Znovuobjevování folkloru
Folklorní dědictví je nevyčerpatelným zdrojem nápadů. Folklorní náměty si našly své místo v mnohých slovenských domácnostech, a to nejen jako módní trend v šatníku. Kde všude se s nimi můžeme setkat?
Pokud bychom chtěli cizinci ukázat něco typicky slovenského, většina Slováků by si asi vybrala folklor. Můžeme ho definovat jako soubor kulturních dějů, které kromě tance a hudby zahrnují také přísloví, pořekadla, tradiční řemesla a slavnosti. Folklor je u nich vnímaný jako součást nehmotného dědictví, přičemž různé oblasti této země mají své vlastní písně, tance, zvyky, architekturu i kroje.
Inspirace ornamenty a výšivkou v módě
Inspirace folklorem se prolíná napříč různými odvětvími. Folklorní motivy, jejich úžasné barvy a vzory jsou dnes oblíbené především v šatníku. Potvrzuje to i módní editoriál v japonské verzi módního časopisu Vogue, v kterém zkombinovali tradiční kroje se současnými kousky. To všechno s jedinečnými ornamenty slovenských čičmanských chalup v pozadí (pozn.: obec Čičmany je proslavená svými malovanými srubovými chalupami, v roce 1977 byla prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury). Slovenská výšivka je něco, na co mohou výrobci v módním byznysu bez obav vsadit i v dnešní době.
Zájem kupujících dokazuje, že tradiční ornamentika lidových výšivek nepatří jen do etnografického muzea. Oblíbené jsou motivy květů, ptáčků, ornamentů, ale i charakteristické čičmanské vzory. Najdeme je na teniskách, na šatech, mikinách s motivem pestrého kohouta nebo na různých doplňcích od kabelek přes šperky až po motýlky. Téměř každá vesnice měla kdysi jiný druh výšivky, takže množství námětů je obrovské.
Folklor v interiéru
Stará kredenc, hliněné nádobí, vyšívané ubrusy, háčkované dečky, folklorní motivy na kachličkách, cibulové a česnekové copy, svazek bylinek sušící se nad pecí – i vám se vybavila pohádková atmosféra staré chaloupky? Vesnický styl v interiéru podtrhují kreativní duše ubrouskovou dekupáží, malováním na starou truhlici nebo na smaltované hrnečky. Rustikálnost a návrat k jídlům našich babiček je zároveň trendem i v kuchyni.
Zachované tradice
I když folkloristi neradi slýchají o tom, že folklor je momentálně trendem, úspěch slovenských televizních relací spjatých s folklorem („Zem spieva“ nebo „Remeslo má zlaté dno“) toto tvrzení jen potvrzují. Jedna část folkloru se dostává blíže k lidem prostřednictvím médií, další je jakousi přirozenou součástí života. A to ve formě tradicí, které měly předávat ověřené pravdy a hodnoty.
Dodržování těchto tradic je v životech mnoha Slováků dodnes přítomné během Velikonoc, Vánoc, jsou spojené s narozením dítěte, svatbou, nebo dokonce i úmrtím. V paměti národa stále zůstává, že se prarodiče na Velký pátek myli v potoce, velikonoční polévání a hodování mělo zaručit krásu a zdraví, na Štědrý den se držel půst a u večeře se rozkrajovalo jablíčko, aby členové rodiny věděli, jestli se budou těšit z dlouhého zdraví.
Některé lidové zvyky v minulosti vznikaly ze strachu z neznámého a z neschopnosti vysvětlit přírodní jevy. I když čas mýtů a pověr už zřejmě definitivně skončil, dodnes se zachovalo množství přísloví, pořekadel a pranostik, které jsou stále aktuální. S dětmi se zase pojí tradiční ukolébavky a říkanky.
Zdá se, že folklor má stále u slovenského národa své pevné místo. Jeho silný přesah do oblastí jako současná hudba, ale dokonce i design, návrat k tradičním řemeslům a technikám nebo dodržování zvyků a tradic jsou zárukou toho, že se zachová i pro další generace.
Vytvořte si luxusní výzdobu z papírových ubrousků
Sváteční období se pomalu vkrádá do našich domácností. Atmosféra sílí,...
Zjistit víceZatočte s viry: Ochránce imunity hledejte v přírodě
Podzim se letos velmi netrpělivě přihlásil o slovo. Léto pořádně...
Zjistit víceZískejte z levandule to nejlepší
Poslední léta zaznamenáváme jakýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkům....
Zjistit víceVykašlat se na pořádek aneb Kam na výlet?
Možná to znáte i vy. Ráno vstanete, jdete do práce,...
Zjistit více