5 smutných filmů, u kterých se vám budou hodit kapesníky

Jaké příběhy donutí i ty nejsilnější lidi rozplakat se? U někoho zaboduje drama na pokraji života a smrti, jinému se roztřese ret u romantiky. Jednoho fascinují propracované zápletky a další vsadí na scénář inspirovaný skutečnou událostí.

Zamysleli jste se už někdy ale nad tím, proč utrácíme peníze do kina na filmy, o kterých víme, že nás určitě rozpláčou? Psycholožka Jessica Magidson tvrdí, že právě koukání na smutné filmy v nás dokáže vyvolat pocit vděčnosti. Za život, jaký máme, vztahy, přátele, partnery, …

Podle profesora Paula Zacka v nás zase smutné příběhy z plátna kin vyvolávají empatii. Ta pak má na svědomí vyplavení oxytocinu a díky němu máme touhu starat se o druhé.

Ať už je to jakkoliv, smutné filmy jsou stále v kurzu. Těchto 5 filmových tipů jsme pečlivě vybrali tak, aby si v nich každý z vás našel to své.

1. Marley a já

Zdroj foto: collider.com/owen-wilson-and-jennifer-aniston-interview-marley-and-me/

Film je o životě. O takovém, jaký ho žijí mnozí z nás. Najdete v něm ukázku mezilidských vztahů, manželská úskalí i lásku, pracovní úspěchy i oběti, které přijmete pro štěstí rodiny. A tento váš celkem obyčejný život vám okoření jeden velmi neobyčejný a rozkošný domácí mazlíček – labrador Marley. Tedy, rozkošný na první pohled 🙂

To, co na vás na začátku bude působit jako malé klubko štěstí, se ukáže jako jedna velká, energická a hlavně nepředvídatelná bomba s tendencí ničit vše kolem sebe. V téměř dvouhodinovém snímku tak vzniká množství úsměvných a milých situací, které možná zná nejeden majitel čtyřnohých přátelů. V hlavní roli potěší sympatický Owen Wilson (John) a notoricky známá představitelka Rachel z Přátel, Jennifer Aniston (Jenny).

Nejde o žádný „trhákový“ scénář a průběh filmu vás nemá čím překvapit. Co vás ale dostane je právě  láska a rodinné pouto, které narůstalo během 14 let života nezbedného Marleyho. Konec tohoto filmu je velmi lehké předvídat, proto si zásobu kapesníků připravte raději předem.

Zajímavosti

 • Marleyho hrálo ve filmu celkem 22 psů, nejmladší měl 6 měsíců, nejstarší 14 let.
 • Film vznikl na základě knižní předlohy Johna Grogana, podle kterého se jmenovala i hlavní mužská postava.
 • Sám autor knihy si zkusil hereckou roli, když se objevil ve scéně na cvičišti pro psíky.
 • Film vydělal jen za první 3 dny od uvedení do kin 36 milionů dolarů.

DOPORUČUJEME i další filmy podobného žánru: Hačikó, Psí poslání, Lví král, Bambi

2. Notebook

Zdroj foto: AP Photo/Melissa Moseley/New Line Productions

Nene, nic z prostředí „ajťáků“ nečekejte. Toto je chuťovka pro romantické duše. Zápisník jedné lásky jako název filmu přeložený do češtiny popisuje lásku, jakou chce zažít každý z nás. Nejprve s motýly v břiše, později plnou energie a jisker, které pohltí celé tělo, a nakonec vyústí v oddanost, jaká se dnes už často nevidí.

Notebook vypráví příběh ve dvou časových liniích. V té současné čte starší pán pacientce v sanatoriu příběh z otrhaného zápisníku, v druhé se přenášíme do minulosti a sledujeme jeho vyprávění v podání mladého dělníka Noaha (Ryan Gosling) a mlaďoučké Allie (Rachel McAdams) ze zámožné rodiny. A z více příběhů přece víme, že láska překonává i majetkové poměry zamilovaných.

Film působí místy přeslazeně, ale určitě rozbouchá srdce i těm, kteří doteď byli skeptičtí vůči sentimentálním příběhům. Kdo z nás by totiž nechtěl trochu té „přeslazenosti“ zažít i na vlastní kůži?

Zajímavosti

 • Ryan Gosling (mladý Noah) má ve skutečnosti modré oči, ve filmu měl ale kontaktní čočky hnědé barvy.
 • Snímek byl nafilmovaný na základě knižní předlohy z pera slavného Nicholase Sparkse. Inspiroval se prarodiči své tehdejší manželky Cathy, kteří spolu byli po více než 60 let. S manželkou ovšem takové štěstí neměl a rozvedli se.
 • Režisér Nick Cassavetes si vybral Ryana Goslinga proto, že údajně není krasavec. Alespoň ne typický hollywoodský.
 • Jako hlavní postavy filmu byli ve hře i Justin Timberlake a Britney Spears.
 • Mezi Ryanem Goslingem a Rachel McAdams to na začátku filmování vůbec nefungovalo a chyběla mezi nimi jakási chemie. Ta se ale zjevně objevila, protože spolu herci následující 2 roky tvořili pár.

DOPORUČUJEME i další filmy podobného žánru: Jeden den, P.S. Miluji tě, Zakletý v čase

3. Sedm životů

Zdroj foto: imagenesmy.com/imagenes/will-smith-seven-pounds-80.html

Je to jeden z filmů, který vás donutí se na chvilku pozastavit a uvědomit si, co je na tomto světě opravdu důležité a jak křehký může život být. Sedm životů patří jistě k těm vydařenějším kouskům muže v černém, Willa Smitha, který si ve filmu zahrál hlavní postavu (Ben Thomas).

Už v prvních minutách ve vás vyvolá vlnu smutku a zděšení scéna, kdy právě Ben bezcitně zakřičí na slepého prodejce masa. Vše ale bude mít své opodstatnění, na které si musíte počkat. My vám z děje prozradíme jen to, že se Ben bude snažit odčinit svůj hřích z minulosti, a to vskutku netradičním způsobem. K tomu mu poslouží sedm osudem zkoušených lidí, kteří se nacházejí v nelichotivé situaci.

Ve filmu nechybí tradiční milostný příběh, který to dokáže pěkně zamotat a vyvolat ve vás naději ve šťastný konec. Méně předvídaví diváci si budou muset na rozuzlení počkat až na závěr filmu, ale ujišťujeme vás, že žádné oko nezůstane suché.

Zajímavosti

 • Anglický název Seven pounds naráží i na hru Kupec benátský z Shakespearova pera, ve kterém se také poukazuje na splácení dluhů.
 • Ve filmu se objevil i adoptovaný syn Toma Cruise a Nicole Kidman, Connor Cruise, ztvárnil v něm mladého Bena.
 • Jméno postavy Ezra (Woody Harrelson) znamená v hebrejštině „pomoc“, což úzce souvisí také s dějovou linií filmu.

DOPORUČUJEME i další filmy podobného žánru: Je to i můj život, Zelená míle, Forrest Gump

4. Chlapec v pruhovaném pyžamu

Zdroj foto: literaturesalon.wordpress.com/2014/03/11/the-boy-in-the-striped-pajamas-an-instructive-fable/

Neexistuje film popisující zvěrstva holokaustu, který by v nás nevyvolával pocit znechucení, zlosti a smutku zároveň. Komu se do ruky dostala kniha se stejnojmenným názvem, ví, že ani u tohoto filmu to nebude jinak.

Příběh osmiletého Bruna začíná po tom, co se jeho otec, německý vojenský důstojník, stane velitelem koncentračního tábora. Chlapcova zvědavost ho dovede až k plotu lágru, kde se seznámí se stejně starým židovským vězněm Šmuelem, a nechápe, proč mají všichni kolem něj pruhovaná pyžama. Od té doby začíná postupně poznávat nenávist, ponižování, předsudky a nelidské chování německých vojáků.

Podobně jako ve skutečných dějinách popisujících antisemitismus nemůžete ani zde očekávat happy end.

Zajímavosti

 • Ve filmu je Brunovi 8 let, v knize je zmiňovaný jako devítiletý.
 • Autor knihy John Boyne napsal tento příběh za 2 a půl dne.
 • Název koncentračního táboru sice zmiňovaný nebyl, podle některých náznaků z filmu by ale mělo jít o polskou Osvětim.

DOPORUČUJEME i další filmy podobného žánru: Nickyho rodina, Schindlerův seznam, Sophiina volba, Život je krásný

5. Než jsem tě poznala

Zdroj foto: irishtimes.com

Další příběh, který se stal velmi populárním jak v knižním, tak ve filmovém světě. Vypráví o neočekávaném vztahu, který vznikne mezi maloměšťankou Louis (Emilia Clarke) a bohatým Willem (Sam Claflin). On je paralyzovaný na vozíku, ona se o něj stará jako ošetřovatelka. On ztrácí chuť do života, ona se mu do něj přižene jako vichřice. A oba toto vzájemné setkání poznačí.

Jestli to skončí klasickým „… a žili šťastně až do smrti“ už ale musíte zjistit sami.

Zajímavosti

 • Když se zeptali herce Sama Claflina (Will), kolik balení kapesníků by si měli diváci vzít do kina, odpověděl: „Sedm. Ale velkých!“
 • Bláznivý Louisin šatník byl poskládan z oblečení kupovaného v second handech, nákupních centrech i drahých obchodech.
 • Ve filmu se objevilo hvězdné obsazení známé z jiných populárních projektů – Emilia Clarke (Hra o trůny), Sam Claflin (Hunger Games) a Matthew Lewis (Harry Potter).

DOPORUČUJEME i další filmy podobného žánru: Hvězdy nám nepřály, Dlouhá cesta

Věříme, že naše doporučení ve vás vyvolala chuť udělat si dnes filmový večer. Nezapomeňte na něco dobrého pod zub a, samozřejmě, na kapesníky. Buďte si jistí, že je budete potřebovat.

Přečtěte si další články z této kategorie: tipy handkerchiefs kapesníky filmy
Další články

Máte doma prvňáčka? Víte, co všechno potřebuje na začátek školního roku?

První školní den není pro nikoho jednoduchý. A teď máme...

Zjistit více

Vykašlat se na pořádek aneb Kam na výlet?

Možná to znáte i vy. Ráno vstanete, jdete do práce,...

Zjistit více

Slzy smutku i štěstí

Každé nově narozené miminko započne svůj život pronikavým pláčem. V...

Zjistit více

Infografika: Skládání ubrousků na vánoční stůl

Vánoce jsou obdobím, kdy se domov mění na kouzelné místo...

Zjistit více