Zmírněte dopady sedavého zaměstnání na vaše zdraví. Víme, jak na to

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

Sedavé zaměstnání je pro naše tělo docela škodlivé, ale řekněme si pravdu, dnes už většina povolání vyžaduje dlouhé sezení za notebookem. Proto bychom měli dopady sedavého zaměstnání co nejvíce zmírňovat. Přečtěte si pár tipů, jak na to.

V nedávném výzkumu se vědci z Norska snažili zjistit, zda má fyzická aktivita vliv na vztah mezi dlouhým sezením a vyšším rizikem úmrtí. Výsledky ukazují, že již 20 minut fyzické aktivity denně může snížit riziko úmrtí v důsledku dlouhého sezení. Čili každých pár minut fyzické aktivity denně se počítá.

1. Každodenní procházka 

Za uplynulá léta byl velký trend udělat 10 tisíc kroků. Pamatujete si na něj? Pokud jich však uděláte méně, neznamená to, že vám to nezlepší vaše fyzické i duševní zdraví. Právě naopak. Každá chůze může zlepšit vaše zdraví. A jak říká spoluzakladatelka programu Hiit Burn a trenérka Openfit Kelsey Heenan: „Každý z nás je na tom jinak, co se týče zdraví, kondice a života. Jelikož jsme každý jiný, tak ani naše fitness cíle nemohou být univerzální pro všechny. Důležité je, abyste se často hýbali a udržovali své tempo vždy, když je to možné.“ 

Výzkum v JAMA International Medicine říká, že dokonce již 4400 kroků denně může pomoci ke zdravějšímu životnímu stylu a snížení rizika úmrtnosti. Podle jejich výsledků je ideální udělat od 7 do 8 tisíc kroků denně.

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

2. Zdravé sezení

Kromě pravidelné procházky a jiné fyzické aktivity, kterou vyvážíte vaši sedavou práci, je velmi podstatné, jak v práci sedíte. I když to může být po dlouhých hodinách sezení nemožné, snažte se sedět vyrovnaně. Další důležitou věcí je, na jaké židli trávíte tolik času. Nejlepší by bylo, kdybyste měli speciální ergonomickou kancelářskou židli, která se přizpůsobí stavbě vašeho těla a zajistí vám pohodlné sezení bez bolesti zad.

3. Rozhýbejte váš krk

Při dlouhém sezení netrpí jen vaše záda, ale i krk. Při několikahodinovém sledování monitoru počítače je vaše krční svalstvo ve stejné poloze a postupem času tuhne. Vyzkoušejte občas pohnout hlavou z jedné strany na druhou, udělat půlkruh a následně celý kruh. Tímto malým cvikem, který vám nezabere moc času, uvolníte napětí ve svalech.

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

4. Používejte vertikální počítačovou myš

Vyměňte klasickou počítačovou myš nebo touchpad za vertikální myš. Zejména pokud patříte mezi ty, které trápí bolest v zápěstí. Tato speciální myš vám od ní pomůže a rovněž vám pomůže předejít zánětu karpálního tunelu. Díky jejímu speciálnímu tvaru zůstane vaše ruka v přirozené poloze. A abyste měli krásnější pracovní prostředí, vyrobte si pod ni vlastní podložku. 

5. Travte volný čas aktivně

Vše v životě potřebuje balanc. Pokud vaše práce vyžaduje dlouhé sezení, tak byste jej měli vyvážit fyzickou aktivitou. Nebo dokonce i přímo v práci. Vyzkoušejte se každých 30 minut postavit a udělat pár kroků po kanceláři. Mimo práci chodívejte na delší procházky, jezdit na kole, bruslit či boxovat.

Víme, že začátky bývají těžké. Pokud nejste zvyklí na fyzickou aktivitu, tak pro vás máme tipy, jak začít:

  • Nastavte si připomínky
    Pomocí telefonu nebo smartwatch si naplánujte krátké procházky mezi úkoly v práci a snažte se je dodržovat.

  • Přineste pohyb do každodenních aktivit
    Pokud jezdíte do práce MHD, tak vystupte o pár zastávek dříve, abyste se mohli alespoň trochu projít. Namísto výtahu používejte schody. Pokud jedete na nákup do obchodu, zaparkujte auto na opačném konci parkoviště, nebo nejdete-li na velký nákup, jděte pěšky.

  • Procházejte se, když telefonujete
    Pokud vaše práce vyžaduje hodně telefonování, procházejte se po kanceláři. Stejně tak můžete učinit, pokud si povídáte s kolegy nebo brainstormujete.

Zmiernite vplyvy sedavého zamestnania na vaše zdravie. Vieme, ako na to

Existuje opravdu spousta tipů, které se dají zapojit do vaší každodenní rutiny, abyste se více hýbali a byli aktivnější. Ať už si vyberete jakoukoli fyzickou aktivitu, věřte, že vám pomůže zlepšit vaše zdraví, pomoci s regulací hmotnosti a také snížit stres.

 

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

See more articles in this category tipy zdraví zaměstnání
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více