Proč je důležité mít čas sami pro sebe?

Sice jsme sociální bytosti a je nám přirozené trávit čas s jinými lidmi, ale měli bychom si udělat čas i sami na sebe. Ano, i když jsme ve vztahu. Je skvělé, že si rozumíte a máte společné aktivity, které vás baví, ale je důležité, abyste měli také své vlastní hobby. Proč je to tak důležité, to se dozvíte v našem článku.

Čas pro sebe pomůže vašemu vztahu i vašemu osobnostnímu růstu

To, že jste ve vztahu, neznamená, že musíte veškerý čas trávit společně. Čas, který věnujete jen sobě samým, je důležitý pro duševní rovnováhu a nejen to. Je důležitý také pro partnerskou harmonii a vaše štěstí. Ale musíte jít na to trochu cíleně. Předem si naplánujte den, čas a aktivitu, které se budete věnovat jen vy (klidně to může být i nicnedělání). Dobijete si baterky, a postaráte se tak o vlastní psychohygienu a duševní imunitu. Ta nám pomáhá být psychicky zdravou a vyrovnanou osobností, která zvládá stres a povinnosti bez problémů.

Vlastními zálibami k vlastnímu štěstí

Pěstovat si duševní zdraví nám pomáhá mít radost ze života a užívat si ho nejvíc, jak umíme. K tomu však potřebujeme vlastní záliby, které nás posouvají jistým směrem vpřed. Pokud bychom strávili každou vteřinu s partnerem, po čase bychom začali pociťovat jakési psychické vybití. Vaše společné aktivity se stanou rutinou a už z nich nemáte takovou radost jako kdysi. Tehdy si možná uvědomíte, že už dlouho jste se nevěnovali svým oblíbeným aktivitám. Byli jste zvyklí předtím číst, dívat se na romantické filmy, malovat, tancovat, sportovat, cokoli, ale už to neděláte? Tehdy je čas to napravit.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Věnovat čas jen sobě není sobecké

Je to reset, který potřebuje každý z nás, abychom mohli být tou nejlepší verzí sami sebe. Klišé? Zkuste nějakou část dne strávit čtením ve vaně, poslechem hudby, meditací, procházkou nebo se koukněte na romantický film, který vás chytí za srdce až tak, že se natáhnete po kapesníčky. Nebojte se pustit pár slz, je to často velmi uvolňující. A máme pro vás další skvělý tip – zkuste si něco hezkého vyrobit, na našem Harmony YouTube kanálu toho najdete opravdu hodně.

Nesmíme zapomínat, že čas jen pro sebe je mimořádně důležitý, až nezbytný i pro každou maminku. Víme, že je těžké opustit své děťátko, byť jen na pár hodin, ale je to čas, kdy si odpočinete a načerpáte novou energii. Nemusíte mít ovšem žádné výčitky, je to dobré i pro dítě. Uznávaný český psycholog Marek Herman dokonce tvrdí, že se z dítěte stane dobrý člověk, jen má-li spokojenou a milovanou mámu. Ze spokojené maminky čerpá celá rodina. Po této informaci se vám bude relaxovat mnohem jednodušeji, že? Neděláte to jen pro sebe, ale pro celou rodinu.

Pravidelná dávka času pro sebe nás naučí užívat si vlastní přítomnosti a těšit se z toho. To vše nám pomáhá být ženou, jakou chceme být. Nemůžeme však zapomínat, že tak jako my potřebujeme čas pro sebe, tak i naše polovička jej potřebuje.

See more articles in this category sebeláska
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více