Zajímavé držáky na ubrousky

Ubrousky nejsou jen praktickým doplňkem stolu, ale i dekoračním. Různé barvy a motivy dotvářejí atmosféru a vybíráme je podle příležitosti, na kterou stůl prostíráme. Každá pořádkumilovná hospodyně má však věci ráda na svém místě, a proto by se nemělo zapomínat ani na držáky na ubrousky. Ty mohou být dřevěné i z kovu, mít podobu stojanů nebo zásobovačů. Vybrat si můžete nějaký ze široké nabídky obchodů nebo je zde možnost, že si nějaké zajímavé vyrobíte sami. Pár tipů na držáky vám přináší i tento článek.

Z historie: Na stolech díky Francouzům

Potřeba existence držáků na ubrousky se začala objevovat až po vynalezení papírových ubrousků, což bylo kolem roku 1930. Počátky stolování, jaké známe dnes, nám ukazují, že jako držáky na látkové ubrousky se používaly ozdobné kroužky. A byla to právě francouzská buržoazie, která se tímto objevem může pyšnit. Protože už v roce 1800 věděli, co na stole krásně vynikne.

Rodiny z majetných poměrů velmi rády ukazovaly své bohatství i u příležitosti prostírání. Kromě jiného jim k tomu sloužila i právě taková drobnost, jako byly kroužky na ubrousky. Nejčastěji byly vyrobené ze stříbra, ale i ze dřeva, dozdobené perlami, kostí, porcelánem, … Francouzi je tak zpopularizovali, že se velmi rychle staly součástí stolování západního světa.

Zdroj: couleurnature.com/blogs/news/all-about-napkin-rings

Vyrobit si je umíte i doma

Nejlepší na kroužcích na ubrousky je to, že jsou jednoduché na výrobu. Každý se šikovnými rukami a trochou představivosti si je může udělat sám. Vlastnoručně vyrobené držáky mají navíc tu výhodu, že si je umíte dozdobit přesně podle vašeho vkusu a přizpůsobit je dokonale k prostírání a konkrétní události. Octnout se na nich tak mohou například iniciály jmen nevěsty a ženicha, případně jejich postavičky, zvířátka, ozdůbky i kvítky.

Pokud chcete spojit příjemné s užitečným, vyrobte si sami držák na ubrousek z rozmarýnu. Jeho pronikavé aroma navnadí chutě vašich hostů na servírované jídlo. Potřebujete k tomu delší větvičky rozmarýnu, lýko (aranžérský materiál na uvazování) nebo motouz a nůžky.

Rozmarýn omotejte kolem ubrousku a svažte ho motouzem (lýkem). Pokud připravujete stůl se zasedacím pořádkem, provlečte přes motouz i jmenovku. Každý si tak najde své voňavé místo.

Zdroj: thriftyfun.com/Making-Rosemary-Napkin-Rings.html

Tip pro vás:

Vyrobte si kroužky na ubrousky z roličky od kuchyňských utěrek. Pokud potřebujete pevnější kroužky, roličky můžete nahradit i tubou od hliníkové folie na pečení. Vystřihněte si kroužek požadované velikosti, potřete z vnější strany trochou lepidla a omotejte provázkem nebo ozdobnou stuhou. Následně můžete na stuhou/provázkem omotanou ruličku nalepit nějaký umělý květ, barevné knoflíky, sponu, jednoduše jakoukoliv ozdobu dle uvážení. Jednodušší to už nemohlo být, že?

Zdroj: wikihow.com/Make-Napkin-Rings

Hravé, elegantní i úsměvné

Ubrousky můžete ukládat sendvičově, tedy horizontálně jeden na druhý, nebo vertikálně do stojanu. Na internetu najdete mnoho držáků, které svým designem zohledňují různé interiérové styly a sezonní události, nebo množství tipů na výrobu vlastních. Pokud například organizujete halloweenskou párty, strašidelnou atmosféru může podtrhnout držák z velmi kreativní dílny Artori Design. Doporučujeme k němu určitě červené ubrousky, protože tak spolu budou tvořit iluzi tekoucí krve.

Zdroj: artoridesign.com/dripping-napkin-holder-white-by-artoridesign.html

Potřebujete zaujmout nebo zabavit dětské publikum? Nebo si jen oddychnout od svých dětí a manžela? Nažeňte je do obývacího pokoje, vysypte jim na stůl lego a můžou si hrát, jak je libo.

Zdroj: flickr.com/photos/lenore-m/3002182508

Pokud hledáte eleganci, posloužit vám může i taková mladá dáma. Tu totiž do ubrousků oblečete. A to doslova, protože jí nimi vytvoříte krásnou sukni.

Zdroj: etsy.com

To, jaký držák na ubrousky bude nakonec zdobit vaši domácnost, závisí na různých faktorech. Pokud máte na stole málo prostoru, určitě upřednostněte vertikální stojan nebo položte na talíř zmiňované kroužky s ubrousky. Pokud už toho máte na stole i tak více než dost, využijte toho a zvolte pěkný designový držák na horizontální umístění ubrousků. V každém případě vždy platí, že by ubrousky měly být vždy po ruce a v dostatečném množství, ať už v držáku, nebo bez něj.

See more articles in this category stolování ubrousky inspirace držáky tipy
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Inspirujte se styly prostírání pro zahradní party

Kdo by nemiloval zahradní party nebo grilování? Léto je jako...

Zjistit více