Efektivní i efektní uskladňování potravin po létě

Forma zavařování nebo mražení ovoce a zeleniny je výborným řešením, jak uskladnit plody vaší zahrady. Možná jste si ovoce nasbírali i sami v lese nebo vám něco darovala sousedka. V každém případě, pokud máte ovoce a zeleniny nadbytek, nečekejte, než začne hnít. S pomocí jednoduchých kroků dokážete plody odložit“ na později a sníte je, až na ně dostanete právě chuť. 

Mražení

Tato forma uskladňování potravin je ideální pro všechny, kterým záleží na pořádné dávce vitamínů. Rychlým zmrazením zachováte množství prospěšných látek. A slovo rychlý jsme nepoužili náhodou. Pokud chcete, aby byla zelenina i po rozmrazení chutná a zachovala si barvu, měli byste zvolit rychlé zmrazení, které probíhá při teplotě -18 až -26 °C. V buňkách a mezibuněčných prostorech zeleniny nebo ovoce se tvoří malé krystalky. Ty jsou rozmístěny rovnoměrně a díky tomu si plody uchovávají tvar, barvu i pevnost. Pomalé zmrazení probíhá při teplotě 0 až -6 °C. Během toho se v buňkách i mezibuněčných prostorech tvoří velké krystaly, které na sebe vážou i vodu z okolí. Výsledkem je potom mazlavá struktura plodů, vytékající voda, změna barvy a ztráta čerstvosti. I proto doporučujeme při zmrazování ovoce a zeleniny nastavit mrazák na maximální výkon, později ho můžete vrátit na ten původní. 

Ovoce a zelenina se nejlépe zmrazují nasucho. Rozložte si papírové utěrky na kuchyňskou linku a položte na ně umyté plody. Nechejte je chvíli ležet, a až budou všechny plody suché, vložte je do vámi preferované nádoby na mražení. Ideální variantou jsou plastové nádoby určené i k mražení, ty bývají označeny vločkou. Skleněné jsou v tomto případě rizikem, sklo může pod vlivem mrazu prasknout. Pokud máte pocit, že nádoby zabírají příliš hodně místa, zkuste mikrotenový sáček, ze kterého před uzavřením vytlačte přebytečný vzduch. 

Tip: Bobuloviny, jako jsou maliny nebo ostružiny, můžete mít nádherně zmrazené, pokud dodržíte následující postup. Ovoce umyjte, nechte okapat na papírových utěrkách a suché je položte na plech na pečení nebo jinou rovnou plochu. Snažte se, aby se příliš nedotýkaly navzájem. Zamrazte je takto na plechu a v momentě, kdy budou úplně ledové, přesypte je do nádoby na mražení. Bobuloviny jinak mají ve zvyku se na sebe nalepit“ a výsledkem může být jedna velká ledová koule. 

Zavařování 

Chutné kyselé okurky nebo sladký kompot. Občas si k obědu rádi otevřeme sklenici se zavařeninou. Konec léta přináší množství druhů ovoce a zeleniny, které můžete zalít nálevem nebo z nich uvařit džem. Nejdůležitějším krokem je ale v tomto případě čistota a dezinfekce sklenic na zavařování. Obyčejný saponát s teplou vodou zde ale nepostačí. Důležité je zbavit sklenice co největšího množství mikroorganismů, které zničíte při teplotě 100 °C. Sterilizovat můžete v troubě na pečení, mikrovlnné troubě nebo v horké vodě. Právě to považujeme za klasické sterilizování, které je jednoduché a velmi účinné: 

  • Saponátem umyté a opláchnuté sklenice a víčka vložte do velkého hrnce.
  • Nalijte vlažnou vodu tak, aby byly sklenice na zavařování zalité až po vrch, a vodu přiveďte pomalu k varu.
  • Tip: Abyste předešli prasknutí skla, na dno hrnce položte textilní utěrku.
  • Sklenice nechte asi 10 minut v horké vodě. Na kuchyňskou linku si prostřete papírové utěrky a sklenice na zavařování na ně opatrně pokládejte. 

Sterilizace je před samotným zavařováním nesmírně důležitá, proto ji určitě nepodceňujte. Jinak může vaše oblíbené kompoty a džemy napadnout plíseň nebo mikroorganismy. Sklenice na zavařování je možné použít i vícekrát za sebou, není nutné kupovat každý rok nové. Důležité je, aby bylo víčko funkční. Tyto dny stále poskytují chutné plody, tak se s chutí pusťte do uskladnění potravin, abyste měli během zimních dnů ty nejchutnější verze ovoce a zeleniny. 

See more articles in this category zavařovaní potraviny podzim uskladňování mražení
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více