Kaštany: Co všechno se z nich dá připravit?

Kaštany k podzimu neodmyslitelně patří. Asi většinu z nás při myšlence na ně napadne jejich pečená vůně vznášející se nad vánočními trhy. Věděli jste ale, že kaštany můžou být užitečným pomocníkem i v koupelně nebo při boji proti otravnému hmyzu?

Pečená jistota

Na úvod se patří začít klasikou. Připravit si pečené kaštany totiž není nic komplikovaného a i v domácích podmínkách by to měl zvládnout téměř každý. 

Nejdřív si rozehřejte troubu na 200 °C. Kaštany nařežte do kříže a nožem přitom zajeďte do hloubky přibližně půl centimetru. Vložte je do hrnce, zalijte vodou, osolte a přiveďte do varu. Když voda začne vřít, kaštany sceďte, přendejte na plech a pečte asi 15 minut. Po vyjmutí z trouby konzumujte a nasávejte nenapodobitelnou vůni podzimu.

Kaštany, půl života

Kaštany ale ani zdaleka nejsou dobré jen k jedení. Jejich rozemletý bílý vnitřek funguje i jako skvělý a čistě přírodní hygienický prostředek. V koupelně se dá využít hned na několik způsobů.

Kaštanovým práškem můžete doplnit svou péči o zuby a pomoct si jím k posílení dásní a při bělení zubů. Přidat si ho také můžete do koupele – kaštanový prach ve vaně zlepší prokrvení vaší pokožky. A aby toho nebylo málo, s práškem z kaštanů si rovněž můžete umývat vlasy, zabránit tak jejich rychlému vypadávání a urychlit jejich růst.

Pryč s hmyzem

Levanduli, výluh z česneku nebo různých bylinek jsme už proti otravným domácím návštěvníkům vyzkoušeli asi všichni. Věděli jste ale, že na některý hmyz mají odpuzující efekt i kaštany?

Látky obsažené v kaštanech nejsou nijak po chuti například molům nebo mšicím. Na ty první nejlépe funguje sáček zavěšený ve skříni mez oblečením, zatímco mšice z rostlin nejšikovněji střesete převařeným výluhem z kaštanového prášku a vody.

Přečtěte si další články z této kategorie: hygiena kaštany odpuzovač tipy jídlo
Další články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte se 5 jazyků lásky a zlepšete svůj vztah

Emocionální řeč dvou lidí se může lišit. Stejně jako se...

Zjistit více
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Jak si vyrobit ozdobu z polystyrenu? – video

Máte doma polystyrenový kruh? Možná vás to překvapí, ale kromě...

Zjistit více
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Jak si vyrobit LED lampu? – video

Nevěříte, že ze skleněné misky a vázy lze vyrobit LED...

Zjistit více