Prarodiče a vnoučata – vztah, který prospívá oběma stranám

Říjen je měsícem úcty ke stáří. Jedním z projevů takové úcty může být i čas, který dopřejete prarodičům s jejich vnoučaty. Prospějete tím nejen dětem (a svému volnému času), ale hlavně seniorům, na které má blízky vztah s vnoučaty téměř zázračný vliv.

Učitelé jako žádní jiní

Na chvíle strávené s prarodiči vzpomínají mnozí z nás dodnes. Na letní prázdniny, teplé koláče od babičky nebo dědovy napínavé příběhy. V životě dětí mají prarodiče nezastupitelné místo hned z několika důvodů.

Prarodiče jsou živou studnicí rad a příběhů, jakou děti jinde nenajdou. Mají čas se podělit o své zkušenosti a představit život z perspektivy lidí, kteří o něm vědí nejvíc. Prarodiče také dotvářejí v dětech pocit rodinné harmonie a rodiny jako otevřeného přístavu, do kterého se mohou kdykoliv vrátit. Navíc svoje vnoučata učí i úctě ke stáří a s ní spojeným hodnotám, které děti jen těžko nasají od vrstevníků.

Studie též prokázaly, že blízky vztah mezi vnoučaty a prarodiči přináší velké benefity i v pozdějších letech. Děti, které si dobrý vztah s prarodiči udrží i během teenagerského období, mají podle výzkumů méně problémů s vyjadřováním emocí a navazováním vztahů s vrstevníky.

Být stále mlád

Ještě mnohem větší benefity ale vzájemný vztah mezi vnoučaty a prarodiči přináší seniorům. V první řadě má blahodárné účinky při boji proti stresu – péče o nejmenší dodá životu prarodičů nový smysl a naplnění, díky kterému zapomenou na mnohé starosti.

Tyto benefity se ovšem netýkají jen duševního, ale i tělesného zdraví. Běhání za dětmi a vymýšlení různých zábav dodává životu prarodičů i potřebnou fyzickou aktivitu, díky které vydrží déle mladí a čiperní.

A co si budeme nalhávat, celkové harmonii v rodině bezpochyby pomůže i fakt, že prarodiče jsou perfektní volbou pro hlídání dětí v situaci, kdy si rodiče potřebují na pár hodin dopřát čas pro sebe. Netřeba se ale cítit provinile, v rukou prarodičů jsou děti v bezpečí a senioři tím na oplátku získají další potvrzení své užitečnosti – nejen ve vztahu k vnoučatům, ale i ke svým vlastním dětem.

Přečtěte si další články z této kategorie: vnoučata učitelé mladosť staroba vztahy prarodiče
Další články

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Jak si vyrobit stylový květináč? – video

Kdo by to byl řekl, že ze špejlí, dřevěných kuliček...

Zjistit více