Jak uklízet efektivně a zbavit se bakterií v domácnosti?

Harmonická domácnost může mít pro různé lidi různé definice. Jistě se ale shodneme na tom, že by měla být čistá a uklizená. Jak efektivně uklízet, abychom s mopem a hadříkem netrávili příliš mnoho času a zároveň domácnost zbavili bakterií?

Tajemství čisté domácnosti zní velmi jednoduše – uklízet průběžně a věci pravidelně třídit. Cílené zbavování se věcí je dokonce trendem, který se ujal po celém světě – nazývá se decluttering (clutter znamená nepořádek nebo haraburdí). Jeho principem je protřídění šatníku a darování věcí, které jsme už déle nevytáhli ze skříně a stejně tak zbavení se věcí, které už neplní svůj účel. Ano, i vzpomínkových předmětů v té krabici pod postelí, která nikomu nepřekáží. Čím méně bude totiž náš dům zaplněný, tím snáze a rychleji ho vyčistíme. Plochy bez zbytečností dělají prostor „uhlazenější“ a uklizenější. A od čisté domácnosti je to jen krok ke zdravé domácnosti.

Jak uklízet rychle a efektivně?

Efektivní uklízení má svá pravidla – vyžaduje systém a rychlost. Vyhraďme si na každou místnost 10 až 15 minut, během kterých odklidíme z dohledu nepořádek, utřeme prach z nábytku a parapetu, umyjeme sanitu nebo dřez a nakonec vysajeme a umyjeme podlahu. Začínat bychom měli v rohu místnosti, posouváme se po směru hodinových ručiček, tedy od zadní části až ke dveřím. Na prach je ideální hadřík z mikrovláken, ne prachovka, která ho jen rozptýlí po místnosti. Platí, že každé plochy by se měl hadřík dotknout jednou, nemusíme ním přecházet po stále stejném místě a zbytečně opakovat pohyby.

Jaké chyby nejčastěji při uklízení děláme?

  • Nedodržujeme správný směr. Uklízení by mělo začínat odshora dolů. Je to logické, protože prach z poliček a výše položených věcí padá na zem. Začněme proto povrchem skříní a pokračujme nižším nábytkem až k zemi.
  • Čisticí prostředek neaplikujeme na houbičku nebo hadřík. Takto ho na povrchu jen ve velkém množství rozetřeme a může zůstat lepkavý – rychleji se na něm usadí prach.
  • Na uklízení používáme hadříky ze starého vyřazeného oblečení. V tomto případě se vyplatí investovat do materiálů, které nezanechávají vlákna a nenasáknou tolik čisticího prostředku.
  • Spotřebováváme příliš mnoho čisticího prostředku. Mnozí si myslí, že čím více prostředku použijí, tím více bakterií zabijí. Výpary některých agresivních čisticích prostředků však mohou dráždit dýchací cesty nebo být toxické. Čím více prostředku spotřebujeme, tím více se obklopujeme škodlivými chemickými látkami.
  • Mícháme různé druhy čisticích prostředků. Některé složky spolu mohou reagovat a ohrozit naše zdraví, například chlorové bělidlo s alkoholem, amoniakem a octem. Zredukujme raději počet čističů. Ideálním řešením je vysoce účinný univerzální čisticí prostředek z netoxických a lehce biologicky odbouratelných látek.

Během uklízení můžeme bez obav používat i kuchyňské utěrky nebo toaletní papír z recyklovaného papíru. Recyklovaný papír prochází procesy čištění a je hygienicky stejně čistý jako ten, který je vyrobený z celulózy.

Boj s bakteriemi

Pravidelné uklízení by se alespoň jednou za týden mělo spojit s použitím dezinfekce. Největší riziko přenosu bakterií hrozí v kuchyni, koupelně a na toaletě. V kuchyni na nás číhá salmonella v syrových vajíčkách, E. coli na syrovém mase nebo listerie v měkkých sýrech. Vlhké prostředí koupelny je zase živnou půdou pro viry chřipky, rhinoviry a rotaviry.

Kromě antibakteriálních ubrousků a sprejů jsou v těchto částech domácnosti dobrými pomocníky papírové kuchyňské utěrky. Nahradí klasické látkové (v kterých se rády množí bakterie) například ve stírání zbytků ze stolu nebo v dezinfekci pracovní plochy po každé přípravě jídla. Zároveň se dají kompostovat, takže šetří přírodu. Pokud chceme být v ničení bakterií opravdu důkladní, nesmíme zapomínat na pravidelnou dezinfekci klik na dveřích a úchytek na skříňkách.

Přečtěte si další články z této kategorie: úklid domácnosť tipy dezinfekce baktérie
Další články

Život s domácími mazlíčky. Jak dbát na pořádek?

Existuje mnoho studií, které potvrzují, že život s domácím mazlíčkem...

Zjistit více

Čištění zrcadel dá někdy zabrat

Každý ví, že jeho rozbití přináší sedm let smůly. Ne...

Zjistit více

Jak naučit děti pořádku?

Udržet pořádek v domácnosti s malými dětmi je jednou z...

Zjistit více

Podmanivé vůně kolem nás

S čím se vám spojuje vůně domova? S čerstvě upečeným...

Zjistit více