Co byste pro sebe měli dělat v zimních měsících?

Opět je zde období, kdy jsou dny kratší, sychravější a chladnější. Změna počasí může u senzitivnějších lidí způsobit nadměrnou únavu i ztrátu energie. Co byste měli dělat pro své tělo, abyste se vyhnuli sezónním chorobám a všemu, co s sebou přináší zimní období? V našem článku jsme sesbírali pár tipů, na které možná občas všichni zapomínáme, tak si je pojďme společně připomenout.

1. Nezapomínejte na vitamín D

Během sychravých a chladnějších dnů byste neměli zapomínat na vitamíny, protože časté výkyvy počasí způsobují sníženou imunitu a zvýšenou nemocnost. Naše tělo potřebuje v zimních měsících nejvíce z celého roku přísun vitamínu D. Slunečních paprsků je stále méně a jsou to právě ony, které produkují serotonin – hormon štěstí. Jelikož máme více deštivých dnů, tak se nám tvoří i méně vitamínu D, což vede ke špatné náladě a depresi. Proto nesmíte zapomínat na jeho doplňování ve formě vitamínových tablet nebo jej najdete například v rybách, vejcích, mase či mléčných výrobcích.

2. Nepřestávejte sportovat

Sport a fyzická aktivita jsou velmi prospěšné pro zdraví, a to zejména v zimních měsících. A teď nemyslíme jen to fyzické já, když spalujete kalorie a prokrvujete organismus. Sport pomáhá k celkové duševní rovnováze a ke štěstí. Pokud jste proto zvyklí běhat nebo sportovat během letních měsíců, nepřestávejte ani v zimě. Během nebo sportem venku si zvyšujete odolnost, otužujete se a strávíte určitou dobu venku na čerstvém vzduchu. Udržujete si tak váš imunitní systém v pohotovosti. Běhejte, sportujte, ale doporučujeme raději pomalejší vytrvalostní běhy než intenzivní sprinty. A kdyby i nastal den, kdy byste se necítili na to jít ven do zimy, tak existují i jiné alternativy. Střídejte běhání venku s běžícím pásem.

3. Stravujte se zdravě a pestře

Strava ovlivňuje celý náš organismus. Pokud ji máte pestrou a zdravou, tak vám podporuje celý imunitní systém. Samozřejmě se nemáte zdravě stravovat jen v zimě, ale po celý rok. Ale zejména během zimních měsíců může dojít k rychlému výkyvu a za nezdravou stravu vás tělo potrestá nemocí, protože je náchylnější. Měli byste se stravovat v menších množstvích a častěji. Doporučuje se 5× denně, přičemž byste měli jíst hodně zeleniny a ovoce. Velmi dobré jsou také ryby, libové maso a ovesné vločky, které podporují trávení.

4. Udělejte si čas pro sebe

Proč je důležité mít čas sám pro sebe? Protože si ho zasloužíte. Zajděte si na masáž, do wellnessu na meditaci nebo si jen po náročném dni dopřejte bublinkovou koupel. Uvolníte se z psychického, ale i fyzického napětí. A taková sauna nebo horká koupel vám během studených měsíců přijde vhod.

5. Nezapomínejte na své záliby

V podzimních a zimních měsících jsme prý méně šťastní. Využijte tento čas na něco, co máte opravdu rádi. Možná jste v letních měsících přestali malovat, hrát na hudební nástroj nebo jste odložili stranou rozečtenou knihu. Nyní je čas vrátit se k tomu. Chcete-li začít opět pravidelně číst, ale nevíte, jak si vytvořit návyk, přečtěte si naše tipy. Jednoduše dělejte to, co vás dělá šťastnými.

Odběr novinek

Zadejte svůj e-mail a užijte si všechny rady, tipy a novinky.

Zadejte prosím platný e-mail
Před odesláním musíte souhlasit

6. Pijte horké nápoje

Měli byste pít nejen dostatek vody, ale také dostatek nápojů, které vás zahřejí. Vhodné jsou různé druhy bylinkových čajů či čerstvé džusy. Je však třeba dát pozor, aby nebyly vychlazené, ale v pokojové teplotě.

Věříme, že se i díky našim tipům vyhnete sezónním chorobám, únavě a užijete si dny naplno s dobrou náladou.

See more articles in this category zima starostlivosť
Další články

Jak připravit domácí plněné ravioli? – video

Venku máme letní vedra a v takové dny je nejlepší...

Zjistit více

Jak si vyrobit letní osvětlení? – video

Zavařeninové láhve lze využít i jinde než v kuchyni při...

Zjistit více

Letní grilování: Recepty a tipy na úžasná jídla

Léto je ideální čas na grilování s přáteli, rodinou a...

Zjistit více