O vojáčkovi a Melicharovi

Milé děti! Minule jsme se dozvěděli, jak se náš vojáček seznámil s králem Kašparem a jak si umínil, že malého Ježíška v kolébce musí přivítat trojice králů. A ne ledajakých! Králů ze tří koutů světa, které náš vojáček poznal během svého života plného dobrodružství a protikladů. Asi už tušíte, nebo vám rodiče našeptali, že druhým králem, kterému vojáček poslal vzácný dopis s pozvánkou, byl Melichar. Co ale ještě nevíte, je, jak si s naším vojáčkem padli do oka.

Melichar měl šediny už tehdy, když vojáčka viděl poprvé. Skláněl se nad ním v postýlce a rozvážným hlasem mu věštil velkou budoucnost.

Až vyroste, bude z něj generál naší armády,“ prohlásil pyšný král Melichar. 

V očích budoucího vojáčka viděl vůli pouštět se do dobrodružství, kterých se jiní báli. Jako mnozí po něm ale král podcenil vojáčkovo odhodlání dělat všechno naopak. Melichar se tak stal vůbec prvním svědkem této vzácné tvrdohlavosti, která provázela vojáčka po celý život. Hned jak král vyslovil své proroctví, vojáček se kdesi hluboko v duchu zapřísahal, že se generálem Melicharovy armády nikdy nestane.

A tak začalo dobrodružství, které vojáčka zavedlo do Afriky, o čemž jsme si povídali minule. A tam někde se začala i vojáčkova cesta do daleké Asie, o které si zase něco povyprávíme příště. Jak to ale dopadlo s Melicharem?

Jako každý hrdý král i Melichar se nejdřív rozzuřil.

Co si to dovoluje, opustit moje království a jít sloužit k někomu jinému?“ rozčiloval se.

Po čase ho ale hněv začal opouštět. Pochopil, že vojáček je zkrátka takový. Nikdy nikomu nic zlého neudělal, na svůj původ byl hrdý a i ze zahraničí posílal domů pohlednice plné zážitků. Hněv se postupně měnil na porozumění a časem i na lítost. A tehdy to krále napadlo!

Napsal vojáčkovi pohlednici, na jejíž konec umístil důležitou větu:

V žádném případě neodpovídat!

Zafungovalo to. Odpověď mu přišla okamžitě. Od té doby si vojáček s králem Melicharem dopisoval pravidelně. Ptal se ho na novinky z království, na poddané, ostatní krále, i na to, jestli už v království nasněžilo. Až jednoho dne položil králi Melicharovi tu nejdůležitější otázku:

Slyšel jsi, co se stalo v Betlémě?

Jak na ni Melichar odpověděl? A jak skončil příběh o vojáčkovi a třech králích? To se dočtete v posledním díle naší pohádky již příští středu.

Přečtěte si další články z této kategorie: Baltazar Kašpar Melichar vojáček děti pohádka
Další články

Jak se zbavit velikonočního stresu? Díky DIY!

Velikonoce jsou za dveřmi. Většina lidí si užívá čas strávený...

Zjistit více
Veľkonočné vrecko v tvare zajaca.

Jak si vyrobit z papírového sáčku zajíčka na sladkosti? – video

Velikonoce se blíží zanedlouho nám na dveře budou klepat koledníci....

Zjistit více
Ako na originálnu sviečku? DIY video

Jak si vyrobit originální kousky z obyčejných svíček? – video

Světlo svíček zklidňuje a navozuje pocit tepla a útulného domova....

Zjistit více