Hygiena rukou: Jak si je správně mýt a čím utírat?

V říjnu si připomínáme Světový den mytí rukou. Taková hygiena rukou je na první pohled jednoduchý úkon, který automaticky praktikujeme několikrát za den. Pokud ovšem mytí podceníme, koledujeme si o problém. Jak si správně čistit ruce a jak často sáhnout po mýdle? Platí úměra čím častěji, tím lépe?

Nevidíme je a přece jsou všude kolem – většina bakterií a mikrobů, s kterými se setkáváme, se nachází na neživých objektech. Za největší zdroj bakterií lidé považují sociální zařízení, pravdou ovšem je, že mnohem více bakterií se nachází na klikách dveří, rukojetích nákupních košíků, na jídelních lístkách v restauracích nebo na telefonech a klávesnicích.

Vyhnout se jim nedokážeme, můžeme ale zamezit vzniku infekce, kterou by mohly způsobit. A nemusí to být právě ve stylu seriálového Adriana Monka, který zásadně nepodává ruku při seznamování (na jednom prstě lidské ruky se nachází až 12 tisíc bakterií) a vždy má s sebou zásobu hygienických ubrousků. Běžnému zdravému člověku postačí pravidelné a hlavně správné mytí rukou vodou a mýdlem.

Hygiena jako samozřejmost

Dobré hygienické návyky jsou v prevenci proti nemocem velmi důležité. Například taková žloutenka (konkrétně hepatitida typu A) dostala přívlastek „nemoc špinavých rukou“. Hygiena rukou by měla být samozřejmostí po použití toalety, před vařením, před jídlem, po návratu domů, po práci s půdou nebo po hlazení domácích mazlíčků. Pokud máte doma malé miminko, mytí rukou je na místě i před manipulací s dětátkem a po výměně plenky.

Přesný počet mytí rukou za den nikdo pevně nestanovil, kromě zmíněných příležitostí se doporučuje umýt si ruce i tehdy, když máte pocit, že to potřebujete. Pokud ovšem náhodou patříte mezi 2,5 % populace s obsedantně kompulzivní poruchou, časté a dlouhé mytí rukou u vás není způsobené skutečnou potřebou, ale nutkavými myšlenkami.

Jak na správné mytí rukou?

  • Sundejte si z rukou náramky, řetízky a prsteny – snižují účinnost mytí a dezinfekce rukou.
  • Použijte teplou vodu a mýdlo – ruce umývejte 30 sekund.
  • Nevynechejte žádnou část dlaně, hřbet rukou, prostor mezi prsty a pod nehty.
  • Na vysušení je nejvhodnější jednorázový ubrousek, doma můžete použít i ručník, který pravidelně vyměňujete.
  • Celá procedura by měla trvat 40 až 60 sekund.

Důležité je nejen mytí, ale i sušení

Tým výzkumníků z Westminsterské univerzity zjistil, že není důležité jen samotné důkladné umytí rukou, ale i způsob, jakým si je vysušíte. Vědci porovnávali sušení jednorázovými papírovými utěrkami s tryskovými sušiči rukou. Účastníci studie, kteří při hygieně rukou použili tryskový sušič rukou, šířili 60krát více bakterií než ze standardních sušičů a až 1300krát více bakterií než dobrovolníci, kteří si ruce utřeli do klasických jednorázových utěrek.

Choroboplodné zárodky se přitom nacházely i v okolí sušičů, takže bakteriím byl vystavený každý v jejich blízkosti. Výrobci tryskových sušičů rukou tuto studii později zpochybnili a brání se tím, že ve svých přístrojích používají HEPA filtry, které odstraňují 99,9 % bakterií přítomných ve vzduchu během sušení.

Čím častěji, tím lépe?

S nedostatečnou hygienou rukou vám hrozí onemocnění trávicího traktu, kůže, respirační onemocnění nebo infekce ran. Na druhé straně, i přehnaná čistota může škodit. V domácím prostředí má své místo obyčejné mýdlo, speciální antibakteriální mýdla jsou na místě jen pokud vám doma „řádí“ průjem nebo jiné infekční onemocnění. Mytím rukou se bakterií nikdy celkem nezbavíte. Pro jejich úplné odstranění byste museli použít speciální přípravky na bázi alkoholu. Ty ničí mikroorganismy účinněji a rychleji než teplá voda a mýdlo.

Zdravý člověk rovněž žije v symbióze s mikroorganismy a zbytečné používání dezinfekčních prostředků podle hygieniků vede ke zvyšování odolnosti mikroorganismů a vzniku nových kmenů. Stejně tak v drtivé většině převažují užitečné mikroorganismy nad těmi škodlivými, takže přímá úměra „čím častěji, tím lépe“ v případě mytí rukou neplatí.

Přečtěte si další články z této kategorie: utěrky zdraví hygiena mytí rukou mydlo
Další články

Už jste si čistili svépomocí šperky?

Šperky se lidé už od nepaměti zkrášlují a je úplně...

Zjistit více

Znáte účinky bambuckého a avokádového másla?

Snažit se žít kvalitnější a zdravější život je dnes „in“....

Zjistit více

5 tipů, jak využít kosmetické utěrky

Většina lidí si kosmetické utěrky zvolí jako praktickou náhradu za...

Zjistit více

Z historie kapesníků

Ať zvednou ruku ti, kdo nepovažují kapesníky za samozřejmost. Jsou...

Zjistit více