Hygiena našich čtyřnohých přátel

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Oddaně na vás bude čekat, pokaždé se těší na to, až se vrátíte domů, a stěžovat si mu můžete, jak chcete, nikdy vám nebude oponovat. Možná, že nebereme pejska venčit my, ale on bere nás. Abychom se na chvíli prošli a vyvětrali hlavy od každodenních ruchů života. A takovýto přítel si přece zaslouží naši péči i v podobě hygieny. 

Koupání 

Je rozdíl, jestli máte pejska na dvoře, nebo v bytě. Pes, který žije na dvoře, potřebuje koupání tak 3- až 4krát ročně, ten v bytě zase každé 2 měsíce. Předtím se ujistěte, jestli máte správný šampón na konkrétní typ srsti a jestli není po expiraci. Při koupání dávejte pozor na základní věc, aby pejskovi nenatekla voda do uší a očí. Uši můžete chránit například vatovými tampony a oči mu zakryjte vlastní dlaní. Pejska vždy sprchujte od hlavy až po ocas, přitom si dejte záležet, aby se voda dostala opravdu až ke kůži. Po koupání má pejsek nutnou potřebu se otřást, proto mu můžete ve vaně zatáhnout závěs a počkat, až tak učiní. Přiložením utěrky ho jemně osušte a stejně tak můžete použít fén s příjemnou teplotou. Pokud má pejsek kožní problémy, určitě koupání a výběr šamponu konzultujte s veterinářem. 

Kartáčování 

Stejně tak platí, že bytoví městští psi si žádají častější kartáčování než ti na rodinném dvoře. Krátkosrstá plemena kartáčujeme asi jednou za týden, dlouhosrstá co nejčastěji, nejlépe každý den. Kartáčování zvyšuje lesk a kvalitu srsti. Doba línání může jít někdy pěkně na nervy, kdy máte pocit, že chlupy jsou snad i ve vaší kávě, pravidelným vyčesáváním ale minimalizujete poletování chlupů ve vzduchu. Pejska vyčesávejte od hlavy až po ocas, nezapomeňte na břicho a tlapky. Pokud je kartáčování problém a pejsek se vrtí, můžete použít kondicionér na lehčí rozčesávání chlupů. 

Zubní hygiena 

I pejskové mívají zubní kámen, který jim způsobuje obnažení kořenů zubů a infekci dásní. Pro čtyřnohé mazlíčky existují speciální přípravky na čištění zubů, ale pomoct si můžete i roztokem sody bikarbony, brusnou pastou nebo polovinou citronu. Občas může být problém s čištěním zubů, hlavně když na to není pejsek zvyklý od mala. Snažte se být proto efektivní a rychlí, věnujte se vnější i vnitřní straně zubů. 

Drápky 

Toto je asi nejchoulostivější část péče o pejska. Mnoho majitelů psů tuto činnost nechává na veterinářích nebo salonech. Používejte ale vždy speciální nůžky na stříhání drápků a snažte se drápek odstřihnout, ne zlomit. Živá, růžová část drápku se nikdy nestříhá. Pokud tak učiníte, pejsek pocítí bolest a drápek začne i krvácet. Stříhání drápků potřebují hlavně bytoví městští psi, ti u rodinného domu si je většinou obrousí o beton a různé jiné povrchy, takže se může stát, že stříhání vůbec nebudou potřebovat. 

Na běžné utírání mokré srsti a tlapek například po venčení můžete použít i naše utěrky Harmony Pet Expert. Dvouvrstvé utěrky napuštěné neutralizační složkou eliminují pachy, což oceníte hlavně u bytových pejsků. Stejně tak je můžete použít jako podložku na ležení po koupání nebo k vysušení zbytků moči z podlahy. 

See more articles in this category koupání pes zubní hygiena zvířata utěrky hygiena
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více