Život s domácími mazlíčky. Jak dbát na pořádek?

Existuje mnoho studií, které potvrzují, že život s domácím mazlíčkem prospívá naší imunitě i duši. Soužití s chlupatým nebo opeřeným „lékařem” však vyžaduje i zvýšené udržování pořádku – neuklízíte totiž jen po lidech, ale i po zvířatech v domácnosti. U mnohých nepříjemností, které mají na svědomí domácí mazlíčci, oceníte existenci geniálního vynálezu – kuchyňských utěrek.

Na kotouč s papírovými utěrkami, který je vždy po ruce, se zvyká velmi rychle. Kuchyňské utěrky však najdou své uplatnění i mimo kuchyni, a to hlavně během uklízení. Z průzkumu koneckonců vyplývá, že své využití v kuchyni při kontaktu s potravinami najde jen necelá třetina z nich. Zbytek se používá na čištění a utírání v jiných částech domácnosti. S pomocí papírových utěrek umíte vyřešit i různé nepříjemnosti, které mají na svědomí domácí mazlíčci – pokud tedy i kuchyňské utěrky nepadly vašemu miláčkovi vhod jako hračka 🙂

Věděli jste, že…
Papírové utěrky se prý zrodily náhodou na počátku minulého století, a to nedopatřením ze špatně vyřezaných ruliček toaletního papíru. Jejich velkovýroba začala později, začátkem 30. let 20. století v Americe. V Evropě zaznamenaly boom mnohem později, až v druhé polovině 90. let.

Vítej, štěňátko

Pokud jste si domů přinesli štěňátko, kuchyňské utěrky budou vaším velkým pomocníkem hlavně během prvních týdnů na utírání loužiček, než ho naučíte vykonávat malou potřebu venku. Každý pejskař se minimálně jednou za život setkal s nepříjemností, jakou je pejskovo zvracení. Vyvolat ho kromě onemocnění trávicího traktu může i pití studené vody, těžké nebo studené jídlo, změna stravy nebo stres. I v tomto případě je nejjednodušší a nejhygieničtější použít na uklízení papírové utěrky nebo papírové ubrousky. Navlhčená utěrka se dá použít také na sbírání psích chlupů z podlahy, když nemáte po ruce vysavač.

Foto: Stage-7-photography, Unsplash

Všestranné kuchyňské utěrky

Máte doma morče, králíka nebo ptáčky v kleci? Kromě pravidelné výměny podestýlky musíte čas od času umýt i klec. Použijte k tomu kartáček a horkou vodu, případně vysokotlakový čistič. Plastovou vaničku, která je součástí klece, nejpohodlněji umyjete ve vaně a dosucha vytřete papírovými kuchyňskými utěrkami. Na čištění misek se nejvíce osvědčila voda se saponátem. Nechte je odkapat, nebo je rovnou osušte utěrkou, abyste do nich mohli hned nasypat krmivo.

V domácnosti se zvířátky nejsou ničím výjimečné ani otisky tlapek a čumáčků čtyřnohých mazlíčků. Znáte to – kočka sedící na parapetu vám packami na skle signalizuje, že chce jít ven, když venku zpozoruje jiné zvíře. Takové čmouhy na skle odstraníte přípravkem určeným na čištění oken. Na leštění skla použijete papírové ubrousky, které na něm nezanechají chloupky.

Foto: Michael Mroczek, Unsplash

Jak udržet pořádek v domácnosti s chlupatým zvířátkem?

  • Pokud doma máte zvířátko s chlupy, nešetřete na kvalitním vysavači a zvykněte si na každodenní „vysávací“ rutinu.
  • Chlupy z koberce a gauče odstraníte válečkem na chlupy s lepivým povrchem, čisticími válečky na opakované použití nebo obyčejnou gumovou rukavicí.
  • Pejska i kočku pravidelně vyčesávejte. Kočičky vám tuto činnost zjednoduší, jelikož jsou známé péčí o svou srst – tráví ní až třetinu času.
  • Po každé procházce v exteriéru nezapomínejte na důkladnou hygienu zvířete. Na zablácené tlapky mějte v chodbičce vždy připravenou utěrku.
  • Na umývání podlah používejte parní čistič. Při čištění parou se vyhnete chemickým čisticím prostředkům, takže s nimi zvířata nepřijdou do kontaktu.

Foto: Paul Hanaoka, Unsplash

Titulní obrázek: Matthew Henry, Unsplash

See more articles in this category pořádek úklid čistota domácnosť domácí zvířátko
Další články

Jak uklízet efektivně a zbavit se bakterií v domácnosti?

Harmonická domácnost může mít pro různé lidi různé definice. Jistě...

Zjistit více

Čištění zrcadel dá někdy zabrat

Každý ví, že jeho rozbití přináší sedm let smůly. Ne...

Zjistit více

Jak naučit děti pořádku?

Udržet pořádek v domácnosti s malými dětmi je jednou z...

Zjistit více

Inspirujte se: 10 designů koupelny

Jaká je vaše vysněná koupelna? S obrovskou volně stojící vanou...

Zjistit více