Záchodové prkénko nahoře, nebo dole? A co toaletní papír?

Nejvíce sporů během soužití muže a ženy vzniká pravděpodobně kvůli sedátku na toaletě. A tento problém se vleče napříč generacemi. Vždyť první splachovací záchod s ventilem vytvořil John Harington pro královnu Alžbětu I. už v 16. století. Od té doby už proteklo hodně vody a zřejmě i hodně trpělivosti během dohadování se o tom, v jaké poloze má to nešťastné záchodové prkénko vlastně být. A nejen prkénko, ale i to, jak má být otočený toaletní papír, je často diskutovaným tématem.

Záchodové prkénko zaujalo i ekonomy

První moderní splachovací záchod v podobě, v jaké ho známe dnes, se objevil v roce 1886. Od tohoto roku tedy můžeme zřejmě datovat i známý spor o prkénko – nahoře, nebo dole? Zdvihání, respektive sklápění prkénka dokonce zaujalo i ekonomy, kteří na toto téma napsali pár studií. Podle některých je nejefektivnější nechat ho v poloze, v jaké bylo naposledy používané a neplýtvat energií na změnu jeho polohy. Náklady na změnu polohy prkénka si tak partneři podělí přibližně napůl. Další ekonom mužům doporučuje nechat desku po každém druhém použití nahoře a po každém prvním ho sklopit.

Zažitou normou je nechat prkénko vždy dole — souhlasí s tím i jiný behaviorální ekonom. Pokud podle něj žena zjistí, že se tak nestalo, začne po partnerovi křičet a následky přinášejí mnohem vyšší náklady než námaha muže pohnout prkénkem směrem dolů. Tolik o záchodu z pohledu ekonomů, nákladů a výnosů 🙂

Zdroj: Pexels

Spory se vedou i ohledně toaletního papíru

Někomu je jedno, jak visí toaletní papír, jiný na správném otočení bazíruje, a dokonce si dá ještě i námahu s ozdobným skládáním prvního útržku. Pravdou je, že je pohodlnější a hygieničtější papír vinout z pozice, kdy se opírá o stěnu, tedy visí zpředu. Na takové zavěšení existuje dokonce i patent z roku 1891, který vytvořil Seth Wheeler, podnikatel z New Yorku.

To, že se dnes zkoumá už snad všechno, někdy i vztahy a souvislosti mezi věcmi, které by nám ani nepřišly na mysl, dokazuje i výzkum doktorky Gildy Carle. Ta uskutečnila experiment, který odhaluje charakter člověka na základě toho, jak má zavěšený toaletní papír. Do výzkumu bylo zapojeno dva tisíce mužů a žen od osmnácti do sedmapadesáti let z různých etnických skupin. Mimo jiné se účastníků ptali: „Jakým směrem otáčíte toaletní papír?” Doktorka to údajně ze začátku myslela spíše jako vtip, ale nečekaně dospěla k zajímavým zjištěním. Na základě toho, jak otáčíme toaletní papír, je prý možné rozeznat dva typy lidí: submisivní a dominantní.

Lidé, kteří dávají toaletní papír zespodu, tedy ke stěně, jsou submisivnější typy (obr. B). Déle se rozhodují a mají tendenci váhat. Váhavost často přenášejí i do citových záležitostí. Pokud je rozzlobí některé události, častokrát proti tomu nic nedělají. Je také možné charakterizovat je jako altruistické dobráky, kteří jsou snadněji ovlivnitelní a úspěch přenechávají raději jiným.

Ti, kteří tahají toaletní papír svrchu, tedy od stěny, jsou dominantnější typy (obr. A). Neváhají, jdou hned „na věc”. Záležitosti řeší více egoisticky, jsou odvážnější a v některých situacích mohou být až škodolibí. Zajímavé je, že lidé, kteří patří k těm dominantnějším, mají dokonce nutkání otáčet toaletním papírem druhým směrem i na návštěvě, informoval thesun.co.uk.

Jak je to u vás doma? Vznikají u vás konflikty, v jaké pozici bude záchodové prkénko nebo toaletní papír? O vaše názory se s námi můžete podělit na Facebooku 🙂

See more articles in this category záchod záchodová deska toaletní papír
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více