Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně ani neskončilo a organismus našince rázem čelil větrnému či sychravému počasí. Právě nepřipravenost na rapidní změnu je vynikající startovní čarou pro prochladnutí nebo chřipku. Naštěstí máme prevenci jen kousek na dosah ruky – v zahradě. 

Je samozřejmé, že vitamíny můžeme čerpat v průběhu celého roku z různých zdrojů. Na následujících řádcích vám ale doporučíme sezónní plodiny, ke kterým se lehce dostanete na farmářských trzích, případně ve fresh marketech.

Jablka a hrušky

Pokud jde o imunitu, klidně míchejte jablka s hruškami. Díky rozpustným vlákninám, které snižují hladinu cholesterolu, má oboje vynikající předpoklady pro prevenci před srdečně-cevními nemocemi. Jsou zdrojem vitamínů A, B1, B2, B6, C a kyseliny listové. Navíc, obsahují jen přibližně 95 kalorií. Podle vědců je nejzdravější jablečná odrůda Red delicious. Její hrubá šupka obsahuje nejvíc flavonoidů – antioxidantů chránících před záněty, mikroby nebo viry.

Dýně

Po vyřezání halloweenských strašáků si odložte bokem dužinu. I tepelně zpracovaná obsahuje téměř dvouapůlnásobek doporučené denní dávky vitamínu A. Mezi její úkoly patří chránit sliznice před infekcí a je také klíčová pro fotosenzitivní pigment v oku. V zlepšování zraku tak konkuruje populární mrkvi. Navíc, pokud počítáte s podzimním detoxem, z dýně ani nepřiberete.

Červená řepa

Další z nízkokalorických podzimních potravin je červená řepa. Je bohatá na vitamíny B6 a C, kyselinu listovou, hořčík, železo či draslík. Je jednou z mála potravin, která má vysoké hodnoty betainu. Jde o aminokyselinu zabraňující kornatění cév, čímž se stává hlavním ochráncem před srdečními onemocněními. Pomáhá i před ukládáním tuků v játrech a mozkovými příhodami.

Kapusta

Příhodnou potravinou do vitamínového arzenálu je i kapusta. Jestli totiž chceme podpořit správné vstřebávání důležitého vápníku, hořčíku nebo fosfátů, budeme potřebovat dostatek vitamínu D. Jeho nejvýznamnější funkcí je péče o zdraví kostí, jejich růst a regeneraci. Neméně důležitá je i jeho role při prevenci zánětlivých nebo autoimunních onemocnění.

Brambory

Je všeobecně známo, že brambory jsou výrazně „efektivní“ plodinou. Stačí uvařit malé množství, zlehka dochutit a zasytíte se na dlouhý čas. V případě, že si hlídáte kalorie, netřeba mít obavy. Paradoxně i tyto hlízy napomáhají ke ztrátě nadměrné hmotnosti. Samozřejmě, ne ve formě hranolek. Po bramborových jídlech doporučujeme sáhnout, když potřebujete posílit příjem vitamínů B6 a C, případně kyseliny listové.

Dobrou chuť a hodně zdraví!

Přečtěte si další články z této kategorie: príroda zelenina virus imunita ovocí vitamíny
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Inspirujte se styly prostírání pro zahradní party

Kdo by nemiloval zahradní party nebo grilování? Léto je jako...

Zjistit více

Zajímavé držáky na ubrousky

Ubrousky nejsou jen praktickým doplňkem stolu, ale i dekoračním. Různé...

Zjistit více