4 tipy na neformální stolování v zahradě

Jídlo na čerstvém vzduchu prý lépe chutná. A teplé letní počasí přímo svádí k neformálnímu stolování v zahradě, na terase nebo na balkoně. Bez čeho se neobejde správná grilovačka a jak upravit stůl, abyste zapůsobili na návštěvu? Inspirujte se našimi tipy.

Pohodlné sezení jako v obývacím pokoji

Z teakového dřeva, nebo umělého ratanu? Ať už se rozhodnete pro masivně působící sezení z tvrdého dřeva, nebo naskočíte na retro „vyplétanou” vlnu nábytku z ratanu, hlavním kritériem při jeho výběru by měla být pohodlnost. Jedním z trendů je snaha vytvořit si pocit obývacího pokoje na terase. A to díky exteriérovému nábytku, který je k nerozeznání od toho interiérového, a díky in/out kolekcím značek. Mimo sezónu ho můžete přemístit do zimní zahrady nebo použít jinde v domě. Základem stolování je pevný a velký stůl, ideálně s deskou z masivního dřeva. Například takový dub vydrží v suchém prostředí desítky až stovky let. Umístěte do zahrady i houpací síť nebo závěsné křeslo a garantujeme vám, že od vás návštěvy nebudou chtít odejít.

Foto: Randy Fath, Unsplash

Místo na grilování

Pokud nemáte terasu, na které se dá zařídit outdoorová kuchyně s barem, spokojíte se na balkoně alespoň s přenosným grilem. Grilování je oblíbenou volnočasovou aktivitou Čechů a rádi na něj pozývají rodinu i známé. Pozor, nepleťte si grilování a barbecue, jde o dvě různé kulinářské techniky. Zatímco grilování je rychlá tepelná úprava menších kousků potravin nad uhlíky a vyžaduje střední nebo vysokou teplotu, u barbecue mluvíme o dlouhé a pomalé tepelné úpravě (trvá i 12 hodin) v nízké teplotě a za přítomnosti kouře.

Foto: Artem Beliaikin, Unsplash

Náš tip

Správná grilovačka se neobejde bez papírových kuchyňských utěrek. Využijete je na osušení masa po umytí, odkapání oleje i utření vychladlého povrchu grilu. Pro kontakt s potravinami jsou nejvhodnější kuchyňské utěrky ze stoprocentní celulózy. V exteriéru se vám určitě osvědčí naše třívrstvé kuchyňské utěrky s nejrychlejší absorpcí na trhu.

Když se setmí

Přenosné solární lampy jsou nejen krásné, ale i praktické, protože nepotřebují přípojku elektřiny. Přes den se samy nabijí a v noci budou svítit po okolí, není s nimi tedy žádná práce. Solární lampy můžete položit na zem, zavěsit na větvičky stromu, postavit na stůl nebo rozvěsit na stěny altánku. Doplňte je ozdobnými světelnými řetězy, které rozzáří letní noci a vejdou se i na menší jídelní stůl na terase. Jejich decentní světlo vás rozhodně nebude rušit během večerních rozhovorů. Stejně tak vás nemusí rušit ani komáři, kteří vám díky přenosnému solárnímu odpuzovači hmyzu už nikdy nezkazí příjemný večer.

Foto: Ben Rosett, Unsplash

Stylové (neformální) prostírání

Vázy, svícny, květináče, ubrousky na stole. Proč si pobyt v exteriéru nezpříjemnit doplňky, které běžně používáte na dekoraci v interiéru? Své místo si najdou i během oslavy a posezení na terase i na balkoně. Neformální stolování v létě nevyžaduje přísné dodržování etikety. Od formálního stolování se liší menším počtem příborů a sklenic. Nechybějí ale přeložené ubrousky na servírovacím talíři – ten by měl být umístěn na podkladovém talíři. Z levé strany položte salátovou a hlavní vidličku, z pravé strany polévkovou lžíci, salátový nůž a hlavní nůž. Nad talíř dejte dezertní lžičku a dvě sklenice – velkou na vodu a menší na víno. Takto upravený stůl je vlastně moderním pohledem na formální stolování.

Foto: SHP Group

See more articles in this category neformální stolování záhrada tipy triky jídlo stolování
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Ubrousková technika krok za krokem

Ubrousková technika, resp. dekupáž je ideálním zpestřením času na dlouhé...

Zjistit více