Čich je jedním ze základních lidských smyslů a vůně je v životě člověka čímsi výjimečným. I když si to neuvědomujeme, právě vůně nám umí připomenout určitý okamžik v životě nebo konkrétní osobu s ní spojenou.

Každá jedna domácnost na tomto světě má svou specifickou vůni. Teď se možná podivíte, protože vůni vašeho domova už pravděpodobně necítíte. A to je normální. Lidský nos si na každodenní vůni doslova zvykne a přestane ji vnímat. Stejně tak je to s parfémem. Ten, který nosíte na krku už roky, ani nevnímáte, ale okolí vám klidně může parfém pochválit. Stejné je to s vůní domácnosti. Všimli jste si, že když přijdete k někomu na návštěvu, okamžitě ucítíte vůni jejich domácnosti? Některá může být dokonce tak příjemná, že nad ní budete přemýšlet i po odchodu. A některá vám, samozřejmě, nemusí lahodit. 

Nebudeme se tu ptát, jak hodnotíte vůni vašeho domova vy, ale podíváme se na určité možnosti, podle čeho vybrat vůni do domácnosti. Síla přírody je nekonečná a právě z ní můžeme čerpat i vůně. Ať už věříte na aromaterapii, nebo ne, bylinky a různé plodiny mají skutečně svoje prokazatelné účinky, proto se můžete jimi aspoň inspirovat: 

  • Levandule a heřmánek poskytují úžasné chutě v podobě čaje, ale také vůni, která uklidňuje a snižuje stres. Levandule se používá dokonce i při bolestech hlavy a v neposlední řadě i k provonění šatníku a vnitřních prostorů skříně. Zavěste jeden pytlík sušených květů levandule k posteli a budete spát o něco lépe. 
  • Stejný efekt klidného spánku poskytuje i jasmín. Má příjemnou svěží vůni a neznáme člověka, kterému by tato vůně vadila. 
  • Hřebíček máme spojený většinou s Vánocemi, jeho účinky jsou ale podle aromaterapie hlavně utlumující. Potlačuje bolest zubů nebo tlumí napětí po sportovním výkonu. Hřebíček se ale hodí k provonění bytových prostorů a hlavně v zimním období ho můžete v klidu zkombinovat s kousky pomeranče. 
  •  

  • Máta peprná je bylinka, ze které si uvaříte vynikající čaj, ale také osvěží váš interiér. Zklidňuje mysl a snižuje úroveň stresu.
  •  

Z těchto, ale i mnoha jiných bylin, koření nebo ovoce si můžete připravit i vlastní osvěžovače vzduchu. Vyhnete se tak chemii v domácnosti a aromata můžete průběžně měnit podle nálady. Návod je přitom úplně jednoduchý. Stačí vám malá skleněná nádobka, ve které smícháte esenciální olej, alkohol a vodu. Do nádobky ponořte například bambusové nebo třtinové paličky a aroma se začne za chvíli šířit samo.

Na závěr ještě dodáme, že základem voňavé domácnosti je hlavně čistota. Pravidelně větrejte, vynášejte koše a vysávejte. Teprve tehdy proniknou vaším domovem opravdu všechny vůně a stanou se příjemnými. 

 

Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více