Čištění zrcadel dá někdy zabrat

Každý ví, že jeho rozbití přináší sedm let smůly. Ne každý si ale umí poradit s jeho šmouhami. Jak dokonale vyčistit zrcadlo, aby byli spokojení i největší perfekcionisté?

Život bez zrcadel si snad už ani neumíme představit, vždyť naše kroky po probuzení nejčastěji směřují do koupelny, kde se nevyhneme jeho (ne)milosrdnému odrazu. O kolik těžší to měli naši předci, kteří místo dnešního plaveného skla s vrstvou hliníku museli používat leštěný bronz nebo obsidián. První skleněná plochá zrcadla se objevila ve středověku v Benátkách a tehdy patřila k nejdokonalejším na světě. Benátští mistři na jejich zadní vrstvu natírali speciální směs rtuti a cínu a tento recept byl přísně tajný (a kvůli rtuti i nebezpečný).

Zrcadla však byla stále dostupná jen nejbohatší vrstvě. Ostatní si museli vystačit s odrazy v obyčejných leštěných nádobách. Masově dostupnými se stala až o několik století později díky chemikovi Justusovi von Liebigovi. Ten v 19. století přišel na způsob, jak pokrýt zadní stranu skla stříbrem pomocí dusičnanu stříbrného a jiných chemikálií. S dokonalou odrazovou vrstvou přišla i nová výzva – udržet zrcadlo dokonale čisté.

Jak čistit zrcadlo?

Pokud chceme ze zrcadla odstranit šmouhy, vyčistíme ho měkkým hadříkem, který předtím namočíme do čisté vlažné vody a dobře ho vyždímáme. Poté plochu utřeme suchým, měkkým hadrem.

Co ale dělat, pokud tento postup nezabírá a zrcadlová plocha nám stále nepřijde dokonale čistá? Pak přicházejí na řadu babské rady:

  • Zrcadlo lehce vyleštíme novinovým papírem.
  • Na leštění zrcadla se osvědčila i pěna na holení, kterou necháme chvíli působit.
  • Mastné skvrny odstraní roztok vody a octu nebo vody a citronové šťávy.
  • Domácí čistič do rozprašovače si vyrobíme z 1 litru vody, 100 ml octu, 50 ml lihu a pár kapek tekutého mýdla.
  • Lesk zrcadlu vrátí olivový olej nebo rozkrojený brambor.
  • Rozjasňující efekt má i vylouhovaný silný čaj smíšený se slanou vodou.

Přípravky určené na čištění oken můžeme použít i na čištění zrcadla, je však potřeba sáhnout po méně agresivních čisticích prostředcích, protože plocha zrcadla je citlivější než sklo. Nešetrné čištění se projeví poškozením vrchní vrstvy stříbra v podobě černých fleků. V místnostech s vyšší vlhkostí, jako je hlavně koupelna, zrcadlo utřeme po každé koupeli nebo použití sprchy.

Náš tip: Místo suchého bavlněného hadříku na leštění zrcadla můžete použít papírové kuchyňské utěrky nebo kosmetické utěrky. Nezanechají chloupky a zrcadlo se bude opět lesknout.

See more articles in this category utěrky zrcadla čištění úklid domácnosť
Další články

Život s domácími mazlíčky. Jak dbát na pořádek?

Existuje mnoho studií, které potvrzují, že život s domácím mazlíčkem...

Zjistit více

Jak uklízet efektivně a zbavit se bakterií v domácnosti?

Harmonická domácnost může mít pro různé lidi různé definice. Jistě...

Zjistit více

Jak naučit děti pořádku?

Udržet pořádek v domácnosti s malými dětmi je jednou z...

Zjistit více

Očekáváte návštěvu? 7 tipů, jak být dobrým hostitelem

Očekáváte návštěvu nebo připravujete slavnostní oběd pro hosty? Kromě chutného...

Zjistit více