Jak naučit děti pořádku?

Udržet pořádek v domácnosti s malými dětmi je jednou z největších výzev. A možná ještě větší je udělat ten pořádek ve spolupráci s nimi. Do domácích prací můžete zapojit i nejmenší děti, samozřejmě v adekvátní míře. Podle psychologů tím vytváříte dobrý základ do budoucna a přispějete k jejich osobnostnímu rozvoji – takové děti bývají samostatnější, empatičtější a jsou lepšími týmovými hráči.

Pomáhání během uklízení nebo vaření nepřináší jen všeobecný užitek v podobě čisté domácnosti, ale zároveň upevňuje vztahy v rodině. Děti začleněné do rodinných rituálů uklízení získají pocit sounáležitosti a také se naučí, že život přináší i povinnosti a určité úlohy. Nabyté zručnosti se jim v budoucnu určitě budou hodit.

Uklízení jako hra

S pomáháním při uklízení mohou začít už nejmenší děti. Jednoroční drobeček velmi rychle pochopí, že si hračky potřebují pospat ve svém domečku nebo že boty mají rády své oblíbené místo v polici. Hlavně když mu to podáte takovou hravou formou. U malých dětí to bude spíše o opakování a napodobování dospělých. Pokud dítě neudělá něco podle vašich představ, neuklízejte po něm znovu a hlavně ne před jeho očima! Můžete v něm vyvolat frustraci nebo lhostejnost a nabytí pocitu, že tu vždy bude někdo jiný, kdo práci udělá celou za něj nebo ji pořádně dokončí.

Jděte na to vědecky

V určitých případech zabírá i reverzní psychologie. Pro ty, kteří tento pojem neznají – je to obrácená psychologie. Někoho záměrně podceníte, abyste ho vyprovokovali k akci, které tím chcete dosáhnout. Na děti funguje téměř okamžitě. Použít ji můžete například i tímto způsobem – řekněte dítěti, že nevěříte, že určitou činnost stihne v časovém limitu. Například uklidit si všechny hračky za minutu. Dítě se bude snažit ze všech sil jen proto, aby dokázalo opak.

Peníze za pomoc v domácnosti?

S touto otázkou se setkávají zejména rodiče školáků. To, jestli za pomoc v domácnosti dáte dětem kapesné, záleží jen na vás, odborníci se ovšem shodují, že peníze by neměly být hlavní motivací. Vysíláte tím totiž nesprávné signály. Dítě se musí naučit, že uklízení patří ke každodennímu životu. Správnou formou odměny je pochvala, případně ho nechte déle sledovat pohádku, uvařte mu jídlo na přání, …

7 rad, jak naučit malé dítě pořádku

  • Jděte mu příkladem – dítě by mělo vidět, jak si ukládáte oblečení do skříně nebo uklízíte boty. Vysvětlete mu, na co se používá vysavač, lopatka, koště, …
  • Neuklízejte před dítětem věci, které si už jednou uklidilo samo – dítě to může demotivovat. Pokud nejste spokojení s tím, jak si složilo oblečení nebo uklidilo hračky, buď to neřešte, nebo to neopravujte před ním.
  • Uklízejte spolu – neočekávejte ale, že malé dítě zvládne tolik, co vy. Ve skutečnosti si neuvědomí, že ono odložilo jen tři hračky a vy zbytek.
  • Vyberte si správný čas – nenuťte dítě uklízet, když je unavené. Dejte si časovou rezervu na to, abyste stihli hračky uklidit ještě před tím, než bude mrzuté z přicházejícícho spánku.
  • Udělejte z uklízení hru – vymyslete si pohádku například o pažravém panu vysavači,  který má prázdné bříško a je potřeba před ním zachránit veškeré hračky.
  • Využijte soutěživost dětí – pokud máte více dětí, udělejte mezi nimi soutěž. Ten, kdo získá za uklízení nejvíce bodů, dostane odměnu v podobě dobroty nebo něčeho extra.Nezapomeňte na úsměv a pochvalu – podle psychologů nemusejí být úkoly vždy splněné dokonale, neměli byste ale zapomínat děti povzbudit.
See more articles in this category tipy motivace děti úklid domácnosť
Další články

Život s domácími mazlíčky. Jak dbát na pořádek?

Existuje mnoho studií, které potvrzují, že život s domácím mazlíčkem...

Zjistit více

Jak uklízet efektivně a zbavit se bakterií v domácnosti?

Harmonická domácnost může mít pro různé lidi různé definice. Jistě...

Zjistit více

Čištění zrcadel dá někdy zabrat

Každý ví, že jeho rozbití přináší sedm let smůly. Ne...

Zjistit více

Prostíráme na romantickou večeři

Bytem se pomalu line vůně čerstvě uvařeného jídla a hraje...

Zjistit více