Zdravé vztahy: Jak mít dobrý vztah k sobě a k jiným

Vztah k sobě samotnému je jeden z nejdůležitějších v našem životě. Mnohým z nás se stává, že na tento vztah zapomeneme, což nám může zkomplikovat naše vnímání sebe sama, ale i společné prožitky s našimi blízkými. Při budování tohoto vztahu, stejně jako i jiných, je důležité dbát na tyto věci:

Odpuštění

Každý z nás občas zakopne. Tak to už v životě chodí a chybám se nevyhneme. Přece jsme jen lidi a chyby dělá každý z nás. Důležité je, co s tím uděláme potom. Nejúčinnější a zároveň nejtěžší cesta je odpuštění sobě i druhým. Nemá smysl si nést těžké věci s sebou a trápit se nad něčím, co změnit nedokážeme. Je třeba se posunout dál. 

Nesrovnávat se

Všichni máme vlastní cestu životem, která je jedinečná. Nemá smysl se srovnávat s jinými lidmi. Srovnáváním si jen zkazíme obraz sebe sama a můžeme nabýt pocitu, že nejsme dost dobří. 

Se srovnáváním jsou úzce spjaté i sociální sítě, kde vidíme všechno „dokonalé“. Je třeba si uvědomit, že obsah, který je na těchto platformách prezentován, má někdy velmi daleko do reality. Proto je potřeba brát ho s rezervou a dopřát si od toho virtuálního světa občas detox.

Sebevědomí

Zdravé sebevědomí a poznání vlastní hodnoty je důležitým aspektem při tvorbě vztahů. Podstatnou částí budování sebevědomí je důvěra ve vlastní schopnosti, kvality a úsudek. Není třeba se bát pochybení, které je běžnou součástí života. Chybování na vaší hodnotě nic nemění.

Potřeby

Nezapomínejte na sebe! Každá lidská bytost má své potřeby. Občas se stává, že místo abychom vyhověli vlastním potřebám, upřednostníme potřeby někoho jiného a zapomeneme na sebe. Každý by si měl určit své hranice, které mu pomohou v naplnění vlastních potřeb.

Pokud s někým netrávíme čas, nemůžeme ho skutečně poznat. To stejné platí o nás samotných. Je důležité, abychom si vyhradili čas, který strávíme o samotě, např. na procházku, kávu nebo jinou aktivitu, kterou máme rádi.

Vděčnost

Oslavujme každé malé vítězství. Na cestě ke zdravým vztahům je vděčnost velmi důležitá. Nic nepřijde ze dne na den, proto buďme vděční za každý malý progres.

Přečtěte si další články z této kategorie: vděčnost potreby vztahy tipy detox sebevědomí odpušťení
Další články
7 tipov, ako si prejavovať lásku a udržať vášeň vo vzťahu

7 tipů, jak si projevovat lásku a udržet vášeň ve vztahu

Mnozí lidé se snaží najít nové kreativní způsoby, jak projevit...

Zjistit více

Jak vyrobit origami labuť? – video

Labuť představuje symbol čistoty, oddanosti a pravé lásky. Už jste...

Zjistit více

Jak připravit čokoládovou pěnu s malinami? – video

Když si něco oblíbíte, je to láska na celý život....

Zjistit více