Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí, a pokud vás přepadl duch Vánoc, dejte mu volný průchod prostřednictvím příznačných ozdob. Stavte na originalitě a vytvořte si vlastní dekoraci i díky dekupáži.

Název decoupage (vyslovuje se dekupáž) pochází z francouzského „decouper“ a znamená vyřezávat. Původ samotné metody zdobení předmětů hledejme na východě Sibiře. Nomádské kmeny tímto způsobem zdobily hrobky svých zesnulých. Umění se později přeneslo do Číny, a jelikož ve 12. století měla nejlepší vztahy s Dálným východem Itálie, dostalo se i do Evropy.

Co potřebujete?

Základní výbavu nadějného dekupéra v první řadě tvoří předmět, který chce ozdobit. S blížícím se obdobím Vánoc to může být plastový nebo skleněný svícen, dóza nebo krabice na dárky, ale i ozdoby na stromeček. Nezbytné jsou také nástroj na vyřezávání – nůžky, ořezáváč na tvrdý papír nebo žiletka – a ozdobné obrázky. V našich končinách se nejčastěji setkáte se sběrateli ozdobných papírových ubrousků. 

Významnou roli hraje také lepidlo. Postačí i to nejběžněji dostupné v papírnictvích, ale je vhodné zředit ho malým množstvím vody. Přichystejte si i vatovou tyčinku pro zarovnání případných hrbolků nebo odstraňování lepidla, které není žádoucí. Pro opačný efekt, co nejplošnějšího šíření lepidla, budete potřebovat hubku. Jednotlivé vrstvy nakonec zpevníte polyuretanem, sprejovým akrylem, epoxidovou pryskyřicí nebo jinými laky.

Inspirujte se v následujícím videu. Pro další tipy a triky vyhledávejte hesla „decoupage“ a „tutorial“.

Jak to při různých uměleckých zručnostech bývá zvykem, ani při dekupáži netřeba klást hranice své fantazii. Svůj výtvor můžete dokreslovat a dozdobovat libovolnými prvky.

See more articles in this category Vánoce zima tipy ubrousky výzdoba
Další články

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Inspirujte se styly prostírání pro zahradní party

Kdo by nemiloval zahradní party nebo grilování? Léto je jako...

Zjistit více

Tipy na využití kuchyňských utěrek

Jsou neocenitelným pomocníkem a v kuchyni je máte vždy po...

Zjistit více