Strategie zvládání konfliktů nejen na školní půdě
Konfliktům se nevyhne nikdo, ani vaše děti. Místo toho, abyste se jim ve výchově dětí vyhnuli, tak nejlepší, co můžete udělat, je naučit se je řešit. Uvidíte, že vám za to v dospělosti poděkují. Rady, jak je to naučit, naleznete v našem článku.
Děti přicházejí do prvních větších konfliktů ve školce nebo ve škole. Protože je to místo, kde se protíná mnoho životních příběhů, mnoho dětí, každé z jiného prostředí a různě vychované, což znamená, že ve třídě se nacházejí děti s odlišnými názory, hodnotami a chováním, které s sebou přinášejí konfliktní situace.Vzniklé konflikty však nemusí být jen negativní, ale mohou pomoci ujasnit si vzájemné postoje, názory a přispívají také k psychické stabilitě dítěte, vnitřní síle, pomáhají překonávat strach vyjádřit svůj názor a konfrontovat druhou stranu, což přispívá k rozvoji osobnosti.
Naslouchání je základ
Naučte se svým dětem naslouchat. Nezačínejte je hned obviňovat, že jsou na vině. V jakékoli situaci se snažte dítě vyslechnout. A zjistěte důvody, proč konflikt vůbec vznikl. Ptejte se ho na konkrétní otázky. Například: Proč zničilo sourozenci hračku? Proč udeřilo svého spolužáka? Otázkami se pravděpodobně dozvíte, odkud problém pramení. Tak jako vy posloucháte vaše dítě, naučte ho totéž. Aby si umělo vyslechnout jiné dítě, se kterým přišlo do konfliktu. Bez bitvy, povyku a s rozvahou.
Komunikování s klidem
Naučte děti komunikovat po jednom. Bez překřikování. Pokud chci něco říct, počkám, až ten druhý dovypráví. Naučte je, aby mluvili klidným hlasem, bez křičení. A také, aby uměli vysvětlit svou situaci bez zbytečného úderu a fyzického násilí.
Vytvořte místo, kde se může vyprávět
Když už nastane konflikt, je to pro dítě velký emoční šok. Chcete-li si s ním o tom povídat, vytvořte mu bezpečné prostředí. Vezměte si ho do objetí, držte se za ruce. Aby se cítilo v bezpečí a mohlo říci všechno, co ho trápí a má na srdci.
Hledejte spolu příčinu i řešení
Ptejte se, co se stalo, proč se hádají, proč došlo k tomuto konfliktu a zeptejte se, jak by problém řešili. Tímto způsobem je naučíte o problému komunikovat a nebát se o něm mluvit.
Buďte vzorem pro své děti
Nezapomínejte, že co vidí doma, tak budou opakovat ve škole nebo ve školce. Pokud vidí doma nevhodné řešení konfliktů, že se neumíte poslouchat a překřikujete se, tak to bude automaticky dělat i ono. Proto si dejte záležet, aby ve vás mělo dobrý příklad. Pomozte tomu druhému v konfliktu vidět problém z jiné strany, objasněte mu problém z více úhlů. A vždy poslouchejte celým tělem a snažte se neskákat mu do řeči.
Celý proces řešení konfliktních situací je zdlouhavý a chce hodně trpělivosti, ale pro dítě je velmi důležitý. Naučí se obraňovat sama sebe a řešit konflikty s rozumem, ne pěstmi a ošklivými slovy.
Význam spánku pro školáky: Jak zajistit dostatek spánku?
Kvalitní spánek je klíčový pro zdravý vývoj dětí. Spánek ovlivňuje...
Zjistit víceJak na sladění pracovního, školního rozvrhu a kroužků? Zde jsou naše tipy
S příchodem nového školního roku přicházejí i výzvy, které rodiče...
Zjistit víceJak si vyrobit zvířátka z toaletní role? – video
Nevíte, co dělat s dětmi v tomto podzimním počasí? Co...
Zjistit více