měl jít příkladem. Ať už jako rodiče nebo manželé.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Také profily, které sleduji na Instagramu. Vždy mě někdo zaujme a inspiruje a řeknu si, že to bych mohla udělat i já nebo i tam bychom mohli jít. Takže opravdu kdokoli, kdo mě posune dál. 

Silviu Škultéty můžete sledovat na Instagramu nebo na jejím blogu

See more articles in this category rozhovor rozhovory
Další články

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více

Jak se efektivně sbalit na dovolenou? Zde jsou naše tipy

Letní dovolená je čas k odpočinku, objevování nových destinací a...

Zjistit více