Udělejte si letos minimalistické svátky

Jasně, Vánoce byly odjakživa svátky hojnosti. Obdobím, kdy si dopřejeme víc. Dárečků, ozdob, jídla, pití…

Přiznejme si však – nemáme té hojnosti dost i během roku? A nespočívá to kouzlo svátků právě v tom, že během nich zpomalíme a začneme dělat věci trochu jinak? Pokud v tomto momentě souhlasně přikyvujete hlavou a přemýšlíte, že byste tyto svátky konečně zkusili prožít trochu minimalističtěji, tady je pár tipů, jak na to. 

Dárečky? Nekupujte, vyrábějte

Vlastnoručně vyrobené dárečky nemusí být řešením jen pro případ, když nemáte dost peněz. Dokážou slušně ulevit nejen peněžence, ale i přírodě a zároveň potěší blízké víc než další várka univerzální kosmetiky či triček s vtipným nápisem.

Tipů, do čeho se pustit, je nespočet. Co takhle vyrobit blízkým na míru vyzdobenou svíčku, voňavý difuzér nebo například korkovou podložku?

Víc sníst  ≠ víc prožít

Minimalismus se netýká jen dárků či ozdob, ale i položky, která je pro mnohé tím největším projevem sváteční hojnosti – jídla. Udělat si minimalistické svátky totiž může znamenat i to, že letos nenapečete do zásoby a místo přeplného stolu se zaměříte na Vánoce přeplněné zážitky.

Tento závazek můžete chytře spojit i s prvním zmíněným bodem. Přineste návštěvě místo dárků raději koláče vlastní výroby. Nejenže tím ušetříte, ale možná i potěšíte hostitele, který bude mít o starost méně.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Suďte i podle obalu

Minimalistické Vánoce – na rozdíl od většiny jiných věcí – poznáte i podle obalu. Konkrétně dle obalu vánočních dárků. Role papíru, které rok co rok snášíte domů, jen abyste je ještě před koncem roku vyhodili do koše, totiž patří k tomu nejzbytečnějšímu vánočnímu plýtvání.

Řešení je hned několik. Buď můžete problém řešit stylově – a balit dárky do přečtených novin – nebo opravdu minimalisticky a tvořivě zároveň: výrobou látkových tašek. Ty může obdarovaný použít během roku i na jiné věci nebo do nich zabalí vlastní dárky příští rok.

Posuňte to dál

Poslední tip je spíše univerzální. Dá se aplikovat na všechny zmíněné body a nejen na Vánoce, ale také v novém roce. Jeho podstata je jednoduchá – nehromaďte věci, ale posouvejte je dál. Ať už jde o nechtěné dárky, nadbytek koláčů nebo oblečení, ze kterého jste vyrostli.

Nic nerozproudí minimalistické svátky lépe než zbavení se zbytečností. V první řadě tím ulevíte sobě a svému svědomí. Inu a v tom druhém snížíte plýtvání i u někoho druhého, komu vaše přebytečné věci posunete.

See more articles in this category svátky Vánoce minimalismus tipy
Další články

Jak si vyrobit letní osvětlení? – video

Zavařeninové láhve lze využít i jinde než v kuchyni při...

Zjistit více

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více