Tipy na využití kuchyňských utěrek

Jsou neocenitelným pomocníkem a v kuchyni je máte vždy po ruce. Každá hospodyně vám potvrdí, že papírové kuchyňské utěrky hrají svůj prim především jako první pomoc při rozlitých tekutinách nebo odstranění lehčích nečistot. My jsme však zjišťovali, jaké další možnosti využití v sobě ukrývají.

Neexistuje domácnost, v které by se kuchyňské utěrky nenacházely. Ať už ty látkové, nebo papírové na jedno použití. Ženy v domácnosti by vám uměly vysypat z rukávu hned několik způsobů jejich využití. Nastává ovšem otázka, jestli jsou ty textilního druhu vhodné opravdu na vše. No, je to více než diskutabilní.

Látkové utěrky rájem pro bakterie?

Asi stačí zmínit jen jedno jediné slovo, abychom si získali vaši pozornost. Bakterie.

Abyste se jim totiž vyhnuli, měli byste mít látkové utěrky na každou činnost zvlášť. Jednu na sušení rukou, druhou na utírání nádobí, třetí na setření zbytků ze stolu, čtvrtou… A tak dále, a tak dále. Řekněme si upřímně, dá se to vše uhlídat? Pokud jste jediným členem domácnosti, určitě ano. Z vlastní zkušenosti ale víme, že někteří rodinní příslušníci jsou prostě nepoučitelní. O neustálém praní a žehlení takových utěrek ani nemluvě.

Věděli jste, že použité kuchyňské utěrky i papírové kapesníčky můžete hodit do kompostu? Podle Zero Waste Slovakia se zrecyklovat jako papír nedají, zato pro proces kompostování jsou jako stvořené. A to samé platí i pro ruličky, které po nich zůstanou.

Pro ekologicky smýšlející duše

Povíte si, k čemu kupovat stále dokola kuchyňské utěrky, raději budu chránit lesy. Veškerá čest vaší péči o záchranu stromů. Opravdu. Proto vás určitě potěší, že na českém trhu máme i takové papírové utěrky, které jsou označené logem usmívajícího se stromečku. Znamená to, že jsou vyrobené ze sběrného papíru, ne z vykácených stromů.

Nejlepší kamarád v kuchyni

Papírové utěrky jsou tedy praktičtější volbou oproti svým látkovým sourozencům. Nezmínili jsme ale jejich největší plus – jejich všestrannost. Kromě kuchyně si najdou své stálé místo i během umývání a leštění oken, auta, v koupelně, na zahradě nebo při nehodách od domácích mazlíčků. Pokud ale nakupujeme do kuchyně o něco intenzivněji, jejich užitečnost se ještě znásobí. Posuďte přece sami!

Méně tuku

Smažené řízky, bramboráky, karbanátky, hranolky, … Víte, co mají (mimo jiné) společného tato „tučná“ jídla? Správně hádáte, dělají se na oleji. I když si na nich rádi pochutnáváte, kapat mastnota z nich přece nemusí. Zde se kuchyňské utěrky ukáží jako velký pomocník. Takto smažené jídlo stačí poukládat na papírové utěrky, ty se už o přebytečný tuk postarají.

Vždy čerstvá zelenina

Nikoho netěší, že po zakoupení čerstvého salátu vám jeho listy na druhý den vadnou. I načatá zelenina a ovoce v lednici pomalu ztrácejí své vitamíny. I zde se můžete „obrátit“ na kuchyňské utěrky. Jemně je navlhčete, zabalte do nich zeleninu i ovoce, vložte do pytlíku a takto dejte do lednice. Zachovají si tak čerstvost mnohem déle. To samé platí i pro bylinky!

Pohlcovač vlhkosti

Když už jsme u těch bylinek, použít papírové utěrky můžete i tehdy, když potřebujete bylinky rychle vysušit a přidat je do salátu. To samé platí při sušení umytého masa, zeleniny, a dokonce vysají přebytečnou vodu i z těstovin, které jste právě uvařili a plánujete je promíchat s omáčkou.

První pomoc pro maminky

Kdo má tu čest pyšnit se tímto krásným titulem, určitě si už v kuchyni zažil s dětmi své. Řeč je o krmení. Ať už začínáte s prvními kašičkami, nebo váš potomek dělá „první krůčky“ ve své samostatnosti, málokdy se to obejde bez zašpiněné židličky, země, vás nebo vašeho dítěte. Na všechny nečistoty jsou jako stvoření tito jednorázoví pomocníci. Můžete je použít dokonce i místo bryndáčku, který v tu chvíli nemáte u sebe.

Ochraňte své pánve i nádobí

Některé povrchy pánví jsou extra citlivé na poškrábání, především ty, při kterých musíte používat dřevěné vařečky. Pokud je máte ve zvyku po očištění pokládat jednu na druhou, vložte mezi ně jeden útržek papírové utěrky. Nezničíte tak jejich funkčnost a prodloužíte jim životnost. Podobné platí i u skladování porcelánu, keramiky i skla, které vyndaváte jen při zvláštních příležitostech. Zabalit do nich můžete také příbory, které plánujete použít například na pikniku v přírodě.

Na „neposlušnou“ desku

Určitě i vás někdy rozčiluje, když vám deska, na které krájíte, utíká pod rukami. O to víc, když si kvůli tomu pořežete prst. Zkuste pod ni příště vložit navlhčenou kuchyňskou utěrku z papíru, zabráníte tak jejímu toulání se po celém stole. A ušetříte na náplastích.

Filtr trochu jinak

Ráno vstanete, oči ještě stále nerozlepené, nohy vás automaticky vedou k vašemu oblíbenému rannímu palivu – ke kávě. Ale co to? Nekoupili jste filtr! Opět nic, co by kuchyňská utěrka z papíru nevyřešila. A mohou být vaší první pomocí i tehdy, když se vám v hrnečku roztrhne čajový sáček a potřebujete si svůj nápoj vypít bez zbytečností.

… A takto bychom mohli pokračovat ještě dále. Na závěr vám můžeme poradit už jen jedno – nenechávejte svůj držák na kuchyňské utěrky dlouho prázdný. Nikdy nevíte, kdy tyto pomocníky budete potřebovat. A nejen v kuchyni.

See more articles in this category čistota domácnosť tipy triky kuchyňské utěrky
Další články

Život s domácími mazlíčky. Jak dbát na pořádek?

Existuje mnoho studií, které potvrzují, že život s domácím mazlíčkem...

Zjistit více

Jak uklízet efektivně a zbavit se bakterií v domácnosti?

Harmonická domácnost může mít pro různé lidi různé definice. Jistě...

Zjistit více

Čištění zrcadel dá někdy zabrat

Každý ví, že jeho rozbití přináší sedm let smůly. Ne...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více