Rádi je dostáváme, rádi nimi dekorujeme – milované růže

Parfémy, kosmetické přípravky, ale také vzor na bytových doplňcích nebo drobná dekorace prostřeného stolu. Vyjádření lásky, smutku i moci. To vše a mnohem více si můžeme spojovat s růžemi. Symbolické významy si zachovávají po tisíce let, jejich oblíbenost sahá do mnoha různých odvětví, od zahrádkářství až po design. V jakých podobách můžeme růže najít a co vše nimi můžeme vyjádřit?

Kde se vzaly růže?

Růže se na naši planetě vyskytují už 35 milionů let. V současné době je po celém světě 150 divoce rostoucích druhů, vlivem šlechtitelů se ovšem jejich diverzita mnohonásobně zvýšila. Většina těchto druhů pochází z Asie, a právě v Asii – konkrétně v Číně – začalo přibližně před 5 000 lety jejich šlechtění. Množství kultivarů dnes již nabývá hodnot v řádech tisíců.

Zdroj: Castleguard/Pixabay

Symbolický vzestup těchto květin

Za dob Římské říše se šlechtěné růže hojně rozšířily a pěstovaly se především po celém Středním Východě. Růže se zprvu stala symbolickým znakem v řecké mytologii, neboť ji Řekové zasvětili bohyni lásky Afroditě. Postupně pronikala do křesťanství, kde se začala spojovat s Pannou Marií.

Z křesťanství ve středověku plynule přešla do heraldiky – v Anglii se stala symbolem rodu Yorků, kteří pro svůj znak použili růži v bílé barvě, a Lancasterů, jež si přisvojili růži červenou. Boj mezi těmito rody v průběhu 15. století je proto také dobře znám pod označením Války růží. A válečnou symboliku si držela po dlouhou dobu, ještě za první světové války byla červená růže součástí odznaků britské armády působící v Belgii.

Zdroj: Congerdesign/Pixabay

Parfémy a růže z vesmíru

Vyjma svého mocenského významu lidé začali objevovat její bohaté vlastnosti a stala se z ní oblíbená kosmetická a parfémová přísada. Vývoj v parfumerii ve 21. století pokročil dokonce tak, že byla poslána až do vesmíru. Účelem byl pokus o uvolnění zcela jiné vůně kvůli olejům zadržovaným ve stoncích, které měly být „drženy na uzdě” kvůli gravitaci. A povedlo se – výrobce uvádí, že vůně má unikátní květnaté, dřevnaté a spirituální tóny. Svou oblíbenost ale růže samozřejmě nezískávaly jen v kosmetice a parfémech, postupně se stávaly také prostředkem k vyjádření emocí a tradičním darem k mnoha různým událostem.

Kolik barev, tolik příležitostí

Symbolické významy růží a jejich různá barevná provedení jsou tradičně využívány v mnoha kulturách. Vyznání lásky, oslava výročí, omluva nebo přátelské gesto. Pokud to chcete říci růží, stačí se jen zaměřit na její barvu.

Červené růže jsou pravděpodobně nejpopulárnější a asi bychom lehce uhodli, co symbolizují. Lásku, vášeň, touhu. Jedna taková růže vyjadřuje oddanost, celá kytice za vás přepychově poví „Miluji tě”. Mimo romantické gesto mohou ale být darované i při jiných příležitostech – po dosažení velkého úspěchu v práci, dokončení studia, nebo ní můžete vyjádřit vděk za něco významného, co pro vás jiná osoba udělala.

Bílé růže na rozdíl od červených symbolizují čistotu, úctu a nový začátek, i proto jsou oblíbenou dekorací svateb, ale i smutečních obřadů. Žlutá růže potěší přátele; může se ní gratulovat ke šťastné události, jako je například narození děťátka. Univerzální volbou jsou růže s nejrůznějšími odstíny růžové. Vyjádřit umí obdiv, jemnost, eleganci, je vhodná jako romantické gesto, k rozveselení blízké osoby i k vyjádření vděku nebo k připomenutí výročí.

Zdroj: Kate Trysh/Pixabay

Z divokého keře až po květináčové minirůže

Tisíce kultivarů vyšlechtěných v různé tvary, barvy a velikosti dnes místo divoce rostoucího keře přinášejí kromě dárků také roztomilé minirůže do květináče, popínavou rostlinku na květinový oblouk ve vaší zahradě, něžné ozdobné růže s mnoha okvětními lístky, květy žluté, bílé, pruhované… A dekorativní funkci nezastupuje pouze samotná živoucí rostlinka, ale také její vzory na oblečení, kuchyňském nádobí, bytových doplňcích, nebo také ubrouscích, kterými můžeme přizdobit například romantickou večeři.

Zdroj: SHP Group

Zdroj: SHP Group

Tradiční romantická atmosféra

Chcete-li oslavit výročí či jinou významnou událost večeří při svíčkách, zkuste ozdobit stůl okvětními lístky nebo využít dekorativních ubrousků s růžovým motivem, které jen podtrhnou kouzlo atmosféry. Růže mají sice dlouhou historii a jejich využití je dnes velmi všestranné, nepochybně ale patří k romantickým večerům, ať už jako pouhá dekorace, nebo v podobě daru, neboť darování byť jen jedné růže dokáže vyjádřit silné citové pouto i bez jakýchkoliv slov.

Zdroj: SHP Group

Přečtěte si další články z této kategorie: diy dekorace květiny inspirace ruže
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Očekáváte návštěvu? 7 tipů, jak být dobrým hostitelem

Očekáváte návštěvu nebo připravujete slavnostní oběd pro hosty? Kromě chutného...

Zjistit více