Čich je jedním ze základních lidských smyslů a vůně je v životě člověka čímsi výjimečným. I když si to neuvědomujeme, právě vůně nám umí připomenout určitý okamžik v životě nebo konkrétní osobu s ní spojenou.

Každá jedna domácnost na tomto světě má svou specifickou vůni. Teď se možná podivíte, protože vůni vašeho domova už pravděpodobně necítíte. A to je normální. Lidský nos si na každodenní vůni doslova zvykne a přestane ji vnímat. Stejně tak je to s parfémem. Ten, který nosíte na krku už roky, ani nevnímáte, ale okolí vám klidně může parfém pochválit. Stejné je to s vůní domácnosti. Všimli jste si, že když přijdete k někomu na návštěvu, okamžitě ucítíte vůni jejich domácnosti? Některá může být dokonce tak příjemná, že nad ní budete přemýšlet i po odchodu. A některá vám, samozřejmě, nemusí lahodit. 

Nebudeme se tu ptát, jak hodnotíte vůni vašeho domova vy, ale podíváme se na určité možnosti, podle čeho vybrat vůni do domácnosti. Síla přírody je nekonečná a právě z ní můžeme čerpat i vůně. Ať už věříte na aromaterapii, nebo ne, bylinky a různé plodiny mají skutečně svoje prokazatelné účinky, proto se můžete jimi aspoň inspirovat: 

  • Levandule a heřmánek poskytují úžasné chutě v podobě čaje, ale také vůni, která uklidňuje a snižuje stres. Levandule se používá dokonce i při bolestech hlavy a v neposlední řadě i k provonění šatníku a vnitřních prostorů skříně. Zavěste jeden pytlík sušených květů levandule k posteli a budete spát o něco lépe. 
  • Stejný efekt klidného spánku poskytuje i jasmín. Má příjemnou svěží vůni a neznáme člověka, kterému by tato vůně vadila. 
  • Hřebíček máme spojený většinou s Vánocemi, jeho účinky jsou ale podle aromaterapie hlavně utlumující. Potlačuje bolest zubů nebo tlumí napětí po sportovním výkonu. Hřebíček se ale hodí k provonění bytových prostorů a hlavně v zimním období ho můžete v klidu zkombinovat s kousky pomeranče. 
  •  

  • Máta peprná je bylinka, ze které si uvaříte vynikající čaj, ale také osvěží váš interiér. Zklidňuje mysl a snižuje úroveň stresu.
  •  

Z těchto, ale i mnoha jiných bylin, koření nebo ovoce si můžete připravit i vlastní osvěžovače vzduchu. Vyhnete se tak chemii v domácnosti a aromata můžete průběžně měnit podle nálady. Návod je přitom úplně jednoduchý. Stačí vám malá skleněná nádobka, ve které smícháte esenciální olej, alkohol a vodu. Do nádobky ponořte například bambusové nebo třtinové paličky a aroma se začne za chvíli šířit samo.

Na závěr ještě dodáme, že základem voňavé domácnosti je hlavně čistota. Pravidelně větrejte, vynášejte koše a vysávejte. Teprve tehdy proniknou vaším domovem opravdu všechny vůně a stanou se příjemnými. 

 

Přečtěte si další články z této kategorie: vůně diy levandule heřmánek hřebíček ovoce koření osvěžovač handmade jasmín mäta bylinky
Další články

6 tipů na vánoční filmy, které jste určitě neviděli, ale měli byste

Když se řekne vánoční film, který vás napadne jako první?...

Zjistit více

Jak si vyrobit vánoční jmenovku z ubrousku? – video

Ke štědrovečernímu stolu by měla usednout celá rodinka. Abyste svým...

Zjistit více

„Já v podstatě jen udržuji pořádek, neuklízím,“ říká Mini Diamond blog – Silvia Škultéty

Mluvili jsme o začátcích blogování, efektivní práci, mateřství, péči o...

Zjistit více