Jak Halloween (ne)zdomácněl v Česku

Co generace, to jiný názor na Halloween. Asi tak bychom mohli hned pro začátek vymezit chápání Halloweenu u nás. Někteří ho striktně odmítají a radši vzpomínají na své zesnulé na svátek Všech svatých. Jiní už posouvají hranice a vyřezávají dýně, k čemuž postupně přidávají i výzdobu v halloweenském duchu. Slovo duch jsme vybrali záměrně, ale o tom až na následujících řádcích, na kterých vám ukážeme i jednoduchou halloweenskou výzdobu z ubrousku. A co vy? Uznáváte, nebo odmítáte Halloween?
Obyvatelé anglicky hovořících zemí se v noci z 31. října na 1. listopadu převlékají za strašidla. To má ale i své vysvětlení, které se nese, jak jinak, v nadpozemském duchu. Keltové už v době před naším letopočtem vítali boha zimy Samhaina a věřili, že mrtví se scházejí na zemi, aby si vybrali tělo, ve kterém se nejbližší rok usadí. Aby se uchránili a odehnali je, převlékali se do strašidelných kostýmu. Postupem času tento zvyk nabral na popularitě, a hlavně komerčnosti. Dnes můžeme už takřka po celém světě, s výjimkou přísně náboženských zemí, vidět náznaky tohoto zvyku. Stal se oblíbeným hlavně mezi mladými lidmi, kteří organizují halloweenské party, převlékají se do kostýmů a předbíhají se v dokonalejších a strašidelnějších make-upech. Své kouzlo má ale i výzdoba, která k této noci patří. Vyřezávané dýně nejen se strašidelnými motivy a svíčkou uvnitř mají něco do sebe. Přinejmenším je vyřezávání dýně s dětmi příjemnou aktivitou a zabavíte je i na několik hodin.
I v Česku můžeme zahlédnout útržky některých z halloweenskych zvyků. Vzpomínané dýně, přeplněné obchody strašidelnou výzdobou, tematické party takřka v každém větším městě, nebo dokonce domácnosti. Koledující děti u nás nepotkáte vůbec a koneckonců, proč taky?! Češi si v tento čas připomíná památku zesnulých. I když někteří tuto myšlenku odmítají se slovy, že na zesnulé třeba vzpomínat pořád, nejen jeden den v roce, dodáme, že je pěkné mít i takovýto oficiální den. Je přece samozřejmé, že každý z nás vzpomíná individuálně a v průběhu celého roku. Pokud se podíváme na průnik Všech svatých a Halloweenu, zjistíme, že v obou případech najdeme něco nadpozemského. Dušičky nebo duchy, přechod ročních období, a tedy vítání zimy, jakousi novou sezónu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zajímavým halloweenským detailem může být efektně složený ubrousek na jídelním stole. Strašidelného netopýra zvládne každý a navíc si to můžete vyzkoušet spolu s dětmi. Při troše fantazie vykouzlíte ale i jiné motivy než jen dýni nebo vyřezávanou pavučinu.
Ekologické cestování začíná při balení
Cestování otevírá obzory, ale často zanechává i velkou uhlíkovou stopu....
Zjistit víceVyražte na rodinný výlet a pomozte přírodě sbíráním odpadků
Čerstvý vzduch a pocit, že děláte něco dobrého. I tak...
Zjistit vícePodívejte se na svět přes vlastní kartonový fotoaparát!
Dopřejte dětem zážitek z objevování světa přes vlastnoručně vyrobený fotoaparát....
Zjistit více