Ubrousková technika krok za krokem

Ubrousková technika, resp. dekupáž je ideálním zpestřením času na dlouhé zimní večery. Protože není náročná, zvládnou ji také děti. Pokud jste ji doteď neznali nebo nezkoušeli, inspirujte se naším postupem.

Dekupáž není jen módní záležitostí posledních let. Tato technika je stará minimálně 2 tisíce let. Velmi oblíbená byla v 17. století, kdy ní zdobili nábytek v orientálním stylu a byla také koníčkem pro bohaté vrstvy. Zajímali se o ni dokonce i na francouzském královském dvoře za vlády Ludvíka XV. Právě z francouzštiny dostala svůj název decoupage – ze slova „decouper“, což znamená vystřihovat. Oproti dnešku měla dekupáž trochu jinou podobu – zahrnovala vrstvení různých materiálů, převážně papíru, a její základem byl vždy nějaký příběh.

Vyrobte si originální dárek

Ubrousková technika není příliš náročná, vyžaduje jen trochu zručnosti, takže je vhodná i pro začátečníky a děti. Jejím základem jsou lepidlo na dekupáž a ubrousky. Dále budete potřebovat ostré nůžtičky a štětec. Povrch nakonec přetřete bezbarvým lakem, v obchodech s kreativními potřebami ale najdete i lepidlo a lak v jednom, a to jak v matném, tak v lesklém provedení.

Ubrouskovou technikou jednoduše a nápaditě ozdobíte téměř vše od dřeva přes papír, kámen, plast, terakotu, kov až po textil. Zamaskujete díky ní i oloupanou barvu a vdechnete tak nový život starému nábytku a doplňkům, případně vyrobíte originální dárek.

Jak na ubrouskovou techniku?

Ubrouskovou techniku si předvedeme na příkladu. Na dekorování terakotového květináče budete potřebovat papírové ubrousky. My jsme si vybrali ubrousky s výraznými lučními květy na neutrálně bledém podkladu. Na trhu najdete množství krásných ubrousků  s různými vzory. Vždy je ale potřeba zvážit kombinaci podkladu a barevnosti ubrousku, například modré květy by na modrém podkladu zanikly. Dále budete potřebovat lepidlo a lak v jednom, nůžky a štětec.

Terakotový květináč jsme se rozhodli ponechat v původní podobě, můžete ho ale ještě před dekupáží natřít akrylovou barvou (ideálně světlou – u tmavé barvy by hrozilo, že motiv nebude vidět). Pokud použijete barvu, naneste ji ve dvou vrstvách a počkejte, až zaschne. Dekupážujte až poté.

Vyberte si vhodný motiv na ubrousku a obrázek vystřihněte. Ubrousek se vždy skládá z více vrstev (dvou nebo tří), na dekupáž budete potřebovat jen tu svrchní se vzorem. Přiložte zvolený motiv na květináč a naneste lepidlo. Nelekněte se bílého povlaku, ten se po zaschnutí stane průsvitným.

Ubrousek štětcem opatrně uhlazujte, dejte si ovšem pozor na to, abyste ho neroztrhli. U velkých motivů, pro které jsme se rozhodli i my, začněte natírat od středu ke krajům. Lépe tak vyrovnáte nerovnosti. Jelikož jsme použili lepidlo a lak v jednom, závěrečné lakování už není potřeba. V kreativních potřebách najdete i lepidlo s lakem na keramiku s glazurou. Ozdobený předmět zahřejete na 5 minut v troubě na pečení na 140 stupňů a budete ho poté moct i umývat.

See more articles in this category diy inspirace ubrousek návod
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Infografika: Skládání ubrousků na dětskou oslavu

Bude mít vaše dítě narozeniny a chystáte se mu připravit...

Zjistit více