Naučte se 5 jazyků lásky a zlepšete svůj vztah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionální řeč dvou lidí se může lišit. Stejně jako se liší například jazyky. Také je rozdíl mezi angličtinou a němčinou. Když neznáte ten daný jazyk, tak jen těžko najdete společnou řeč. A podobně to chodí i ve vztazích. Neznáme-li náš nebo partnerův jazyk lásky, může to být důvod, proč máme ve vztahu pocit, že si nerozumíme. Klíčem je lepší komunikace, otevřenost a to, že budeme znát naše jazyky lásky. Více o nich se dočtete v článku.

 

Jak vzniklo 5 jazyků lásky?

Celosvětově uznávaný manželský poradce a terapeut Gary Chapman na základě svých dlouholetých zkušeností z manželské poradny sjednotil 5 jazyků lásky:

1. slova ujištění

2. pozornost

3. přijímání darů

4. fyzický dotek

5. skutky a služby

Všechny své poznatky z praxe shrnul a napsal knihu 5 jazyků lásky.  

 

Proč byste měli znát svůj i partnerův jazyk lásky?

Každý se chce cítit ve vztahu milován a pochopen. A jelikož každý z nás je jiný, tak máme i jinou emocionální potřebu lásky. Gary Chapman ji v knize nazval jako „nádrž lásky,“ která se u každého z nás dokáže naplnit jiným způsobem. Jiným jazykem lásky. Pokud neznáme jazyk lásky našeho partnera, tak mohou nastat chvíle, kdy se můžeme snažit, kolik chceme, ale ve vztahu nebude spokojen. Autor knihy 5 jazyků lásky tvrdí, že lidé mají přirozenou tendenci projevovat lásku způsobem, jakým ji sami nejraději přijímají. Tím, že začneme projevovat lásku jazykem, kterému partner rozumí, dosáhneme ve vztahu většího porozumění. Pojďme si je představit blíže.

1. Slova ujištění

Každý chce slyšet ve vztahu hezká slova, ale někteří o něco více. Lidi, kteří komunikují tímto jazykem lásky, potěší slova, že je milujete, vážíte si jich a obdivujete je. Potěší je SMS, papír s odkazem na lednici či telefonát do práce. Gary Chapman tvrdí, že jedno vyznání lásky tím, že řeknete „Miluji tě“, dokáže naplnit nádrž lásky a doporučuje věnovat ve vztahu alespoň jeden kompliment denně.

2. Pozornost

U partnera s tímto jazykem lásky odložte mobil, vypněte notebook a věnujte se mu opravdu naplno. Věnujte mu pozornost a bude se cítit milován. Zajímejte se o něj, jak se během dne v práci měl, a jeho odpověď si bez rušení poslechněte. Věnujte se v té dané chvíli jen jemu.

3. Fyzický dotyk

Pod fyzickým dotekem se nemyslí jen sexuální charakter, ale doteky, které vyjadřují vzájemnou intimitu. Jako například pohlazení po vlasech, objetí, masáž, doteky rukou či společné lenošení. Fyzická blízkost je ve vztahu opravdu nenahraditelná. Gary Chapman ve své knize píše, že miminka, která měla se svými rodiči blízký vztah plný pozitivního fyzického kontaktu, měla v dospělosti zdravější vztahy než děti, kterým chyběl dotek.

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

4. Přijímání darů

Při tomto jazyce lásky si nepředstavujte drahé dary. Spíše malé pozornosti jako například kytice květin, oblíbená sladkost či lístky do divadla. Důležitý ani není samotný dárek jako čas, který tomu věnovala druhá osoba. Že si na vás vzpomněla a věnovala výběru dárku svůj čas. Gary Chapman tvrdí, že i malý dárek je pro člověka mluvícího tímto jazykem lásky silným projevem náklonnosti.

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

5. Skutky a služby

Jak říká přísloví: „Skutky jsou silnější než slova.“ To stoprocentně platí pro tento jazyk lásky. Chcete-li projevit lásku takovému člověku, vyzkoušejte ho překvapit nějakým milým gestem. Připravit mu do práce oběd, natankovat auto či uklidit. Pro mnohé lidi je právě tento jazyk lásky ze všech tím nejsilnějším.

 

Ať už máte se svým partnerem stejný jazyk lásky, nebo ne, spojuje vás láska. Teď, když už znáte svůj i partnerův jazyk lásky, budete spolu umět komunikovat ještě otevřeněji, více si rozumět a užívat si společně strávený čas.

 

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Přečtěte si další články z této kategorie: vztahy vztah komunikace láska
Další články

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Jak si vyrobit stylový květináč? – video

Kdo by to byl řekl, že ze špejlí, dřevěných kuliček...

Zjistit více