Zalijte si horké čaje na chladné období
I když tuto větu píšeme opatrně, můžeme říci, že Česká republika patří mezi lesnaté země v Evropě a vykazuje 35% zalesněnost. Stromy jsou pro život člověka nezbytné a každý z nás by si jejich síly měl vážit. 20. říjen patří Mezinárodnímu dnu stromů, i proto se na následujících řádcích chceme věnovat jejich síle a účinkům na psychické i fyzické zdraví člověka.
Mezinárodní den stromů se slaví od roku 1872, jeho zakladatelem je americký novinář J. Sterling Morton. Záměrem tohoto dne je uvědomění si estetické, psychologické i hospodářské hodnoty stromů, která má vést k výsadbě nového mladého stromečku. Stromy přispívají kromě produkce kyslíku i k zlepšení mikroklimatu. Zdravý dospělý strom odpaří denně do ovzduší až 400 litrů vody, zachycuje prach, nečistoty a poskytuje domov i útočiště pro zvěř, ptactvo a hmyz. Lidé jsou ale vynalézaví a už odjakživa využívají léčivé účinky mnoha druhů.
Psychické zdraví
Jestli už tomu věříte, nebo ne, stromy mají podle léčebné terapie jménem dendroterapie i pozitivní účinky na psychiku člověka. Pokud jste někdy viděli někoho objímat strom, jde o tuto metodu. Každý strom je podle dendroterapie specialista na něco jiného. Vrba pomáhá při nervozitě a podrážděnosti. Dub je symbolem moudrosti a síly, proto prý dokáže potlačit chronickou únavu nebo tlak z okolí. Pokud vás zajímá tato až meditační stránka účinku stromů na člověka, začtěte se na internetu do dendroterapie. Mnohem častější je užívání květů, listů nebo kůry stromů na čaje, které při pravidelném pití dokážou skutečně člověku ulevit, proto si představme některé z nich.
Bez černý
Staré pořekadlo praví: Když ti „lupne“ v kříži, vzpomeň si na bez. Bezy zkrášlují své okolí až dvakrát do roka. Nejprve na jaře svými květy, později na podzim sytě černými plody. Každá část bezu má výborné účinky – kořen, list, květ i plod. Čaj z bezových květů pomáhá na všechny nemoci z prochladnutí. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie i zahleněné průdušky. Hlavní využití plodů bezu je při tišení bolestí nervového původu a pomáhá dokonce i při vyskočení meziobratlové ploténky páteře. Rozlišujte květy i plody, protože čaj z nich je vynikající a prospěšný na konkrétní problémy.
Lípa velkolistá
Lípa se stala díky své kráse a mohutnosti i symbolem Slovanů. Květy lípy se mají sbírat v době kvetení na málo zaprášených místech, ale lipový květ běžně seženete i ve specializovaných prodejnách. Čaj z lipového květu pomáhá proti chřipce díky potopudnému účinku i schopnosti snižovat horečku. Má i odhleňující účinky, proto můžete její květ přidávat i do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Lípa je jako stvořená pro chřipkové období, co říkáte?
Bříza bělokorá
Břízu v minulosti přezdívali „kouzlo Indie“ nebo „půvab Sibiře“. Seženete ji i v lékárně, největší sílu ale má na jaře v listových pupenech těsně před vyháněním listů. Pamatujte si, že drastické nařezávání kmene břízy při získávání březové vody je u nás zakázané. Bříza má pozitivní účinky na všechny problémy ledvin a močového ústrojí. S přicházejícím zimním obdobím si dávejte pozor na prochladnutí této části těla. Bříza posiluje ledviny a zlepšuje jejich činnost, pomáhá dokonce rozpouštět ledvinové kameny.
Už generace před námi znaly účinky rostlin a stromů, proto na ně nezapomínejme ani my. Čaje jsou chutné a zdravé. Osladit si je můžete i medem, ten ale přidávejte do teplého, ne horkého čaje. Vysoké teploty nad 40 °C mohou v medu zničit všechny prospěšné látky. Stejně tak to platí i o citrónu.
Palačinky s jablečnou náplní
Představte si vůni jemných palačinek, které se na talíři spojují...
Zjistit víceJak si vyrobit papírového ježka? – video
Vyrobte si s dětmi jednoduchého ježka, který vám rozjasní podzim. ...
Zjistit více