Jak si efektivně uklidit a zorganizovat domácnost?

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

Příchod nového roku způsobuje v nejedné domácnosti chuť uklízet a nově organizovat. Organizace vašeho bytu či domu má pozitivní vliv také na vaše psychické zdraví. Protože když se nepořádek vymkne z kontroly, tak se můžete cítit nesví, přetížení a dokonce „ztraceni“ ve svém bytě. Chcete si zorganizovat domácnost? Osvojte si pár návyků, které vám ušetří čas, jenž můžete využít pro svoji rodinu nebo seberozvoj.

Mít organizovanou domácnost není vůbec obtížné. Zkuste začít našimi body:

1. Vytřiďte nepotřebné věci a dejte jim druhou šanci

Určitě se i u vás doma najde spousta věcí, které už nepotřebujete, a někomu druhému mohou udělat radost. Přečtené knížky můžete darovat dál nebo je prodat a koupit si nové. Nebo je můžete vložit do knižní budky a vybrat si z ní jinou, která se vám zalíbila. Co se týče oblečení, můžete si ho vyměňovat s kámoškami, skočit do second handu, zapojit se do swapu, bazaru, upcyklovat nebo oblečení darovat na charitu. Při úklidu a třídění domácnosti určitě najdete různé věci od starých květináčů přes nepotřebné rámy nebo krabice. Co takhle si z nich vyrobit něco úplně jiného?  

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť? 

2. Všechno by mělo mít své místo

Po vytřídění nepotřebných věcí zvažte, zda patří tam, kde se momentálně nacházejí a zda pro ně neexistuje lepší a možná i rozumnější místo. Právě tento bod vám může pomoci docílit toho, aby byla vaše domácnost efektivně zorganizována. Snažte se, aby každá věc měla svůj „domov“ a po použití ji dejte zpět.

3. Věci si označte

Když jste se už pustili do velkého novoročního organizování, tak by byla škoda, kdybyste si věci neoznačili. Krabice a nádoby si označte štítky. Pomůže vám to v přehlednosti a každodenním používání. Abyste rychle našli, co potřebujete.

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

4. Organizujte postupně

Neočekávejte, že za jeden den si zorganizujete celou domácnost. Efektivní organizace potřebuje čas. Proto je nejlepší zaměřit se na jednu místnost a promyslet ji do nejmenších detailů. Je to dlouhý proces postupného třídění a uspořádání věcí, ale uvidíte, že na konci této cesty se vám ve vaší domácnosti bude žít mnohem lépe. Dokonce i autorce knihy Organizovaná domácnost Silvii Škultéty trvalo podle jejích slov skoro dva roky, než si našla v celém domě a jednotlivých místnostech svůj systém. Pokud vás o ní zajímá více, přečtěte si náš článek

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

5. Udržujte pořádek a organizaci

Poslední a zároveň nejdůležitější bod je, že vše, co uklidíte, se snažte udržovat v pořádku. Když se vám to povede, budete mít více času, místa a méně stresu. I samotná Silvia Škultéty tvrdí, že ona v podstatě jen udržuje pořádek, neuklízí. Rozlišuje tyto dva pojmy a tvrdí, že jsou to dvě zcela odlišné věci. I když u nich doma děti udělají nepořádek, tak základní věci mají své místo, na které je vracejí. Díky udržování pořádku a organizaci má více času, který věnuje dětem, cestování a práci.

Dobře zorganizovaná domácnost je klíčová pro efektivnější život. Vždy víte, kde co hledat, ale také kam to vrátit zpět. Takovým stylem se vyhnete nervům a stresu. Ze zorganizované domácnosti si vytvoříte životní styl a vždy budete mít ve věcech přehled.

See more articles in this category domácnosť pořádek organizace
Další články

Tipy pro stanovení work-life balance a předcházení vyhoření v práci

V dnešním rychlém a mimořádně digitálně propojeném světě se hranice...

Zjistit více

Jak si vyrobit obal na knihu? – video

Hurá, začíná dovolenkové období, na které jsme se tak dlouho...

Zjistit více

6 tipů na letní víkendové aktivity

Letní víkendy nabízí ideální příležitost k vyhřívání se v teplém...

Zjistit více