Děláte to i vy? 6 příčin, proč vaše imunita trpí

Imunitní systém dennodenně zkoušejí nalomit různé druhy patogenů, které se kolem nás nacházejí. Pojďme se spíše podívat na některé naše aktivity či zlozvyky, díky kterým zatěžujeme svůj imunitní systém. Čemu byste se měli vyvarovat?

Dlouhodobý stres

Nadměrný stres může způsobit, že vaše tělo produkuje kortizol – stresový hormon, což může vést k zánětu a oslabit náš imunitní systém. Vědci postupně zjistili, že již mírně vysoká hladina kortizolu může způsobit zdravotní problémy, jako jsou:

– vysoký krevní tlak,

– cukrovka 2. typu,

– osteoporóza,

– přírůstek hmotnosti (kortizol zvyšuje chuť k jídlu a signalizuje tělu, aby změnilo metabolismus k ukládání tuku),

– únava a vyčerpanost,

– zhoršená funkce mozku,

– zvyšuje náchylnost k infekcím.

Nedostatek sexu

Studie také prokázaly, že lidé, kteří neměli sex delší dobu, měli imunitní systém o něco méně výkonný. Výzkumníci přišli na to, že lidé, kteří měli sex jednou nebo dvakrát týdně, měli o 30% vyšší produkci imunoglobulinu. Ten slouží k ochraně před lokálními infekcemi způsobenými mikroorganismy zejména na kůži a sliznicích.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

Nevyvážená strava

Asi není žádnou novinkou, že byste měli přijímat potraviny plné vitamínů a minerálů, tedy ovoce a zeleninu. Čemu byste se ale mohli vyhnout, jsou například jídla, která zvyšují „špatný“ LDL cholesterol, příliš mnoho soli, mastná a smažená jídla. Ne nadarmo se říká, jsme to, co jíme.

Kouření a alkohol

Vyhněte se kouření a konzumaci alkoholu. Tečka. Pokud tomu holdujete, vězte, že zatěžujete svůj imunitní systém. Imunitní reakce je nedostatečná a tělo se nedokáže bránit před cizorodými mikroorganismy, včetně různých virů a bakterií. Věděli jste, že už měsíc bez alkoholu spouští regenerační mechanismy jater a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, čímž oslabuje i imunitu?

Nedostatek pohybu

Cvičení nijak zázračně nezabrání onemocnění ani jej nevyléčí. Nicméně, pravidelná fyzická aktivita střední intenzity, například aerobní trénink v délce 45 minut, třikrát až pětkrát týdně, je pro imunitu velmi prospěšná a dokáže snižovat riziko respiračních infekcí. Je dokázáno, že ti, kteří cvičí pravidelně 5 a vícekrát týdně mají menší počet dnů pracovní neschopnosti v porovnání s těmi, kteří cvičí pouze jednou v týdnu. Podle průzkumu počet dnů pracovní neschopnosti klesl u aktivních lidí až o 43 %. Pokud nestíháte cvičit, zkuste se alespoň více hýbat i při běžných aktivitách, které děláte ve dne.

Absence kvalitního spánku

Spánkový deficit – tak snadno dosažitelný a tak obtížně napravitelný. Dopřejte si zdravý spánek 7 až 8 hodin denně, dostatek kvalitního spánku je totiž nezbytný k vybudování takzvané imunitní paměti.

V kolika bodech jste se našli? Nikdy není pozdě, abyste své zlozvyky obrátili na dobré návyky. Držíme vám palce.

 

Přečtěte si další články z této kategorie: tipy zdraví imunita
Další články

Jak se zbavit velikonočního stresu? Díky DIY!

Velikonoce jsou za dveřmi. Většina lidí si užívá čas strávený...

Zjistit více
Veľkonočné vrecko v tvare zajaca.

Jak si vyrobit z papírového sáčku zajíčka na sladkosti? – video

Velikonoce se blíží zanedlouho nám na dveře budou klepat koledníci....

Zjistit více
Ako na originálnu sviečku? DIY video

Jak si vyrobit originální kousky z obyčejných svíček? – video

Světlo svíček zklidňuje a navozuje pocit tepla a útulného domova....

Zjistit více