Vánoční trhy, které nesmíte zmeškat

zima

Důvodů, proč se těšit na konec listopadu a prosinec, je opravdu mnoho. Jedním z nich jsou také tradiční vánoční trhy. Na ně se stejně těší dospělí i děti. Není se čemu divit, vyzdobený a vysvícený stromek, který krásně dotváří historické budovy, rozvonívající punč, zelňačka, klobáska či medovina. Vánoční trhy mají své kouzlo i u nás v Česku, ale pro některé se vyplatí vycestovat i za hranice. V našem článku se dozvíte, které to jsou.

Bratislava, Slovensko

Již tradičně nejkrásnější vánoční trhy má naše hlavní město. Je to čas v roce, kdy na Hlavním, Hviezdoslavově i Františkánském náměstí zavládne vánoční atmosféra, doplněná kulturním programem. Ve stáncích naleznete svařené víno, řemeslné výrobky i chutné občerstvení, proto nezapomeňte mít u sebe kapesníčky

Náš tip: V tomto období můžete vidět ve městě jezdit vánoční tramvaj, která potěší zejména nejmenší. Pokud máte děti, určitě se v ní povozte po vánoční Bratislavě – jistě to bude pro ně velký zážitek.


Trnava, Slovensko

Mezi naše další nejnavštěvovanější vánoční trhy patří ty v Trnavě. Začínají u nádherně vysvíceného stromku na Trojičním náměstí a pokračují dále Hlavní ulicí, kde najdete vánoční stánky s různými dobrotami i řemeslnými výrobky.

Náš tip: Pokud nemáte strach z výšky, určitě vám doporučujeme vyjet na městskou věž, odkud budete mít krásný výhled na celé vánoční trhy a všechny věžičky kostelíků ve městě. Právě díky nim se nazývá Trnava slovenským malým Římem.

Nitra, Slovensko

I Nitra se může pyšnit krásným vánočním městečkem. Vánoční trhy najdete na Svatoplukově náměstí u Divadla Andreje Bagara, kde vám vánoční trhy nabídnou kromě pravé vánoční atmosféry, o kterou se postará vyzdobený stromek či vánoční punč, i krásný výhled na vysvícený Nitranský hrad.

Banská Bystrica, Slovensko

Náměstí SNP, které je obklopeno historickými budovami, doplní dřevěné stánky, vánoční světla se stromečkem a kouzelná atmosféra je na světě! Můžete zde objevit řemesla, která díky vánočním trhům opět ožívají. Také si můžete pořídit keramické či skleněné předměty, ručně dělaná mýdla, svíčky či postavičku ze šoupolí, která vám ozdobí dům.

Náš tip: Okolí Banské Bystrice přeje lyžařům, a pokud se proto vypravíte do této oblasti, před návštěvou vánočních trhů si můžete jet i s celou rodinou zalyžovat. Pokud nejste lyžaři, tak si můžete udělat výlet například do romantické Banské Štiavnice.

Bardejov, Slovensko

Historickému centru, které je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, vánoční období skutečně svědčí. Bardějov se vyplatí navštívit kdykoli v roce, ale období, kdy Radniční náměstí zaplní vánoční stánky, si nemůžete nechat ujít. V prostorách starobylé městské radnice a pod lipami bude množství stánků s krásnými perníky, výrobky ze dřeva, keramiky či vosku.

Košice, Slovensko

Vánoční trhy v Košicích jsou skutečně pohádkové. Hlavní ulice, která je nejdelší pěší zónou na Slovensku, se promění v pohádkovou krajinku plnou vánočních stánků a světel. Ty spolu se známým Dómem svaté Alžběty vytvářejí krásné vánoční scenérie.

Náš tip: Projděte se po centru Košic a nezapomeňte vyjít na nejvyšší věž zmiňovaného Dómu svaté Alžběty, odkud uvidíte tu košickou vánoční atmosféru.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Český Krumlov, Česká republika

Naši čeští sousedé se mohou také pochlubit krásnými vánočními trhy. Mezi jedny z nich patří i ty v Českém Krumlově. Řadí se mezi nejkrásnější v Evropě a jsou situovány pod romantickým barokním zámkem. Český Krumlov je zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO a jeho kouzelnou atmosféru a architekturu jako z pohádky ještě více umocňuje vánoční období.

Brno, Česká republika

Vánoční trhy v Brně jsou od nás jen na skok, proto pokud jste je ještě nenavštívili, učiňte tak a uvidíte, že nebudete litovat. Naleznete zde například i tradiční dřevěný Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí a jistě vás okouzlí i historické uličky oděné ve vánočním hávu.

Praha, Česká republika

V srdci Prahy na Staroměstském náměstí naleznete tradiční vánoční trhy, které mají úžasnou atmosféru. Procházka po pražských uličkách v době Vánoc je něco kouzelného. Nechybí zde typické české vánoční sušenky, pečené kaštany, klobásky, ale skutečné kouzlo vánočních trhů v Praze spočívá v jejich lokalitě, neboť kolem vysvícených stánků vyčnívá historický Týnský chrám či Pražský orloj.

Vídeň, Rakousko

Nedaleko Bratislavy naleznete jedny z nejkouzelnějších vánočních trhů v Evropě. Nejkrásnější vídeňská náměstí se promění v kouzelné vánoční trhy s vůní punče a svařeného vína. Nejznámější naleznete na Náměstí Marie Terezie a na Radničním náměstí.

Budapešť, Maďarsko

Opět zde máme tip na krásné trhy nedaleko našich hranic, které se také mohou zařadit mezi ty nejkrásnější v Evropě. Vánoční trhy se nacházejí na více místech, ale ty hlavní naleznete na náměstí Vörösmarty a před Bazilikou Szent István. Ohromí vás tam laserová projekce na bazilice, autentická maďarská kuchyně a zejména ledové kluziště kolem velkého vánočního stromku, kde si na své přijdou děti i dospělí.

Ať už se vydáte na kterýkoli vánoční trh, věřte, že každý má svou neopakovatelnou atmosféru a se skvělou společností si užijete zábavu kdekoli.

See more articles in this category tipy Vánoce
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více