5 tipů pro zdravou domácnost

V interiéru trávíme až 90 procent času. I když se to nezdá, vzduch uvnitř může být více znečištěný než vzduch venku. Základem zdravé domácnosti je pravidelné větrání a nastavení správné pokojové teploty – opatření, která pomáhají předejít vzniku plísní.

Udržujte ideální teplotu

Otázka, jaká je ideální pokojová teplota, má více odpovědí podle toho, o které místnosti mluvíme. Prostory, v kterých se přes den pohybujeme, by měly být vytápěny na přibližně 20 °C. Nočnímu spánku zase prospívá snížení o tři stupně. V chladnější ložnici se spí lépe a je to zároveň zdravější pro organismus. Příliš vysoká teplota v bytě (nad 24 °C) omezuje mentální výkonnost, zvyšuje tepovou frekvenci, navozuje pocit únavy a vysušuje sliznice.

Doporučené teploty pro jednotlivé místnosti jsou: obývací pokoj 20 až 22 °C, ložnice 17 až 20 °C, dětský pokoj 20 až 21 °C, koupelna 22 až 24 °C, chodby 17 až 19 °C. Nesmíme zapomínat na to, že pocit tepla ovlivňuje také relativní vlhkost vzduchu.

Ne(u)zavírejte se

Správné větrání je jednoduchým trikem, který zabezpečí zdravou domácnost. Jak by mělo vypadat? Větrejte minimálně třikrát denně, krátce a intenzivně – takto se vzduch vymění bez velkých úniků tepla. Od jara do podzimu můžete okna otevřít až na 30 minut, v zimě zkraťte čas na maximálně 10 minut. Nevětrejte ale, když venku prší – zvýší se tím vlhkost uvnitř.

Pokud se vám nechce sledovat optimální podmínky pro větrání, v současnosti už existují i jiné možnosti. Například výrobci střešních oken dnes nabízejí inteligentní systémy pro zdravou domácnost, díky kterým už není potřeba myslet na větrání domu. Systém nepřetržitě vyhodnocuje údaje ze snímačů vnitřního prostředí, měří hodnotu CO2, vlhkost a teplotu. Na základě získanch údajů zabezpečí přívod čerstvého vzduchu otevřením elektricky ovládaných střešních oken.

Odstraňte lapače prachu

Textilie jako koberce, závěsy, záclony nebo potahy jsou rájem pro roztoče a prach. Věděli jste, že jeden gram prachu obsahuje 2 až 15 tisíc roztočů? Ty milují teplo a vlhko. Pokud máte v rodině alergika, vyhýbejte se zbytečným textiliím, případně si opatřete například speciální koberce, které nesou označení TÜV-Siegel: Für Allergiker geeignet. Znamená to, že vyhovují i alergikům. Takové běhouny při dobré péči vážou jemný prach a snižují jeho koncentraci v ovzduší až dvojnásobně.

Důležitá je také správná technika vysávání a vysavač s vodním filtrem, který zachytává roztoče. K dobré kvalitě vzduchu v interiéru přispěje i centrální vysavač, který nevíří prach, a čističky vzduchu.

Obklopte se zelení

Pokojové rostliny dodávají interiéru nejen útulnost a svěžest, ale některé z nich navíc dokážou čistit vzduch a pohlcovat škodlivé látky jako amoniak, formaldehyd, benzen nebo trichlorethylen. Toxické výpary se v interiéru uvolňují z čisticích prostředků, laků, a dokonce i z překližky a syntetických vláken.

Ke známým „zeleným čističům“ patří například potos, fíkus, zelenec, dracena, anturie, tchynin jazyk, lopatkovec nebo dnes tak oblíbený filodendron. Pokud máte v interiéru pocit těžkého vzduchu, sáhněte místo syntetických osvěžovačů po zelené rostlince.

Zelenec (zdroj: takprosto.cc)

Nedejte plísním šanci

Základem zdravého ovzduší je správná vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat kolem 50 procent. Pokud doma otvíráte okna jen sporadicky, pravděpodobně žijete v interiéru s příliš vlhkým vzduchem. Poznáte to i podle zarosených oken, na kterých se sráží vodní pára. Příliš velká vlhkost má za následek vytváření plísní, které se nejčastěji objevují na nejchladnějších místech, tedy v rozích, za nábytkem, na obvodových stěnách a kolem oken.

Výskytu plísní zabráníte dostatečným vytápěním v kombinaci s důkladným větráním a odstraněním tepelných mostů – tedy míst, z kterých uniká teplo z interiéru do exteriéru. Mohou to být například kovové prvky ve zdi nebo nedostatečně zateplené obvodové stěny. Poznáte je podle toho, že jsou na dotek chladnější a náchylnější ke tvorbě kondenzační vlhkosti.

Přečtěte si další články z této kategorie: čistota domácnosť tipy zdraví řád
Další články

Život s domácími mazlíčky. Jak dbát na pořádek?

Existuje mnoho studií, které potvrzují, že život s domácím mazlíčkem...

Zjistit více

Jak uklízet efektivně a zbavit se bakterií v domácnosti?

Harmonická domácnost může mít pro různé lidi různé definice. Jistě...

Zjistit více

Čištění zrcadel dá někdy zabrat

Každý ví, že jeho rozbití přináší sedm let smůly. Ne...

Zjistit více

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více