Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům. Dáváme si čím dál větší pozor na to, co kupujeme, a za kvalitu jsme ochotní si i připlatit. Mnozí z nás už pěstují ve svých zahradách nebo na balkónech bylinky, které jsou nenáročné na péči a přinesou v mnoha směrech o to větší užitek. Jednou z rostlin, která by u vás neměla chybět, je určitě levandule. 

Asi neexistuje člověk, kterému by levandule nevoněla. Právě o ní bychom mohli napsat i celou knihu, ale představíme si aspoň to nejdůležitější. Její původ sahá až do starověkého Egypta, kde ji lidé užívali hned na několik způsobů. Kromě výroby první kosmetiky a parfémů byla důležitou součástí už při balzamování mrtvých. Významnými oblastmi byly i Středomoří, Blízký východ a Indie. Určitě jste na tuto rostlinu narazili například během dovolené v Chorvatsku nebo ve Francii. Právě země galského kohouta je typickým pěstitelem levandule hlavně pro kosmetický průmysl a natrefit tu můžete i na chutný levandulový med. Francouzi pěstují levanduli na rozsáhlých polích a její voňavé květy jsou lákadlem pro tamější včely. 

Starověcí Římané začali jako první používat levanduli v koupelích a objevili její blahodárné účinky pro zdraví, tělo a vlasy. Komerční charakter nabrala levandule během viktoriánského období. Na londýnském předměstí Mitcham se začal vyrábět levandulový olej a výrobky, které se staly známé po celém světě. 

Zaměřme se ale na zdravotní a kosmetické účinky levandule. V současnosti známe asi 50 druhů této rostliny, ale nejrozšířenější je levandule lékařská. Právě ta má charakteristické fialové květy a roste v polokeřích vysokých 40 až 70 centimetrů. Levandule má zklidňující účinky, což dokázala i studie v časopise International Journal of Psychiatry in Clinical Practise. Pacienti trpící úzkostmi konzumovali levandulový olej v kapslích. Výsledkem bylo potvrzené zmírnění úzkosti u pacientů už do dvou týdnů. Kromě toho bojuje levandule proti plísním, vypadávání vlasů a podporuje hojení. Stejně tak odpuzuje hmyz a svou nezaměnitelnou vůní provoní oblečení i domov. Mezi další účinky levandule, které se ještě neoficiálně objevily na seznamu, patří například léčba deprese, ekzémů nebo předmenstruačního syndromu. 

Levandule toho nabízí neskutečně mnoho, a pokud máte možnost, pěstujte jeden keřík i u vás doma. Můžete si z ní vyrobit levandulový olej, tinkturu, čaj nebo ji přidat do jídla či koláčů. Velmi dobrým tipem je například obyčejný aroma difuzér, do kterého přidáte 2 až 3 kapky levandulového oleje. Zapněte si ho před spaním na zklidnění mysli i odpuzení komárů. Levandulový olej si můžete koupit nebo ho vyrobíte sami i doma. Podívejte se jak: 

Domácí levandulový olej 

Připravte si nejlepší skleněnou nádobu, do které vložíte květy levandule. Čím víc, tím líp. Květy zalijte jakýmkoli čistým panenským rostlinným olejem, ale dbejte na to, aby nebyl příliš aromatický. Doporučujeme například ricinový olej. Skleněnou nádobu naplňte až po vrch, uzavřete a uložte na tmavé, teplé místo. Ideální teplota pro louhování je asi 25–40 °C. Asi po měsíci procedíme vyluhovaný olej přes gázu a můžeme ho začít používat proti plísním, infekcím, na kosmetické i aroma účely. 

Přečtěte si další články z této kategorie: levandule tipy zdraví kosmetika olej
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Inspirujte se styly prostírání pro zahradní party

Kdo by nemiloval zahradní party nebo grilování? Léto je jako...

Zjistit více

Jak zatočit s rýmou?

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Staré známé přísloví, které...

Zjistit více