Očekáváte návštěvu? 7 tipů, jak být dobrým hostitelem

Očekáváte návštěvu nebo připravujete slavnostní oběd pro hosty? Kromě chutného jídla a domácnosti bez jediného smítka okouzlíte své hosty těmito detaily, které byste rozhodně neměli zanedbat.

1. Dobrý dojem udělejte už na začátku – věšák plný bund, na kterém není místo pro svršky hostů, nepůsobí zrovna nejlépe. Připravte hostům i jejich vlastní papuče, hlavně pokud máte chladnou podlahu, a uvolněte místo na jejich boty. V předsíni nezapomínejte na příjemnou vůni, kterou zajistí aroma difuzéry, katalytické lampy nebo bytové parfémy.

Přeplněný věšák, na kterém už není místo pro bundy našich hostů, není zrovna milé přivítání.

2. Doplňte zásoby – vůně a čistota se pojí také s hygienickým zázemím. I když ho hosté možná nenavštíví, jeho čistota je stejně tak důležitá jako chuť servírovaného jídla. Samozřejmostí v koupelně a na toaletě by měl být čistý ručník na ruce, plný dávkovač tekutého mýdla, dostatečná zásoba toaletního papíru i hygienických ubrousků a odpadkový koš.

Čistý ručník, kosmetické utěrky a dostatek toaletního papíru by v koupelně rozhodně neměly chybět.

3. Buďte detektivem – zjistěte si o svých hostech detaily ohledně jejich stravování a případných potravinových alergiích. Velmi rozšířené je dnes vegetariánství nebo veganství, takže není vyloučené, že se u vás jednou za čas objeví i takový host. Vegetariánskými verzemi jídel nejenže zabodujete u těch, kteří maso nejí – určitě ocení toto vaše gesto – ale zároveň se vyhnete faux pas v podobě „pitvání” jídla nebo dokonce toho, že některý z hostů zůstane hladový.

4. Skryjte spolubydlící – i když je vy zbožňujete, pro návštěvy nemusí být domácí mazlíčci příjemnými společníky. Kočičí nebo psí chlupy na pohovce nebo nedejbože na jídelním stole odradí nejen alergiky. Vyhraďte zvířátkům během návštěvy jejich vlastní místnost. Není totiž nic nepříjemnějšího než pes žebrající o jídlo pod stolem během společného oběda nebo kočka vyhřívající se na konferenčním stolku vedle talíře s chlebíčky.

Kočka na stole je roztomilá, ale ne každý ocení její přítomnost, hlavně na místech, kde je kladený vysoký důraz na hygienu.

5. Nastudujte si etiketu – dodržování etikety stolování není strojenost, ale slušnost. Věděli jste třeba, že u společenského stolování se nepřeje „dobrou chuť” a jíst začíná vždy žena nebo nejváženější osoba u stolu? Slavnostní oběd se neobejde bez prostřeného stolu, který můžete doplnit o vázy na květiny, které přinesou hosté. Pozor na jejich umístění, aby si protisedící viděli do tváře. Dalším pravidlem je, že za stůl si jako první sedá hostitel, který od něj také jako první vstává.

6. Mějte vše po ruce – pokud nechcete trávit více času v kuchyni než s návštěvou, mějte vše nachystané předem, ideálně na přenosném servírovacím stolku. Můžete z něj návštěvě nabídnout dochucovadla nebo cukr do kávy po dobrém obědu. Ušetříte tím zároveň místo na stole. Mimochodem, jídelní stůl nemusíte zakrývat ubrusem, pokud je z masivního dřeva, nechte vyniknout jeho krásu a zvolte kusové prostírání sladěné s barvou ubrousků.

7. Inspirujte se hoteliéry – pokud předem víte, že někdo z vašich hostů přespí, zkuste je překvapit milou drobností. Ať už to bude malá čokoládka na polštáři, koš s oblíbeným ovocem nebo džbán na vodu na nočním stolku, v lidech tím zanecháte dobrý dojem. Umístěte na chodbu tlumené ambientní světlo v případě, že by návštěva v noci potřebovala použít toaletu. Pokud pod svou střechou hostíte kuřáka, toleranci prokážete tím, že mu připravíte na balkon nebo na terasu popelník, případně jeho náhradu.

Voda, ručníky, případně různé drobnosti určitě zanechají dobrý dojem.

See more articles in this category tipy návšteva hostiteľ rady
Další články

Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků

Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...

Zjistit více

Zatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě

Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...

Zjistit více

Získejte z levandule to nejlepší

Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....

Zjistit více

Podmanivé vůně kolem nás

S čím se vám spojuje vůně domova? S čerstvě upečeným...

Zjistit více