Velká organizace šatníku a udržitelná móda

Přechod mezi ročními obdobími je ideálním časem pro organizaci a přetváření šatníku. Šifon, len nebo organza mají stopku a do popředí přichází vrstvení teplých materiálů. Ještě předtím než položíte svetr na přední místo ve skříni, byste mohli zvážit myšlenku vytřídění šatníku. Vytvořte více místa pro oblíbené kousky, zbavte se nenošeného oblečení a provoňte skříň. 

Organizace sama o sobě je prospěšná jak v životě, tak i ve skříni. Dokonce může mít až psychicky pozitivní účinky. Například když se zbavíte nepotřebného ve vašem životě a vytvoříte prostor novému. Kromě toho, že se vám bude ve vytříděné skříni dobře orientovat a dívat se na ni, dáte šanci nenošeným a zapomenutým kouskům. Bonusem může být darování oblečení na charitu. Jak ale začít s organizací šatníku a které kousky už nejsou vhodné pro charitu?

Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Vyskládejte v klidu šaty ze skříně a vytvořte 3 kategorie: 

  • oblečení, které budete určitě nosit, 
  • to, o kterém víte, že si už neoblečete,
  • a šaty, o jejichž budoucnosti ještě nemáte úplně jasnou představu. 

Uklízení a provonění skříně

Když jsou už poličky prázdné, přichází na řadu setření prachu. Nepoužívejte ale žádné příliš aromatické přípravky nebo ty na olejové bázi. Úplně postačí teplá voda s kapkou saponátu nebo lehký sprej určený k setření prachu, který můžete aplikovat na papírovou utěrku. K provonění skříně jsou úžasné sušené květy podle vašeho výběru, které vložte do lehkého pytlíku z organzy. Ideální je například i levandule, která dokonce odpuzuje hmyz včetně nepříjemných molů. Přečtěte si o dalších účincích i o výrobě domácího levandulového oleje zde

Veľká organizácia šatníka a udržateľná móda

Šaty vhodné do odpadu versus charita 

Použité oblečení může a nemusí být ve stále dobré kondici. Pokud jste z vaší skříně vytřídili věci, které už nebudete nosit a ani nikdo z vaší rodiny, ale je vám je líto jen tak vyhodit, uvažujte o charitě. Je ale důležité poznat, jaké oblečení je vhodné posunout dále a jaké už ne. Na charitu věnujte oblečení, které byste se ani vy nestyděli nosit. Takové, které je čisté a bez větších známek poškození. Patří sem tedy dámské, pánské a dětské kousky, ale i opasky, kabelky, boty nebo jiné doplňky. Pokud je oblečení i po vyprání špinavé, znehodnocené a poškozené, radši ho vyhoďte podle pravidel separace ve vašem okolí. Zajímavostí je, že recyklací materiálů se zabývají už i celosvětově známé fast fashion značky. Mnohé z nich si nastavily program sběru šatstva jako globální iniciativu, která má lidstvo nasměrovat k trvale udržitelné módě. Nositelné a nošené kousky putují dále do second handů a ty, které jsou už znehodnocené, budou proměněny na utěrky či přešívané kolekce nebo najdou své využití v automobilovém průmyslu. 

Trvale udržitelná móda

Pojem udržitelná móda je už nějaký ten čas na světě a i na Slovensku roste zájem o kousky, které jsou opakem fast fashion. Udržitelná móda se při výrobě zaměřuje na ekologickou, sociální i ekonomickou udržitelnost. Vyznačuje se udržitelným designem, který (slovy návrhářů) jen tak rychle nevyjde z módy. Můžete je navzájem mezi sebou kombinovat, mají čisté a jednoduché linie, kvalitní materiály a na jejich výrobu nebyla zneužita lidská síla. Takovéto kousky bývají označeny i jako Fair trade

Při této činnosti si můžete například položit otázky: Umíte si představit outfit, ve kterém použijete daný kousek? Kolikrát jste daný kousek měli na sobě za poslední rok? Cítíte se v oblečení pohodlně? Padne vám velikost? Možná se vám to bude zdát přehnané, pokud jste ale neměli daný kousek za poslední rok nebo dva na sobě, s největší pravděpodobností si ho už neoblečete. Samozřejmě, s výjimkou večerních šatů nebo jiných příležitostných věcí. 

See more articles in this category fast fashion tipy oblečení moda šatník udržitelnost
Další články

Jak si vyrobit misku na ovoce? – video

Chcete mít doma svůj originální výtvor? Díky samotvrdnoucí modelovací hmotě...

Zjistit více

5 zajímavých míst na světě pro nadšence magie a kouzel

Ve světě, který se často řídí logikou a rozumem, existují...

Zjistit více

7 tipů na filmy, se kterými zažijete kouzelné okamžiky

V tomto článku se vydáme na filmovou cestu plnou magie....

Zjistit více