Výroba toaletního papíru – zajímavosti nejen z dávné historie

Říká se, že Římané před tisíci lety vynalezli kanalizační systém, aby se na něj poté na dlouhá staletí zapomnělo. A nějak tak podobně to bylo i s výrobou toaletního papíru. To ovšem není jediná zajímavost, kterou se může pyšnit tato jednoduchá role zpracovaného papíru…

Toaletní papír. Tak jednoduchá a v našich očích zároveň nenahraditelná pomůcka. Byly přece časy, kdy lidstvo tento objev novověku (toaletní papír, jak ho známe dnes) nepoužívalo. A možná vás to překvapí, ale i dnes jsou na mapě světa země, které se dokáží obejít i bez něj. Ale pojďme pěkně postupně…

Privilegium císařského dvoru

První odkazy na toaletní papír se datují do 8. až 9. století v Číně. Tehdy asi ještě neměli tolik copywriterů, jako my dnes, aby zaznamenali další písemné poznatky, protože následující stovky let se o něm zarytě mlčelo. Přelomovým bylo až 14. století. Během vlády čínské dynastie Ming se používaly útržky jakési papírové tkáně, které byly dokonce parfémované. Tuto vymoženost si mohli dovolit jen lidé z císařského dvoru, nikdo jiný. A tím nikdo jiný myslíme skutečně nikdo. Ani zbytek světa takové štěstí neměl.

Sladké 21. století

Ptáte se, co bylo dříve než toaletní papír? Zdálo by se, že cokoliv, co bylo v té chvíli po ruce. Po přečtení určitě sami uznáte, že žít v soušasné době není vůbec zlé…

 • Starověcí Římané používali houbu se slanou vodou přichycenou na tyči.
 • Námořníci si vystačili se střapatým koncem lana.
 • Bohatším lidem ve středoveku byla dopřána látka, krajka, vlna, chudším zůstala jen  ruka s vodou, případně seno, listí nebo dřevěné hobliny.
 • Američané zase zužitkovali k tomuto účelu kukuřičné listy.
 • Inuité pro sebe vždy měli neomezené množství sněhu.

Zdroj obr.: flushtoiletblog.blogspot.com

Američané na scéně

Moderní toaletní papír se svou komerční podobou spatřil světlo světa až v roce 1857. Postaral se o to Američan Joseph Gayetty, který byl na svůj produkt tak hrdý, že na každý list tiskl i své jméno. Mimochodem, tento toaletní papír prodávala jeho společnost jen jako ploché listy papíru, které se na trhu ale velmi neujaly i navzdory tomu, že slibovaly léčivé účinky. Lidé raději používali listy schránkového katalogu Sears Roebuck. Na co vyhazovat peníze za papír, když vám něco podobného přijde zdarma a rovnou do domu?

K výrobě toaletního papíru na ruličkách se dostáváme až v roce 1890 díky společnosti Scott Paper Company, kterou založili bratři Edward I. a Clarence W. Scottovi. Narozdíl od Gayettyho měli větší úspěch, protože se zaměřili nejprve na hotely a drogerie, tedy tzv. B2B (bussiness to businnes, pozn. red.) sektor.

Zdroj obr.: listverse.com

V našich končinách v té době fungovala například papírna v Harmanci, kterou vybudoval v roce 1829 banskobystrický kupec František Zikmund Leicht jako továrnu na ruční výrobu papíru a patřila k nejmodernějším papírenským závodům v Rakousko-Uhersku. Skládaný toaletní papír pod značkou Hermandol se tu začal vyrábět na přelomu 19. a 20. století. Na ruličkový došlo až v novodobé historii papírny, kdy továrna jako první v bývalé ČSSR v roce 1972 začala s jeho výrobou.

Zdroj obr.: hu.museum-digital.de

Téma, o kterém se nemluví

Až do roku 1902 si společnost Scott Paper Company nechtěla připsat žádné zásluhy za výrobu této toaletní pomůcky. Témata týkající se místa, kam i králové chodí pěšky, byla totiž pro Američany dlouho tabu. Představa, že si někdo jde koupit do obchodu toaletní papír a stydí se produkt pojmenovat, je až komická.

Překonávat postupně toto citlivé téma se podařilo až firmě Charmin v roce 1928, která umístnila na obal logo s pěknou ženou. Ta měla v lidech vyvolávat jemnost a spokojenost. Spolu s prodejem ekonomického balení čtyř rolí to byl tak dobrý marketingový tah, že firmě pomohl přežít i Velkou hospodářskou krizi v meziválečném období. Mimochodem, Charmin je i dnes předním výrobcem toaletního papíru za velkou louží. Logo ovšem časem získalo podobu miminka a momentálně je jejich tváří medvěd.

Od té doby prošel toaletní papír značným vývojem. Postupem času se zavedla parfumace, přidaly se 2–3 vrstvy i různý potisk – od jednoduchých vzorů až po barevné obrázky prodávané často jako „limitovaná edice“.

Co jste o toaletním papíru (ne)věděli?

Pokud vás zaujalo historické okénko této hygienické pomůcky, ještě si chvíli počkejte a čtěte dále. Máme pro vás několik zajímavých perliček, z kterých některým možná spadne čelist.

Až 70–75 % lidské populace toaletní papír skoro nikdy nepoužívá. Například Indům stačí ruka a voda. Ale pozor, zásadně levá ruka. Pravou totiž jedí a jejich záměna je pro tamní obyvatele velkým prohřeškem.

Kdo byl na dovolené v Řecku, ví, že použitý toaletní papír tam nesmí skončit v záchodech. Inženýři totiž naprojektovali příliš úzká odtoková hrdla, kterými by tolik odpadu neprošlo. Po vykonání potřeby musíte hodit papír do koše.

Hledáte levné svatební šaty? Můžete si je dát „poskládat“ z toaletního papíru. Každý rok se dokonce pořádá soutěž o nejlepší šaty z tohoto materiálu, výherkyně získává až 10 000 dolarů.

Zdroj obr.: themarkerpost.com

Toaletní papír má v kalendáři i svůj den. Američané ho formálně uznávají jako Národní den toaletního papíru a každoročně spadá na 26. srpna.

Na světě máme i nejdražší toaletní papír. Vyrobil ho jeden Australan z 22karátového zlata, kterým je obtočená celá rulička. Původně byl vyrobený k propagačním účelům, můžete si ho ale i koupit. Stačí vám k tomu 1,3 milionu dolarů.

Zdroj obr.: youtube.com

Guinessova kniha rekordů také ukrývá jeden vzácný výsledek – největší roli toaletního papíru. Vytvořila ho již zmíněná firma Charmin. Její průměr byl 2,97 metru, výška 2,59 m.

Závěrečné třešničky na dortu:

 • Průměrně člověk použije 57 útržků toaletního papíru za den.
 • Jedna role toaletního papíru vydrží v domácnosti přibližně 5 dní.
 • Údajně si prý 1 z 20 lidí po jeho použití neumyje důkladně ruce.
 • Vůně se aplikuje vždy na ruličku, ne na samotný papír, jako kdysi.
 • 7 % Američanů prý krade toaletní papír v hotelech a motelech.
 • 61 % lidí používá toaletní papír k péči o nos, 17 % na odstranění rozlitých tekutin a 8 % si ním smývá make-up.

Když se v jedné statistice ptali respondentů, co by si vzali na opuštěný ostrov, 49 % z nich upřednostnilo toaletní papír před jídlem. Troufáme si tvrdit, že i my Češi ho už považujeme za samozřejmost. Vždyť, ruku na srdce, uměli byste si představit život bez toaletního papíru?

See more articles in this category toaletní papír history historie zajímavosti fakta
Další články

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více

Jak si vyrobit záložku do knihy? – video

V tomto období je všude kolem nás plno krásných lučních...

Zjistit více

Jak se efektivně sbalit na dovolenou? Zde jsou naše tipy

Letní dovolená je čas k odpočinku, objevování nových destinací a...

Zjistit více