Ubrousková technika: Vánoční ozdoby

Pokud vás každoroční trendy ve zdobení vánočního stromečku i interiéru nechávají chladnými a chcete jít vlastní cestou, není nic jednoduššího, než si vyrobit vánoční ozdoby podle vlastního vkusu. Jednou z oblíbených technik je dekupáž, kterou se dá zdobit prakticky cokoliv. Díky ubrouskové technice si můžete ozdobit například vánoční koule z polystyrenu, které zaručeně na jiném stromečku nenajdete.

Budete potřebovat:

  • polystyrenovou kouli,
  • ubrousky s vánočními motivy,
  • lepidlo na dekupáž a lak v jednom (je možné koupit i odděleně),
  • plochý štětec,
  • akrylovou barvu,
  • špejle,
  • houbičku nebo tupovací štětec,
  • stuhu nebo provázek,
  • ozdobné špendlíky (s kulatou hlavičkou).

Pracovní postup

Pro ulehčení práce si nejprve napíchněte polystyrenovou kouli na špejli. Vyberte si ubrousek s motivem, který se vám líbí a oddělte jednotlivé vrstvy ubrousku, dokud vám nezůstane jen poslední, nejtenší vrstva se vzorem. Nůžky v tomto případě nebudete potřebovat – ubrousek opatrně natrhejte na drobné kousky.

Namočte štětec do lepidla na dekupáž a tlakem přilepujte kousky ubrousku tak, aby byla pokrytá celá plocha vánoční ozdoby (případně tak, jak se vám to líbí).

Jako první vzor jsme si vybrali geometrické trojúhelníky ve zlatorůžové kombinaci, které jsme náhodně nalepili na kouli. Vznikla tak šik vánoční ozdoba v příjemných teplých barvách.

Vánoční červená

K Vánocům patří neodmyslitelně i červená barva, proto byl naší druhou volbou krásný papírový ubrousek s výrazným bíločerveným vzorem. Opět jsme zopakovali předchozí postup, znovu jsme vynechali nůžtičky a ubrousek jen jemně natrhali tak, abychom zachovali celistvý hlavní motiv.

Špejle ulehčí manipulaci s polystyrenovou koulí a po dokončení práce na ní můžete nechat kouli vyschnout ve svislé poloze, čímž zabráníte poškození nalepené části ubrousku.

Kombinovaná s barvou

Nakonec jsme si vybrali ubrousky s motivem zlatých vánočních vloček na bledém podkladě. Vločku jsme opět opatrně odtrhli a lepidlem na dekupáž přilepili z jedné strany do středu vánoční ozdoby.

Ze zadní strany a kolem nalepeného motivu jsme kouli nabarvili výraznou zelenou barvou.

Na takový polystyrenový podklad je vhodné použít tupovací štětec, aby nebylo vidět tahy obyčejného štětce. Pokud ho doma nemáte, můžete místo něj použít i obyčejnou houbičku na nádobí, která se nachází v každé domácnosti. Odstřihněte z ní kousek a naneste na ni akrylovou barvu. Nakonec po vyschnutí kouli ještě zafixujte lakem na dekupáž. Pokud se místo akrylových barev rozhodnete použít obyčejné tempery, finální krok s lakem už vynechejte. Barvu by vám jen rozmazal a zničil výsledný efekt.

Poslední krok

Hotové, nalakované a uschnuté vánoční ozdoby potřebují ještě provázek na zavěšení. Využijte na něj dírku, která zůstala po vyndání špejle.

My jsme se rozhodli pro saténovou stužku a jutové vlákno, použít můžete i bavlněný provázek. Nastříhejte je na potřebnou délku a pomocí špendlíku s ozdobnou hlavičkou zapíchněte do polystyrenové koule. Ozdoby tak budete moci zavěsit na stromeček.

See more articles in this category diy ubrousky Vánoce ubrousek vánoční vzory ornamenty
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Hygiena rukou: Jak si je správně mýt a čím utírat?

V říjnu si připomínáme Světový den mytí rukou. Taková hygiena...

Zjistit více