Proč je vzdělávání důležité i ve vyšším věku?

Hon za poznáním je krásná věc. Vzdělávání podněcuje zvědavost a nutí nás používat náš mozek. Nejeden výzkum naznačuje, jak je důležité nikdy se vzděláváním nepřestávat. Celoživotní vzdělávání je spojené se zlepšenými kongnitivními funkcemi, zdravou emocionální pohodou a pozitivním vnímáním sebe sama.

Vzdělávejte se, rostete

Když se naučíte něco nového, váš mozek produkuje nové buňky a vytváří nová spojení. Studie ukázaly, že u starších lidí, kteří se neustále učí, je méně pravděpodobné, že se u nic rozvine demence nebo Alzheimerova nemoc. Díky vzdělávání se snadněji začleníte do společnosti, poznáte nové lidi, nebudete osamělí. Kromě toho, pokud získáváte vědomosti z oblasti, která vás mimořádně zajímá a cítíte se v ní jako “ryba ve vodě”, začne váš mozek produkovat chemikálie jako při zamilovanosti. 

Nikdy není pozdě

Jednou z běžných, avšak mylných představ o učení se v pozdějším věku je, že starší lidé se nic nového nenaučí. Navzdory tomu, že edukace ve starším věku je složitější než v mladším, není nemožná. Je důležité uvědomit si, že vzdělání je dobrovolné a ve starším věku dominuje logická paměť. Mýtus o tom, že s rostoucím věkem se snižuje schopnost učit se, vědci zbořili už v roce 1928.

Existuje víc způsobů učení

Už i v Česku existují univerzity třetího věku, akademie, seniorské kluby, workshopy, různé kurzy, webináře… V nich si můžete najít přesně, co vás baví. Od archeologie, po zahradnictví či muzejnictví. Mnohé z nich jsou dokonce bezplatné.

Stručný návod, jak začít

1. Pokud je to už nějakou dobu, co jste se zúčastnili semináře nebo kurzu, asi se nebudete chctít vrhnout přímo na nový předmět. Zkuste se zlepšit v něčem, co už umíte nebo máte velmi rádi. Vezměte svého koníčka proměňte jej na studium. Je-li vaší vášní malování, podívejte se na hodiny dějin umění. Vždy existuje způsob, jak se dozvědět víc o věcech, které děláte každý den.

2. Když už máte představu, co se chystáte blížeji prozkoumat, promyslete si, jaké nastavení pro vás bude nejlepší. Určitě je velký rozdíl, zda budete debatovat jednou týdně v knižním klubu nebo chcete absolvovat vysokou školu. Mějte na paměti, že cílem celoživotního vzdělávání nemusí být nevyhnutelně něco, co se dá změřit, nemusí jít o licence, tituly a vyznamenání. Jde o to, abyste si udrželi zdravou mysl, kariéru startovat nepotřebujete. 

3. Udržte si svůj zájem o vzdělání. Spojte se se svými známými, přáteli, kteří mají podobné ambice, a kteří vás budou bezpodmínečně podporovat. Můžete se vzájemně vyměňovat poznatky nebo mezi sebou “soutěžit”, kdo má lepší známku z testu.

Vzdělávání starších lidí se podílí i na medzigeneračnom porozumění a je prostředkem, díky němuž mohou senioři oddálit stárnutí. Ať už si dnes dáte sudoku nebo si přečtete knihu či odborný článek na internetu, rozhodně uděláte dobře.

Přečtěte si další články z této kategorie: tipy vzdelávaní
Další články

Jak si vyrobit jarní věnec? – video

Dodejte svému příbytku nádech jara. Vždyť už i venku začíná...

Zjistit více

Odhalte tajemství kouzelníků: takto fungují nejznámější triky!

Magie uchvacuje diváky po staletí a zanechává je v němém...

Zjistit více

Jak cvičení pomáhá zvládat stres?

V dnešním světě, ve kterém žijeme, se stres stal pro...

Zjistit více