Zatočte s novoroční depkou, začněte se hýbat

Po svátečním volnu ani vidu, ani slechu. Všude okolo je sychravo a šedivo. Do výplaty je daleko a novoroční předsevzetí vyprchala se silvestrovským šampaňským. Vše se pomalu chystá na nastávajících dvanáct měsíců, jen vy jaksi stále stojíte? Vítejte v nejdepresivnějších dnech roku.

Podle psychologů skutečně existuje nejdepresivnější den roku. Je to třetí pondělí v lednu a může se natáhnout na několik dní. Britský psycholog Cliff Arnall přišel s termínem Blue Monday (z angl. smutné pondělí). Nejtemnější datum roku nestanovil na základě vlastních pocitů, ale podle vzorce. Do poměru dal veličiny jako počasí, míru povánočního dluhu, měsíční výplatu, čas, který uběhl od Vánoc, dobu, za kterou jsme selhali v naplňování novoročních předsevzetí, míru demotivace a to, jak hodně potřebujeme něco udělat. Svéráznou algebru vytvořil pro cestovní kancelář Sky Travel, které naháněl zákazníky.

Na lednovém smutku ale přeci jen něco je. Podle švédských vědců jsou nejlepším lékem na zimní smutky lyžování nebo snowboardování. Vědci na univerzitě v Lundu a Uppsale pozorovali účastníky největších tamějších lyžařských závodů nazvaných Vasův běh. Dráha má až 90 km. Vědci věděli, že závodníci všeobecně žijí aktivněji, nekouří a mají sklony k dlouhověkosti. Na vzorku téměř 400 tisíc lidí ale chtěli zjistit, jestli jsou proti běžným smutným smrtelníkům méně ovlivňováni povánoční „depkou“.

Experti v prvním kroku vyloučili ze studie lidi, kteří byli diagnostikováni s klinickou depresí. U ostatních zjistili, že nejde jen o fyzickou aktivitu, ale zimní koktejl mnoha faktorů. I když se cítíme dobře, protože něco děláme pro své tělo, je nám v zimě lépe i proto, že jsme vystaveni slunečnímu záření v přírodním prostředí. Švédští závodníci mají o 50 % lepší náladu než jejich statičtí spoluobčané. Navíc je také rozdíl, s kým trávíme čas. Podle odborníků týmové sporty našemu mozku prospívají mnohem víc než ostatní.

Pokud tedy na vás přijde zimní melancholie, zorganizujte si přátelský turnaj na čerstvém vzduchu. Nezpomeňte při tom na správné oblečení a imunitu. 

See more articles in this category pohyb nový rok lyžování deprese nálada
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více