Na zimou poškozenou pokožku s chladnou hlavou

Pestrobarevné listí a jakási romantická melancholie vytváří z podzimního prostředí krásnou scenérii. Na obrázcích. Často zapomínáme na fakt, že s nízkou teplotou přichází velká zodpovědnost. Za pokožku. Chlad se na naší pleti dokáže nepěkně vyřádit. Zanechá ji zarudlou, svědivou, případně ji vysuší natolik, že se začne loupat. Proto je dobré mít v rukávu tipy, jak se o sebe co nejlépe postarat.

K některým úkonům nepotřebujete nic speciálního, jen „překlopit“ režim z letního na zimní. Jiné případy si možná budou vyžadovat menší investici. Není ale nevyhnutelná.

Pozor na vzduch

Kůže je přirozenou bariérou před tím, aby tělo nepřišlo o svá důležitá procenta vody. Když je tedy vzduch suchý a studený, vysušuje se i náš organismus. Odborníci proto doporučují používat zvlhčovač vzduchu v místnostech, které nejčastěji využíváme. Také je dobré nastavit pokojovou teplotu v rozmezí od 20 do 22 stupňů. Přestože nás zimní topení zahřeje i na duši, pokožka se necítí právě komfortně.

Filozofii radši v posteli

Palčivé otázky lidské existence – jakou večeři uvařit a proč jsme radši nepoužili jiný argument v pracovní polemice – neřešíme v horké vodě. Podle dermatologů je lepší, když si ve sprše dopřejeme jen pět až deset minut. Rozmazlovat se vroucí vodou také není právě to, za co nám póry s nadšením poděkují. Pokud jsme zimomřiví, ideálním kompromisem je vlažná voda. Když už si takovouto sprchu neumíme odepřít, po očistě je potřeba aplikovat zvláčňující krém.

Zařadit neutrál

Je běžné, že když už vykonáváme každodenní hygienu, rádi bychom svému tělu dopřáli i příjemnou vůni. Většina prostředků osobní hygieny ale obsahuje příliš mnoho aromatických složek, případně látek, které zimou zkoušené pokožce ještě víc ublíží. Je vhodnější přesedlat na sprchové gely, šampóny a mýdla s co nejneutrálnějším pH – v rozmezí od 6,8 do 8,5, ideálně 7. 

Kdo chytá bronz

Čím dále postupujeme v kalendáři, tím víc je třeba se připravit i na možnost sněžného počasí. Slunce si může dávat v zimě pauzu, ale jen tak naoko. Dermatologové říkají, že během jasného zimního dne je člověk vystavený až  80 procentům slunečního záření. Jen o něco méně je tomu v sychravém počasí. Proto je potřeba se chránit opalovacím krémem s UV filtrem 15 a vyšším.

Alfa a omega

Je jasné, že to nejmenší, co pro svou kůži můžete udělat, je pořádně se obléct. Paradoxně je třeba upřednostňovat lehčí, vzdušnější oblečení, nejlépe z bavlny. Oproti „zimním“ materiálům nepůsobí na pokožku dráždivě. Vhodné je i obohatit stravu o mastné kyseliny omega-3 a omega-6, které můžeme najít v rybím tuku nebo lněném oleji.

Přečtěte si další články z této kategorie: hygiena oblečení zima pokožka vzduch starostlivosť
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Jak si vyrobit stylový květináč? – video

Kdo by to byl řekl, že ze špejlí, dřevěných kuliček...

Zjistit více